«Алкогольна» та «тютюнова» ліцензії: усе, що ви хотіли знати і не побоялися запитати

В обраному У обране
Друк
Свіріденко Алла, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2016/№ 54
Одним із способів контролю держави над комерційною сферою є обов’язкове ліцензування деяких видів підприємницької діяльності. Переважно це ті види діяльності, порушення при провадженні яких можуть завдати значної шкоди економічним та соціальним інтересам держави або окремих споживачів. Торгівля алкоголем і тютюном теж у «групі ризику», а тому продавати такі товари можна тільки за наявності ліцензії. А коли так, то сьогодні ми з вами пошукаємо відповіді на найперші запитання, які виникають разом з рішенням торгувати «ліцензійними» товарами: коли потрібна ліцензія, скільки вона коштує і як її отримати, скільки потрібно ліцензій за наявності декількох торговельних точок тощо. Отже, починаймо!
 • Коли потрібна ліцензія?

  Ліцензування роздрібної торгівлі* алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюється за Законом № 481. Згідно з ч. 12 ст. 15 цього Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюється суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі виробниками, за наявності у них ліцензії.

  * Ліцензуванню підлягає як оптова, так і роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами. У той же час кількість роздрібних продавців значно перевищує число оптовиків, тому сьогодні ми детально зупинимося на нюансах ліцензування саме роздрібної торгівлі.

  До тютюнових виробів, реалізація яких вимагає придбання ліцензії, належать ( ст. 1 Закону № 481): сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.

  Тепер давайте проаналізуємо норми цього Закону щодо алкогольних напоїв і з’ясуємо, на торгівлю якими з них потрібно придбавати ліцензію (див. табл. 1 на с. 4).

  Таблиця 1. Алкогольні напої, торгівля якими підлягає ліцензуванню

  Код УКТ ЗЕД

  Найменування продукції

  2203

  Пиво із солоду (солодове)

  2204

  Вина виноградні, включаючи вина кріплені; сусло виноградне, крім того, що включено до товарної позиції 2009

  2205

  Вермут та інше вино виноградне, з доданням рослинних або ароматичних екстрактів

  2206

  Інші зброджені напої (наприклад, сидр, перрі (грушевий напій), напій медовий); суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, в іншому місці не зазначені

  Зверніть увагу! Роздрібна торгівля сидром та перрі згідно із Законом № 481 здійснюється на підставі окремої ліцензії. У той же час ч. 13 ст. 15 цього Закону за наявності «загальної» ліцензії на торгівлю алкогольними напоями дозволяє не придбавати окрему ліцензію на роздрібну торгівлю сидром та перрі (детальніше про види і вартість ліцензії див. на с. 6).

  2208

  Спирт етиловий неденатурований з концентрацією спирту менш як 80 об. %; спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, лікери та інші напої, що містять спирт

  Урахуйте! ДСТУ 3297:95 «Лікеро-горілчана промисловість. Терміни та визначення понять» відносить слабоалкогольні напої до категорії лікеро-горілчаних. Тому роздрібна торгівля такими напоями, як «Джин-Тонік», «Ром-Кола», «Бренді-Кола», «Лонгер», підлягає ліцензуванню. До речі, підтверджують це і податківці в консультації, розміщеній у підкатегорії 115.03 БЗ.

  Також, на нашу думку, підлягає ліцензуванню і торгівля алкоголемісткими коктейлями (детальніше про це див на с. 33).

  2103 90 30 00

  Гіркі настоянки ароматичні з вмістом 44,2 — 49,2 об. % спирту та 1,5 — 6 мас. % тирличу (генціану), прянощів і різних інгредієнтів із вмістом 4 — 10 % цукру в тарі місткістю не більш як 0,5 л

  2106 90

  Інші алкогольні напої з вмістом спирту етилового 8,5 об. % і більше

  У той же час у деяких випадках на торгівлю алкоголемісткими напоями купувати ліцензію не обов’язково (див. табл. 2).

  Таблиця 2. Напої, які можна продавати без ліцензії

  Найменування напою

  Обґрунтування

  Безалкогольне пиво

  Безалкогольне пиво належить до товарної групи 2202 УКТ ЗЕД і не відповідає визначенню алкогольних напоїв, торгівля якими потребує наявності ліцензії

  Столові вина

  Столові вина виведені з розряду алкогольних напоїв, роздрібна торгівля якими потребує ліцензії, ч. 12 ст. 15 Закону № 481. Згодні з цим і податківці (див. консультацію в підкатегорії 115.03 БЗ)

  Алкоголемістка кава

  На нашу думку, торгівля алкоголемісткою кавою не підлягає ліцензуванню, оскільки не належить до «алкогольних» товарних позицій 2203, 2204, 2205, 2206, 2208, 2103 90 30 00, 2106 90

  Зауважимо: і податківці у своїх роз’ясненнях вказують на той факт, що суб’єкти господарювання, які торгують уроздріб продукцією власного виробництва, у тому числі кавою з доданням алкоголю, за умови дотримання технологічних режимів виробництва, не повинні отримувати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (див. підкатегорію 115.03 БЗ).

  Чим загрожує роздрібна торгівля алкоголем та тютюном без ліцензії?

  Порушення вимог Закону № 481 та «безліцензійна» роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами нічого хорошого для підприємства не обіцяють. Штрафні санкції за ці порушення встановлені абзацом п’ятим ч. 2 ст. 17 Закону № 481 і складають не мало не багато 200 % вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 грн.

  До речі, за роз’ясненнями податківців, під терміном «отримана партія товару» слід розуміти сукупність одиниць продукції одного або кількох найменувань, відвантажених чи отриманих за одним товаросупровідним документом (див. консультацію в підкатегорії 115.06 БЗ).

  Крім того, штрафними санкціями загрожує і роздрібна торгівля алкогольними напоями через РРО (КОРО), не зазначений у ліцензії. За це підприємство чекає штраф у розмірі 200 % вартості реалізованої через РРО (КОРО) продукції, але не менше 10000 грн. ( абзац шостий ч. 2 ст. 17 Закону № 481).

  Зауважимо, що, за роз’ясненнями податківців, перелічені штрафні санкції підпадають під визначення адміністративно-господарських санкцій. Це означає, що такі штрафи можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через один рік з дня його вчинення (підкатегорія 115.06 БЗ).

  Висновок податківців дуже приємний для суб’єктів підприємництва, проте, на наш погляд, він суперечить вимогам ч. 2 ст. 250 ГКУ. Там говориться, що дія цієї статті (про строки давності за адміністративно-господарськими санкціями) не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок справляння яких встановлені ПКУ та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів. Адже в нашому випадку контролюють дотримання правил ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, а також накладають фінансові санкції на порушників саме органи ДФСУ та ГУ ДФСУ ( ст. 16 Закону № 481).

  Як отримати ліцензію?

  Порядок отримання ліцензії не надто складний.

  Передусім потрібно знати, що видають ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами Головні управління ДФСУ в областях та м. Києві за місцем здійснення суб’єктом господарювання торговельної діяльності. Подати документи та отримати оформлені ліцензії можна також у Центрах обслуговування платників податків (п. 2.1 Рекомендацій № 213).

  Ліцензії видають на підставі заяви підприємства (за формою додатка 1 до Порядку № 493)

  У ній мають бути зазначені такі відомості:

  — вид госпдіяльності, на провадження якого підприємство має намір отримати ліцензію (у нашому випадку — роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами);

  — адреса місця торгівлі, перелік РРО (КОРО), які знаходяться на місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення, реєстраційні номери свідоцтв РРО (КОРО), які знаходяться на місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах ДФС — для заяви на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями;

  — адреса місця торгівлі — для заяви на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами.

  Крім того, для отримання ліцензії вам знадоб­ляться копія платіжного доручення на перерахування 1/4 частини встановленої річної плати за ліцензію (з відміткою банку про оплату) та довідка фінансового органу про фактичне надходження коштів до бюджету. Вимогу щодо наявності цих документів встановлено п. 34 Порядку № 493 (утім, в інформаційній карті, розміщеній на сайті ДФСУ, про ці документи нічого не сказано, можливо, їх не будуть вимагати).

  У десятиденний строк з дня подання документів підприємство отримає або оформлену ліцензію, або рішення про відмову в її видачі. Причому в останньому випадку обов’язково зазначають підстави для відмови (п. 3.4 Рекомендацій № 213).

  Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами видається строком на один рік

  Одержана ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами має знаходитися на видному місці торгівлі і бути доступною для огляду (п. 27 Порядку № 493).

  Скільки коштує ліцензія?

  Вартість ліцензії встановлена ч. 14 — 16 ст. 15 Закону № 481 залежно від виду торговельної діяльності та місця торгівлі і становить:

  а) 780 грн. на кожне місце торгівлі незалежно від його територіального розташування — за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додання спирту);

  б) для місць торгівлі в межах міст, а також які розташовані за межами міст обласного значення та м. Києва на відстані до 50 км і мають торговельні зали площею понад 500 кв. м:

  8000 грн. на кожний окремий РРО (КОРО), що знаходиться у місці торгівлі, — за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (крім сидру та перрі);

  2000 грн. на кожне місце торгівлі — за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами;

  в) для місць торгівлі, розташованих на території сіл і селищ, за винятком тих, що розташовані в межах території міст:

  500 грн. на кожний окремий РРО (КОРО), що знаходиться у місці торгівлі, — за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (крім сидру та перрі);

  250 грн. на кожне місце торгівлі — за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами.

  Ліцензію видають на рік, а її вартість оплачують щоквартально рівними частками ( ч. 17 ст. 15 Закону № 481). Причому, як ви пам’ятаєте, першу 1/4 частину вартості ліцензії потрібно внести ще до її отримання. Наступні чергові платежі за ліцензію необхідно буде вносити до закінчення строку, зазначеного на зворотному боці ліцензії у відмітці про поточне (щоквартальне) внесення плати за ліцензію.

  Скільки потрібно ліцензій, якщо підприємство має кілька місць торгівлі в різних районах?

  Якщо уважно вчитатися в положення ч. 14 — 16 ст. 15 Закону № 481, стає зрозуміло, що ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (тютюновими виробами) видаються окремо на кожне місце торгівлі. При цьому для «тютюнової» ліцензії встановлено фіксовану вартість для кожного місця торгівлі, а вартість «алкогольної» ліцензії на кожне місце торгівлі пропорційна кількості обладнаних там РРО (КОРО).

  Згідно з термінологією ст. 1 Закону № 481 місцем торгівлі є місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива — без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, — торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане РРО (незалежно від їх кількості) або де є КОРО (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

  Інформацію про місце торгівлі зазначають на лицьовому боці ліцензії (п. 25 Порядку № 493).

  Тому

  підприємство, що має місця торгівлі в різних районах, повинне отримати окрему ліцензію на кожну торговельну точку

  А ось «заощадити» та використовувати одну ліцензію для торгівлі в кількох місцях не вийде (див. консультацію в підкатегорії 115.03). Це загрожує застосуванням до підприємства штрафних санкцій за «безліцензійну» торгівлю (див. с. 5).

  Чи можна торгувати алкогольними напоями (тютюновими виробами), коли ліцензію здано для проставляння відмітки про черговий платіж?

  Як ми вже говорили, плату за роздрібну «алкогольну» та «тютюнову» ліцензії вносять щоквартально рівними частинами і зараховують до місцевого бюджету.

  Проте майте на увазі! Просто своєчасно вносити до бюджету плату за ліцензію недостатньо. Про оплату щоразу потрібно неодмінно повідомляти податківців, які уповноважені контролювати внесення плати за ліцензію. Цього вимагають від роздрібних торговців ч. 4 ст. 16 Закону № 481 та п. 3.10 Рекомендацій № 213, якими передбачено, що з метою контролю за сплатою ліцензійних платежів, а також для внесення до ліцензії інформації про сплату чергового платежу суб’єкт господарювання повинен подати контролюючому органу копію платіжного доручення з відміткою банку про оплату.

  Тобто після внесення чергового ліцензійного платежу суб’єкт господарювання подає податківцям (див. консультацію в підкатегорії 115.03 БЗ):

  копію платіжного доручення з відміткою банку про оплату;

  ліцензію — для проставляння в ній відмітки про внесення чергового платежу;

  заяву довільної форми з проханням про проставляння в ліцензії відповідної відмітки.

  На підставі цих документів податковий орган зробить відмітку про поточне (квартальне) внесення вами плати на зворотному боці ліцензії (пп. 25, 38 Порядку № 493, пп. 3.1, 3.6, 3.10 Рекомендацій № 213). Причому на проставляння такої відмітки законодавство відводить контролерам 10 календарних днів із дня отримання документів.

  Виникає запитання: а чи можна здійснювати продаж алкогольних і тютюнових виробів у період, коли ліцензія у податківців?

  Звичайно ж, можна! Адже вимога про проставляння відмітки обов’язкова і без неї ліцензія вважається недійсною (п. 16 Порядку № 493). У той же час жоден нормативний документ не вимагає від торговців припиняти продаж «ліцензійних» товарів на період проставляння відмітки. Єдине, пам’ятаєте вже згадану нами вимогу п. 27 Порядку № 493, де говориться, що ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами повинна знаходитися на видному місці торгівлі і бути доступною для огляду? Тому на час відсутності ліцензії з «поважної» причини замість неї на видному місці, доступному для огляду, потрібно розмістити копію ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

  Примітно, що на підставі копії ліцензії дозволяють продовжувати торгівлю і податківці в консультації з підкатегорії 115.03 БЗ.

  Чи потрібно вносити зміни до ліцензії у разі перейменування вулиці або населеного пункту?

  Адреса юридичної особи та місця торгівлі — ключова інформація, яку зазначають у ліцензії. Так, згідно з п. 25 Порядку № 493 на лицьовому боці ліцензії, зокрема, зазначають:

  — найменування та місцезнаходження, номер телефону, факс (за наявності) — для юридичних осіб;

  — прізвище, ім’я та по батькові, паспортні дані (серію, номер, ким і коли виданий, місце проживання), номер телефону (за наявності) — для фізичних осіб;

  місце торгівлі;

  адреси відокремлених від роздрібної мережі місць зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів.

  Крім того, адресу місця торгівлі суб’єкти господарювання зазначають у додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями ( ч. 24 ст. 15 Закону № 481).

  З урахуванням цього стає зрозуміло:

  перейменування вулиці, на якій розташовано місце торгівлі або зареєстрований суб’єкт підприємництва, а також зміна назви населеного пункту потребують внесення відповідних змін до ліцензії

  Наполягають на цьому і податківці (див. лист ДФСУ від 06.04.2016 р. № 7654/6/99-99-11-02-02-15, а також консультацію в підкатегорії 115.03 БЗ).

  У той же час урахуйте: чітких строків внесення змін до ліцензії не встановлено. Зрозуміло, що переоформити ліцензію ви зможете тільки після того, як внесете зміни до документів на приміщення. А от після цього засиджуватися не варто, щоб не накликати на себе претензій податківців.

  Виникає запитання: які дії вчинити, щоб пере­оформити ліцензію?

  Для цього потрібно скласти й подати до органу ліцензування заяву в довільній формі. Крім того, до заяви додають документи, що підтверджують зміну відомостей. При цьому орган, що видав ліцензію, на підставі заяви суб’єкта господарювання протягом трьох робочих днів видасть суб’єктові господарювання ліцензію, оформлену на новому бланку, з урахуванням змін ( ч. 31 ст. 15 Закону № 481, п. 3.8 Рекомендацій № 213).

  Що стосується торгівлі в період переоформлення ліцензії, то її припиняти не потрібно. Податківці не проти продажу алкоголю та тютюну в «міжліцензійний» період на підставі копії раніше виданої ліцензії (див. консультацію в підкатегорії 115.01 БЗ).

  Чи можна тимчасово призупинити дію ліцензії у разі тимчасової відмови від торгівлі алкогольними напоями (тютюновими виробами)?

  Закон № 481 передбачає лише одну підставу для призупинення дії ліцензії. Так, згідно з ч. 27 ст. 15 Закону № 481 дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу ліцензування на термін до погашення заборгованості. При цьому дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб’єктом господарювання письмового розпорядження уповноваженого органу. Ну а поновлюється дія ліцензії з того дня, коли ви погасите свою заборгованість за черговим ліцензійним платежем ( ч. 28 ст. 15 Закону № 481).

  Проте не думайте, що таким чином можна призупиняти дію ліцензії на скільки завгодно довгий термін. Адже

  затримка при перерахуванні чергового платежу за ліцензію більш ніж на 30 календарних днів з моменту її призупинення є підставою для анулювання ліцензії

  Про це говориться в абзаці четвертому ч. 29 ст. 15 Закону № 481.

  Інших випадків призупинення дії ліцензії, у тому числі на час відмови від торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами, Законом № 481 не передбачено. Що ж робити в такій ситуації?

  Якщо підприємство прийняло рішення призупинити продаж алкогольних напоїв або тютюнових виробів, йому слід самостійно анулювати відповідну ліцензію. Для цього потрібно подати відповідну заяву, на підставі якої орган ліцензування приймає письмове розпорядження про анулювання ліцензії ( ч. 29 ст. 15 Закону № 481).

  Такі ж рекомендації із цього приводу дають і податківці в консультації у підкатегорії 115.03 БЗ.

  Що робити із залишком алкогольних напоїв (тютюнових виробів) після закінчення терміну дії ліцензії?

  Перше рішення, яке напрошується в цій ситуації, — продати/подарувати/повернути товар іншому суб’єкту підприємництва або постачальнику. Проте одразу скажемо: зробити це, не порушивши вимоги Закону № 481, не вийде.

  Річ у тім, що згідно зі ст. 15 Закону № 481 оптова, як і роздрібна, торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може здійснюватися тільки за наявності ліцензії. А реалізація алкогольних напоїв / тютюнових виробів іншим суб’єктам господарювання (у тому числі постачальникам, іншим роздрібним торговцям) підпадає під визначення оптової торгівлі згідно зі ст. 1 Закону № 481.

  З тієї ж причини не вдасться подарувати (обміняти) залишки алкоголю (тютюну) іншим підприємствам з метою подальшого комерційного використання. Як відомо, передача за договором дарування та міни в термінології п.п. 14.1.202 ПКУ вважається продажем (реалізацією) товару, оскільки передбачає перехід права власності.

  Так само думають і податківці. У своїх консультаціях вони висловлюються категорично проти реалізації та безоплатної передачі* залишків алкогольних напоїв або тютюнових виробів після закінчення терміну дії ліцензії на торгівлю ними (див. підкатегорію 115.03 БЗ).

  * З безоплатною передачею не все так безхмарно ще й через застосування мінімальних цін на алкоголь.

  На жаль, продаж алкогольних та тютюнових залишків за договором комісії — теж не вихід. Нехай на етапі передачі «ліцензійної» продукції від комітента комісіонерові реалізації не відбувається (немає переходу права власності), а значить, і наявність ліцензії ніби як і не обов’язкова. Проте вже у момент передачі товарів від комісіонера до покупця право власності на них від комітента переходить до покупця. А отже, відбувається та сама реалізація комітентом товарів покупцеві, здійснення якої потребує обов’язкової наявності ліцензії. Значить, у нашому випадку, коли термін дії ліцензії вже добіг кінця, здати товар на комісію також не вийде.

  Як же тоді бути?

  Найбільш безпечне і правильне рішення — позбавлятися від усіх алкогольно-тютюнових залишків ще до закінчення терміну ліцензії.

  Якщо ж завчасно позбутися усіх залишків вам не вдалося, тоді податківці дозволяють суб’єктові господарювання (його власнику) такі залишки випити і викурити ☺ (див. консультацію в підкатегорії 115.03). Для цього можна організувати корпоратив для своїх працівників або використати алкогольні напої з представницькою метою. Але оформити проведення таких заходів, на наш погляд, також краще до закінчення терміну дії ліцензії. Адже в іншій своїй консультації в цьому ж розділі контро­лери застерігають суб’єктів господарювання від безоплатного надання алкогольних напоїв у рамках рекламної акції, якщо у підприємства немає ліцензії. За таке порушення податківці загрожують штрафом за безліцензійну торгівлю.

  висновки

  • Ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами видають терміном на 1 рік.
  • Оплата вартості роздрібної ліцензії вноситься щоквартально рівними частинами.
  • Перейменування вулиці, на якій розташоване місце торгівлі або зареєстрований суб’єкт підприємництва, а також зміна назви населеного пункту потребують внесення відповідних змін до ліцензії.
  • Безліцензійна торгівля алкоголем та тютюном загрожує фінансовими санкціями у розмірі 200 % вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 грн.
 • Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

  Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

  Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

  Як відключити