(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 22
  • № 21
  • № 20
  • № 19
  • № 18
  • № 17
  • № 16
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2016/№ 23

Курсові різниці у «неприбуткових» не оподатковуються

Лист ДФСУ від 07.09.2015 р. № 19062/6/99-99-19-02-02-15

висновок документа


Неприбуткові організації не обкладають податком на прибуток позитивні курсові різниці за валютою, отриманою як дохід від статутної діяльності

Лист стосується валютних курсових різниць у «неприбутківців» — податківці пояснюють нові (з 01.01.2015 р.), а також згадують старі правила податкового обліку.

Як стало з 01.01.2015 р. «Неприбутківців» викреслили з числа платників податку на прибуток. Усі слизькі «навколоприбуткові» моменти для них урешті-решт розрулив Закон України від 17.07.2015 р. № 652-VIII (детальніше про нього див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 68, с. 12). А через це правила оподаткування неприбуткових організацій (НПО) порядком змінилися. Тепер НПО не сплачують податок на прибуток з будь-яких (!) своїх доходів, отриманих від статутної діяльності.

Але тільки за умови (!), що ці доходи використовуються виключно для фінансування витрат на утримання НПО або реалізації цілей, завдань та напрямів діяльності, визначених у статутних документах ( п.п. 133.4.2 ПКУ). Загалом, важливо, щоб дотримувалася одна з основних умов діяльності НПО: доходи йшли на утримання або ведення статутної діяльності. Інакше за нецільове використання коштів НПО чекають суворі наслідки — розжалування у платники податку на прибуток з обов’язком сплатити податок з нецільових коштів і далі вже — у загальному порядку ( п.п. 133.4.3 ПКУ).

Тому якщо валюту отримали в межах статутної діяльності і далі використовуватимемо «за профілем», то курсові різниці, що за нею виникають, ніяк не позначаться на податковому обліку НПО. Такі різниці — не об’єкт оподаткування. Отже, можна заспокоїтися: податок на прибуток з них сплачувати не потрібно. До речі, схожі роз’яснення зустрічаємо і в листі ДФСУ від 18.02.2016 р. № 3624/6/99-99-19-02-02-15.

Як було до 01.01.2015 р. А насамкінець контролери згадали минуле і освіжили в пам’яті облік курсових різниць у «неприбутківців» до 01.01.2015 р. Нагадаємо, що тоді окремі доходи НПО звільнялися від оподаткування згідно зі «старою» ст. 157 ПКУ (так звані «звільнені доходи»). А ось з доходів з інших джерел потрібно було сплачувати податок на прибуток («оподатковувані доходи»).

Тому для НПО ключовим було те, якою була валюта, що надійшла: «звільненою» або «оподатковуваною». Якщо валюту отримували як доходи, звільнені від оподаткування, то й позитивні курсові різниці за нею були «того самого сорту» (тобто вважалися «звільненими») і не обкладалися податком на прибуток.

А ось коли валюта надходила у вигляді оподатковуваних доходів, то й курсові різниці за нею в податковому обліку вважалися «оподатковуваними», враховувалися при визначенні об’єкта оподаткування і з них сплачували податок на прибуток. Загалом, застосовували правило: не оподатковувати курсові різниці з «неоподатковуваної» валюти і оподатковувати — з «оподатковуваної».

Причому податківці висловлювалися так неодноразово (листи ДПАУ від 15.09.2006 р. № 10363/6/15-0516, від 29.02.2000 р. № 2854/7/15-1217, від 02.03.2000 р. № 1075/6/15-1216). Хоча деколи могли напустити туману і всупереч самим собі спантеличити всіх до непристойності фіскальними заявами: вимагали від «неприбутківців» оподатковувати без розбору будь-які курсові різниці (за будь-якою валютою — і «оподатковуваною», і «неоподатковуваною»), зараховуючи їх до «доходів з інших джерел», з чим, звичайно, неможливо було погодитися (див. консультації в підкатегорії 502.13 і 502.26 БЗ). На щастя, лист, що коментується, такий зухвалий підхід з минулого спростовує і ставить все на свої місця. От тільки би раніше так!

курсові різниці, неприбуткові організації додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті