Гроші на сільгосппотреби повидово не ділимо

В обраному У обране
Друк
Адамович Наталія, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Грудень, 2016/№ 100
Чи немає заборони на використання коштів із спецрахунку, що надійшли від одного виду сільгоспдіяльності, на закупівлю товарів для іншого виду сільгоспдіяльності?

Такої заборони немає. Кошти із спецрахунку можна витратити на виробництво будь-якого виду сільгосптоварів/послуг. Пояснимо.

У частині використання сільгосппідприємством коштів із спецрахунку п.п. 209.2.3 ПКУ пояснює, що використовувати їх можна у виробництві сільськогосподарських товарів/послуг.

Суми ПДВ, що підлягають перерахуванню на спеціальні рахунки, відкриті в банку, не сплачуються до бюджету і повністю залишаються у розпорядженні такого сільгосппідприємства для використання у виробництві сільгосптоварів/послуг (п. 4 Порядку № 11).

Тобто ключова умова для грошей на спецрахунку — використання їх у виробництві. При цьому податківці у своїх консультаціях (див. лист ГУ ДФС у Миколаївській обл. від 22.02.2016 р. № 538/10/14-29-15-01-10, консультацію в БЗ 101.24), відповідаючи на запитання, куди можна витратити гроші із спецрахунку, орієнтують сільгоспників на виробничі фактори, перелічені в пп. «а» і «б» п.п. 209.15.1 ПКУ. Зокрема, це:

— товари/послуги та необоротні активи, що придбаваються для використання у виробництві сільгосппродукції;

— послуги, супутні постачанню сільгосппродукції, що вирощується/виготовляється.

Причому сільгосппідприємство-спецрежимник має право перерахувати кошти із спеціального рахунку на погашення вартості придбаних виробничих факторів, у тому числі й суми ПДВ, сплаченої при їх придбанні (БЗ 101.24).

Зауважимо: одні й ті самі «виробничі» фактори (товари/послуги необоротні активи) спецрежимник може використовувати як для здійснення одного виду операцій, так одразу і в декількох видах операцій. Жодної повидової спрямованості тут не передбачено.

До того ж спеціальний рахунок у сільгоспника один, і призначений він для надходжень абсолютно від усіх видів сільгоспдіяльності, які він веде на спецрежимі.

Отже,

на сільгосппотреби ви можете витрачатися із спецрахунку, не замислюючись про повидову спрямованість використання товарів/послуг, що придбаваються, або необоротних активів

Так само вважають і податківці (див. лист ГУ ДФС у Рівненській області від 26.04.2016 р. № 937/10/17-00-12-01-07): суми податку, акумульовані на спецрахунку, сільгосппідприємство може використати на витрати, безпосередньо пов’язані з веденням усієї сільгоспдіяльності.

Наприклад, кошти, що надійшли на спецрахунок від постачання продукції тваринництва, можуть бути використані сільгосппідприємством у виробництві продукції рослинництва (тобто при виробництві як зернових, так й інших сільгосптоварів/послуг)

І при такому «змішаному» сільгоспвикористанні коштів із спецрахунку відповідальність, передбачена за використання грошей зі спецрахунку не за цільовим призначенням відповідно до п. 30.8 ПКУ — спрямування витрачених коштів до бюджету з нарахуванням пені в розмірі 120 % річних облікової ставки НБУ, вам вже точно не загрожує.

А ось на загальні «несільгосппотреби», що не беруть участі у виробництві сільгосппродукції, витрачати гроші із спецрахунку не можна.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити