Теми статей
Обрати теми

Декларування підприємницьких доходів*

Федченко Тетяна, начальник відділу — заступник начальника Управління адміністрування доходів і зборів з фізичних осіб Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб ДФСУ
1. Які місяці звітного року обліковувати підприємцю при заповненні рядка без номера «Місяці, протягом яких фізичною особою-підприємцем одержано доходи від провадження підприємницької діяльності» розділу I додатка Ф4 до річної декларації про доходи: ті, в яких було одержано доходи, незалежно від того, чи прибутковими виявилися ці місяці, чи ті, в яких за результатами діяльності було одержано прибуток?
2. Яку суму відображати в рядку 4 розділу II додатка Ф4 до річної декларації про доходи, якщо сума авансових платежів, фактично сплачених протягом 2015 року, відрізняється від зазначеної в декларації про доходи за 2014 рік з розрахунку на квартал?

* Див. також матеріал на с. 32. — Прим. ред.

1. Оподаткування доходів, одержаних фізичною особою — підприємцем від здійснення господарської діяльності, окрім осіб, що вибрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 Податкового кодексу України (далі — ПКУ).

Доходи підприємців, отримані протягом 2015 року від провадження господарської діяльності, обкладаються ПДФО за ставками 15 % і 20 % залежно від розміру середньомісячного доходу.

Розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу розраховується як сума річного чистого доходу, отриманого на загальній системі, поділена на кількість календарних місяців, протягом яких платник податку здійснював підприємницьку діяльність у податковому (звітному) році, за який здійснюється декларування. При цьому не має значення, доходи чи збитки було одержано в таких місяцях.

Якщо підприємець в будь-якому місяці звітного року не здійснював підприємницьку діяльність і не одержував дохід від неї, то такий місяць не обліковується при підрахунку і не бере участі в розрахунку середньомісячного оподатковуваного доходу.

2. Згідно з редакцією ПКУ, що діяла до 01.01.2016 р., за результатами календарного року фізичні особи — підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси, в якій також зазначають авансові платежі з податку на доходи (див. п. 177.5 ПКУ).

Згідно з п.п. 177.5.3 ПКУ остаточний розрахунок ПДФО за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року ПДФО на підставі документального підтвердження факту його сплати.

Якщо сума авансових платежів, фактично сплачених протягом 2015 року, відрізняється від зазначеної в декларації про доходи за 2014 рік, наприклад, у зв’язку з реалізацією підприємцем права зменшити розмір авансових платежів, що передбачено п.п. 177.5.1 ПКУ, у рядку 4 «Загальна річна сума авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб за попередній звітний період (рядок 6 додатка Ф4 попереднього звітного періоду х на кількість кварталів)» розділу II додатка Ф4 до річної декларації про доходи слід зазначати загальну річну суму авансових платежів, розраховану виходячи з даних, зазначених у додатку 5 декларації про доходи за 2014 рік, з урахуванням змін, що відбулися протягом 2015 року. Це узгоджується з положеннями п.п. 177.5.3 ПКУ.

Звертаємо увагу, що з 01.01.2016 р., при поданні декларації підприємцями (у тому числі й за 2015 рік), авансові платежі на наступний рік не розраховуються, а ПДФО від підприємницької діяльності необхідно буде сплачувати поквартально на підставі даних Книги обліку доходів і витрат. При цьому сплата здійснюватиметься до 20 числа місяця, що настає за кварталом, в якому одержано доходи. Якщо доходи за квартал відсутні (або квартал збитковий), сплачувати ПДФО не потрібно. Платіж за четвертий квартал не розраховується і не сплачується. Остаточний розрахунок — за підсумками річної декларації.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі