(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 16
  • № 15
  • № 14
  • № 13
  • № 12
  • № 11
  • № 10
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/24
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2016/№ 17

Згадуємо забуті ПН протягом 1095 днів!

Лист ДФСУ від 09.02.2016 р. № 2628/6/99-99-19-03-02-15

висновок документа


Якщо в межах 365 днів не відобразили податковий кредит (ПК) за своєчасно зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною (ПН), то цю помилку можна виправити протягом загальних строків давності зі ст. 102 ПКУ

Так, ви зрозуміли правильно. Сформувати ПК за забутою ПН можна протягом 1095 днів (обчислених за правилами ст. 102 ПКУ). Зрозуміло, що така ПН повинна відповідати правилам її реєстрації в ЄРПН (причому ДФСУ говорить про «своєчасно» зареєстровану). Звичайно, після 365 днів з дати складання ПН показати її в ряд. 10.1 або 10.2 поточної декларації не можна. Пригадати про прострочену більш ніж на рік ПН можна через уточнюючий розрахунок. Але порівняно з безповоротною втратою таких сум варіант уточнення виглядає як манна небесна.

Важливо, що лист, що коментується, відрізняється від листа від 26.01.2016 р. № 1465/6/99-95-42-01-15 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 15, с. 3). У ньому ДФСУ допускала подання уточнюючого розрахунку (протягом 1095 днів) у разі помилкового часткового відображення ПК за ПН. У сьогоднішньому роз’ясненні подібного застереження немає.

Раніше податківці висловлювали іншу позицію. У різні періоди тлумачення приймали різні форми. Проте зазвичай усе зводилося до втрати будь-яких прав на ПК за простроченою більш ніж на 365 днів ПН.

Далеко ходити не потрібно. У ще свіжому листі Міжрегіонального ГУ ДФС від 18.12.2015 р. № 27376/10/28-10-06-11 недвозначно зазначено: якщо суми ПДВ, зазначені в ПН, помилково не включені до ПК, то платник може суми такого ПДВ уключити до ПК шляхом подання уточнюючого розрахунку, але не пізніше 365 днів з дати складання ПН.

Тут ми не звертаємо увагу на спосіб відображення ПК (ДФСУ згодна бачити ПК протягом року в поточній декларації без подання уточнюючого розрахунку). Констатуємо тільки озвучену заборону на виправлення після закінчення 365-денного строку. Подібні формулювання зустрічалися і в Базі знань. Ці консультації здебільшого вже скасовані. Формальною причиною стала поява Закону України від 16.07.2015 р. № 643-VIII. Утім, стосовно обговорюваного питання він нічого принципово нового не вніс. Зазначений Закон реанімував зникле з ПКУ на деякий час правило «365 днів». Услід за чим ДФСУ дозволила протягом року показувати ПН прямо у складі поточного ПК.

Можливість уточнення ПК протягом 1095 днів податківці поширювали на ситуацію з імпортним ПДВ (див. підкатегорію 101.10 БЗ). Оскільки такі суми включають до ПК на підставі митної декларації, а не ПН (а саме за нею працює обмеження у 365 днів). Тим самим давали зрозуміти, що імпорт тільки виняток із загального правила.

Але не заглиблюватимемося в історію, а відповімо на запитання: як діяти зараз? Зрозуміло, що висновком податківців можна і потрібно скористатися. Ідеться про ситуацію, в якій «на руках» є застарілі ПН (складені більше 365 днів тому), не показані в ПК.

Найнадійніше — отримати індивідуальну консультацію, яка б відтворювала висновок листа ДФСУ, що коментується. Тоді можна без остраху за майбутні штрафи дозаявити старий ПК через уточнюючий розрахунок ( пп. 52.2, 53.1 ПКУ). Ми говоримо про необхідність такого перестрахування через неоднозначності самого тексту ПКУ. Він допускає, як мінімум, два варіанти тлумачення.

Варіант 1. 365-денне обмеження стосується визнання права на податковий кредит. Але виправити помилку можна протягом загального строку давності (1095 днів).

Варіант 2. ПК виникає не в будь-який момент протягом року після складання ПН. Дату віднесення ПДВ до складу ПК визначено чітко ( п. 198.2 ПКУ). Тому 365-денний строк з п. 198.6 ПКУ можна розглядати як скорочений строк давності для реалізації права на ПК за ПН (незалежно від способу включення такого ПК до декларації).

ДФСУ схилилася до першого варіанта. На наш погляд, для цього є всі підстави. Сподіваємося, вона не передумає.

податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті