Компенсація мобілізованим — відставити!

В обраному У обране
Друк
Хмелевська Оксана, експерт з питань оплати праці
Податки та бухгалтерський облік Січень, 2016/№ 5
Передноворічна активність депутатів торкнулася гарантій «солдатів підприємства». Минулого року ця тема була популярна у зв’язку з частими змінами, але цього виявилося замало, і з 1 січня 2016 року знову все перекроїли. Про те, які обов’язки у роботодавців щодо мобілізованих, контрактників і строковиків залишилися в новому році, ви дізнаєтеся з цієї статті.

Середній заробіток «солдатів підприємства»

Як це було. У 2015 році згідно з ч. 3 і 4 ст. 119 КЗпП за «солдатами підприємств, установ, організацій» зберігалися місце роботи (посада) і середній заробіток, який згодом повинен компенсуватися роботодавцям з бюджету.

На жаль, зобов’язавши роботодавців зберігати робоче місце та виплачувати середній заробіток, поспішати з його компенсацією не стали. Спеціальний компенсаційний Порядок № 105* запрацював тільки з 17.03.2015 р. і спочатку давав право компенсувати середній заробіток мобілізованим за 2015 рік. Пізніше до нього внесли зміни, які дозволили компенсувати виплати мобілізованим починаючи з 18.03.2014 р., а також контрактникам (з 08.02.2015 р.) і строковикам (з 11.06.2015 р.).

* Затверджено постановою КМУ від 04.03.2015 р. № 105.

Порядок № 105 діє і у 2016 році і дає право компенсувати середній заробіток «солдатів підприємства», нарахований у 2014 — 2015 роках.

Що зараз. Сумно, але 2016 рік не приніс хороших звісток роботодавцям «солдатів підприємства».

Середній заробіток «солдатів підприємства», нарахований роботодавцями за період з 1 січня 2016 року, не підлягає компенсації

Відповідні зміни було внесено до ст. 119 КЗпП.

Інакше кажучи, роботодавці зобов’язані продовжувати й далі зберігати за ними місце роботи (посаду) і середній заробіток. Тільки от уже нічого не компенсуватимуть. Ось так «дозмінювалися»…

Про те, що компенсації не варто чекати (у будь-якому разі до внесення необхідних змін), свідчить і відсутність закладених на неї витрат у Законі України «Про державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 р. № 928-VIII.

А що ж з оподаткуванням середнього заробітку «солдатів підприємства»? Розбираємося.

Оподаткування. На жаль, у цьому питанні не все так гладко, як хотілося б.

Середній заробіток, що компенсується з бюджету, за 2014 — 2015 роки звільняється від обкладення ПДФО, ВЗ та ЄСВ на підставі п.п. «и» п.п. 165.1.1 ПКУ і ч. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464). Однак це стосується тільки компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Середній заробіток, який було нараховано у 2015 році контрактникам і строковикам, навіть той, що компенсується, доведеться оподатковувати.

Зверніть увагу!

Середній заробіток, нарахований «солдатам підприємства» за період з 1 січня 2016 року, обкладайте ПДФО, ВЗ і нараховуйте на нього «зверху» ЄСВ як на звичайну зарплату

При цьому те, як працівник «потрапив у солдати» — був мобілізований, пішов служити за контрактом чи призваний на строкову службу — значення не має. Адже ще раз підкреслимо, норми ПКУ і Закону № 2464 звільняють від оподаткування тільки той середній заробіток «солдатів підприємства», який підлягає компенсації. А середній заробіток, який нараховуватиметься «солдатам підприємства» за місяці 2016 року, на жаль, компенсації не підлягає.

Гарантії «солдатам ФОП» у 2015 і 2016 роках

Як це було. «Сумніших оповідей не знайдете, ніж про…» «солдатів підприємця». У 2014 і 2015 роках ФОП-роботодавці сумлінно виплачували середній заробіток мобілізованим, сподіваючись на компенсацію, але так її й не дочекалися. Причина тому — невдале формулювання ч. 3 і 4 ст. 119 КЗпП. Як ми згадували вище, вона приписувала зберігати за «солдатами» робоче місце, посаду та середній заробіток, що компенсується з бюджету. Але при цьому уточнювала, що все це стосується тих, хто працює на підприємствах, в установах, організаціях.

Чи мали право ФОП проігнорувати гарантії для своїх «солдатів»? Від такого кроку їх зупиняло не тільки прагнення підтримати воїна, а й побоювання порушити трудове законодавство. Воно однаковою мірою захищає інтереси всіх працівників, а отже, для тих, хто трудиться у ФОП, не повинно бути винятків.

Крім того, заборона на звільнення мобілізованих працівників (призваних починаючи з 18.03.2014 р.) з часом з’явилася і в п. 3 ч. 1 ст. 36 КЗпП. А ось щодо компенсації ані Мінсоцполітики, ані інші відомства тривалий час не давали чіткої відповіді. Не порадувало підприємців й затвердження Порядку № 105: звіти ФОП відмовилися приймати. Підстава — саме безФОПне формулювання ч. 3 ст. 119 КЗпП, перенесене до Порядку № 105 (це підтвердило й Мінсоцполітики в листі від 16.06.2015 р. № 325/13/155-15).

Був і інший негативний момент. Відсутність компенсації означала, що середній заробіток «солдатів підприємця» не звільнявся від ПДФО, ВЗ і ЄСВ.

Начебто позитивне для ФОП зрушення в питанні компенсації сталося з 06.12.2015 р., коли знову відкоригували багатостраждальні ч. 3 і 4 ст. 119 КЗпП і додали до них згадку про ФОП-роботодавців. Але водночас до Порядку № 105 про право ФОП-роботодавців на компенсацію, як і раніше, не внесли жодного слова. Це означає, що на сьогодні отримати компенсацію середнього заробітку «солдатів» за 2014 — 2015 рік ФОП все одно не зможуть, але зберігати робоче місце та виплачувати гроші вони зобов’язані (без права на пільги в оподаткуванні).

Щоправда, тим, хто наділений бійцівським характером, можна спробувати відстояти своє право в суді. Адже Порядок № 105 — тільки підзаконний нормативний документ, а КЗпП передбачав право ФОП отримати компенсацію. Тоді в них з’явиться право не обкладати ПДФО і ВЗ середній заробіток мобілізованих, а також не справляти ЄСВ з виплат мобілізованим, контрактникам та строковикам.

Що зараз. А чи є зміни для ФОП-роботодавців у 2016 році? Так, і не на краще! Як ми вже зазначили, нова редакція ч. 3 і 4 ст. 119 КЗпП з 01.01.2016 р. взагалі не передбачає компенсації середнього заробітку «солдатів» з бюджету, ані ФОП, ані юридичним особам. При цьому всі роботодавці повинні зберігати робоче місце своїх воїнів, нараховувати у 2016 році та виплачувати середній заробіток і оподатковувати його за зарплатними правилами.

Зауважте: позбавлення «солдатів» гарантій загрожує штрафом у розмірі 10 мінзарплат за кожного працівника ( ст. 265 КЗпП).

висновки

  • Як і раніше, роботодавці повинні зберігати робоче місце (посаду) за мобілізованими працівниками, контрактниками і строковиками, нараховувати та виплачувати їм середній заробіток.
  • Середній заробіток, нарахований «солдатам підприємства» і «воїнам підприємця» за місяці 2016 року, не підлягає компенсації з бюджету. Його слід оподатковувати як звичайну зарплату.
  • Водночас роботодавці — юридичні особи у 2016 році можуть отримати компенсацію середнього заробітку «солдатів», нараховану за 2014 — 2015 роки.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити