Розрахунки платіжними картками «Бонус плюс»

В обраному У обране
Друк
Адамович Наталія, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Червень, 2016/№ 46
Поговоримо про бонусні програми, в яких задіяне досить широке коло підприємств торгівлі, громадського харчування та послуг, що приймають до оплати бонусні платіжні картки. У народі така програма знижок має назву «Бонус плюс». Про те, що це за програма, як вона працює і як правильно підприємствам торгівлі, громадського харчування і послуг брати участь у ній без шкоди для себе, розповімо в цій статті.

Що таке програма «Бонус плюс»

Суть цієї бонусної програми така: у ній беруть участь троє учасників: (1) суб’єкт господарювання — продавець товарів (робіт, послуг), який прий­має від споживачів спеціальні платіжні засоби — банківські платіжні картки (БПК), тобто в якого встановлено платіжний термінал; (2) покупець — держатель бонусної картки; (3) банк — емітент такої бонусної картки.

Банк проводить емісію платіжних карток, які можуть брати участь у бонусній програмі, надаючи їх держателям платіжних карток — фізичним особам.

Суб’єкт господарювання укладає з банком — емітентом БПК договір, згідно з яким суб’єкт господарювання зобов’язується надавати бонуси (знижки) у певному відсотку від суми покупки всім покупцям, які розраховуються за них за допомогою БПК. За умовами договору,

знижку на товари/послуги надає безпосередньо суб’єкт господарювання

Як правило, бонуси — певний відсоток (може бути від 1 % до 20 %), що розраховується від суми здійснених покупок, — зараховуються на бонусний рахунок держателя картки після здійснення витратних операцій у терміналах мережі.

Банк дає тільки можливість технічно реалізувати цю бонусну програму через установлений термінал:

— при купівлі товару в момент розрахункової операції з рахунка держателя бонусної картки (з банківської картки), що розрахувався через POS-термінал, списує повну вартість товару (без урахування знижки);

— протягом декількох днів на рахунок суб’єкта господарювання — продавця в оплату проданого товару перераховує вартість товару з урахуванням знижки;

— на спеціальний бонусний рахунок держателя бонусної платіжної картки зараховує суму самої знижки — бонус.

Витратити накопичені бонуси покупець — держатель БПК може або в того самого суб’єкта господарювання — продавця, або в іншого суб’єкта господарювання — продавця, який бере участь у такій бонусній програмі.

За своєю суттю бонус є продажем зі знижкою. Та й договори оформляються так, що в них фігурує саме знижка (чітко зазначається, що бонус виникає за рахунок знижки, яка надається торговельною точкою).

Водночас деякі торговельні підприємства, що беруть участь у програмі «Бонус плюс», є обережними і розцінюють суми нарахованих бонусів (недоплату за проданий товар) як комісію банку-еквайєра. Нижче ми розглянемо обидва варіанти.

Документи при розрахунку

Продаж товару з розрахунками за допомогою БПК оформляється фіскальним касовим чеком за ф. № ФКЧ-1* і квитанцією (сліпом).

* Нову форму фіскального чека затверджено наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13.

При цьому сліп міститиме:

загальну суму покупки (без урахування бонусу), що списується з рахунка держателя платіжної картки;

суму бонусу (тобто фіксований відсоток знижки, яка перекладається на спеціальний бонусний рахунок держателя платіжної картки, а по суті повертається покупцю);

підсумкову суму (за вирахуванням бонусу), що надалі й зараховується на рахунок суб’єкта господарювання за проданий товар.

Основним розрахунковим документом є чек РРО, який буде складено на повну вартість товару (без урахування знижки) ( п. 2 ст. 3 Закону про РРО).

«Бонус плюс» — знижка підприємства

На дату проведення розрахунку через РРО, а саме оформлення фіскального касового чека (ф. № ФКЧ-1) на повну суму вартості товару, продавець відображає дохід від реалізації (тобто кредитує субрахунок 702 «Дохід від реалізації товарів»).

Одночасно на дату оформлення відповідного рахунка (товарного чека) у підприємства виникають податкові зобов’язання з ПДВ ( п. 187.5 ПКУ). ПДВ необхідно нарахувати на повну вартість товару, оскільки при застосуванні системи знижок «Бонус плюс» у чеку РРО товари зазначаються в повній (без урахування знижки) вартості.

Далі продавець суму бонусів повинен відняти від доходу, показавши їх за дебетом субрахунку 704 «Вирахування з доходу».

Одночасно підприємство має право скоригувати податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з вартості товару з урахуванням бонусної знижки. Зробити це слід згорнуто, тобто показавши в підсумковій податковій накладній суму ПДВ за даними Z-звіту, але вже з урахуванням наданої знижки.

Розглянемо приклад.

Приклад 1. Торговельне підприємство бере участь у програмі «Бонус плюс», за якою держателі бонусних БПК при оплаті товарів отримують бонус у сумі 1,5 % від здійсненої купівлі. За день у підприємства обсяг від продажу товарів, розрахунки за якими здійснено за платіжними картками, що беруть участь у бонусній програмі, становить 24000 грн. (у тому числі ПДВ — 4000 грн.). З цього обсягу:

— знижка «Бонус плюс» (1,5 %) становить 360 грн. (24000 грн. х 1,5 %);

— комісія банку (1,4 %) — 336 грн. (24000 грн. х х 1,4 %).

Таблиця 1. Облік продажу товарів з розрахунками БПК «Бонус плюс» — знижковий варіант

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Дт

Кт

1

Відображено реалізацію товарів з розрахунками через БПК «Бонус плюс»

331

702

24000,00

2

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ

702

641/ПДВ

4000,00

3

Зменшено дохід на знижку «Бонус плюс» (1,5 %)

704

333

360,00

4

Відкориговано суму ПДВ за рахунок наданої знижки «Бонус плюс» (методом «червоне сторно»)

704

641/ПДВ

60,00

5

Передано реєстр сліпів або платіжних квитанцій банку-еквайєра, що підтверджують оплату через БПК «Бонус плюс»

333

331

24000,00

6

Відображено комісію банку (1,4 %)

92

333

336,00

7

Зараховано грошові кошти на поточний рахунок за мінусом знижки та комісії банку

311

333

23304,00

8

Списано собівартість реалізованого товару (умовно)

902

282

15000,00

9

Списано суму реалізованої торгової націнки (згідно з розрахунком) (з урахуванням знижки)

285

282

9000,00

Податок на прибуток. Доходи та витрати з податку на прибуток відповідатимуть доходам і витратам у бухгалтерському обліку, оскільки розд. III ПКУ не передбачає коригувань бухгалтерського фінансового результату на суми знижок.

Єдиний податок. Відповідно до п. ­ПКУ як у юросіб, так і у фізосіб — платників єдиного податку до складу доходу включається будь-який дохід, що надходить протягом звітного періоду, у грошовій (готівковій чи безготівковій) формі.

Згідно з п. 292.6 ПКУ датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі. Таким чином, знижка у платників єдиного податку однозначно не обкладатиметься єдиним податком, оскільки на рахунок суб’єкт господарювання за договором отримує вартість товару за вирахуванням знижки, а вона не є платою за послугу. За таким самим принципом відображаються і продажі за бонуси.

«Бонус плюс» — комісія банку

Деякі підприємства-торговці, які беруть участь у програмі «Бонус плюс», діють обережно і розцінюють «недоплачені» на свій рахунок суми бонусів не як надану післяпродажну знижку, а як комісію, що справляється банком за розрахункове обслуговування за операціями з платіжними картками «Бонус плюс».

У цьому випадку підприємство доходи за проданий товар і нараховані зобов’язання з ПДВ не зменшує, а зняті бонуси відображає у складі витрат як комісію за розрахункове обслуговування. Розглянемо приклад.

Приклад 2. Торговельне підприємство бере участь у програмі «Бонус плюс», за якою держателі бонусних БПК при оплаті товарів отримують бонус у сумі 1,5 % від здійсненої купівлі. За день у підприємства обсяг від продажу товарів, розрахунки за якими здійснено за платіжними картками, що беруть участь у бонусній програмі, становить 24000 грн. (у тому числі ПДВ — 4000 грн.). З цього обсягу:

— комісія «Бонус плюс» (1,5 %) становить 360 грн. (24000 грн. х 1,5 %);

— комісія банку (1,4 %) — 336 грн. (24000 грн. х х 1,4 %).

Таблиця 2. Облік продажу товарів з розрахунками БПК «Бонус плюс» — комісійний варіант

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Дт

Кт

1

Відображено реалізацію товарів з розрахунками через БПК «Бонус плюс»

331

702

24000,00

2

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ

702

641/ПДВ

4000,00

3

Передано реєстр сліпів або платіжних квитанцій банку-еквайєра, що підтверджують оплату через БПК «Бонус плюс»

333

331

24000,00

4

Зараховано грошові кошти на поточний рахунок за мінусом комісії банку

311

333

23304,00

5

Відображено комісію банку (1,4 %)

92

333

336,00

6

Відображено комісію банку за розрахункове обслуговування за «Бонус плюс» (1,5 %)

92

333

360,00

7

Списано собівартість реалізованого товару (умовно)

902

282

15000,00

8

Списано суму реалізованої торгової націнки (згідно з розрахунком)

285

282

9000

Податок на прибуток. Доходи та витрати з податку на прибуток відповідатимуть доходам і витратам у бухгалтерському обліку, що сформували фінрезультат — об’єкт обкладення податком на прибуток.

Єдиний податок. А ось у платника ЄП знижка «Бонус плюс» (що розглядається як комісія банку) буде врахована у складі доходу.

Адже як наполягають податківці, якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) з використанням платіжних терміналів з суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги розрахункового обслуговування, то доходом є повна сума виручки, тобто з урахуванням комісії, утриманої банком (див. підкатегорію 108.01.02 БЗ).

На перший погляд може здатися, що суми бонусу, які потрапили підприємству-єдиноподатнику до оподатковуваного доходу, не настільки великі, щоб турбуватися про їх оподаткування. Та й на податкові зобов’язання з ПДВ, нараховані платником ПДВ на ці копійки, можна закрити очі. Проте якщо скласти суми бонусів за звітний період, то в результаті може вийти досить велика сума, що збільшить сплачувані підприємством податки.

На це повинні звернути увагу торговельні підприємства, в яких обсяг продажу великий і істотну частину з такого обсягу займають продажі з розрахунком БПК, що беруть участь у програмі «Бонус плюс».

Як бачимо, у ситуації з бонусами чимало залежить від оформлення таких операцій. А щоб облікові наслідки були найбільш оптимальними, бонуси слід оформляти як знижку при продажу товарів.

висновки

  • За своєю суттю «Бонус плюс» є продажем зі знижкою. У такому разі суму бонусу-знижки продавець повинен відняти від доходу (за дебетом субрахунку 704) і відкоригувати в його частині ПЗ з ПДВ.
  • Якщо домовилися, що «Бонус плюс» — комісія за розрахункове обслуговування, то місце таким сумам в адмінвитратах.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити