(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 43
  • № 42
  • № 41
  • № 40
  • № 39
  • № 37
  • № 35-36
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Травень , 2016/№ 38

Експедитор — єдиноподатник. Що обкладається єдиним податком?

Наша розмова про транспортні і транспортно-експедиторські послуги була б неповною, якщо б ми не згадали про випадки, коли посередником-експедитором виступає платник єдиного податку. Що є доходом експедитора-єдиноподатника і як цей дохід оподатковується? Про це поговоримо прямо зараз!

Питання про облік експедиторських послуг у єдиноподатника стосується в основному двох питань: (1) що є «експедиторським» доходом; (2) як ці послуги обкладаються єдиним податком. Розглянемо ці питання за чергою.

Що є доходом єдиноподатника-експедитора?

Із попередніх статей ви вже знаєте, що експедитор — це суб’єкт господарювання, який за дорученням клієнта та за його рахунок виконує або організовує виконання транспортно-експедиторських послуг, визначених договором транспортного експедирування ( ст. 929 ЦКУ; ст. 1 Закону № 1955).

Відтак, ми бачимо, що експедитор є класичним посередником. А отже правила, за якими визначається його дохід як єдиноподатника, слід шукати у нормах, прописаних для посередницьких операцій.

У ст. 292 ПКУ, яка визначає доходи єдиноподатника, така норма є. Ідеться про п. 292.4 ПКУ, у якому сказано, що

у разі надання послуг чи виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента)

Як бачимо, спеціальна норма ПКУ достатньо чітко визначає, що є доходом експедитора. Вона навіть містить спеціальну згадку про договори транспортного експедирування.

Отже, сумнівів бути не може: для експедитора-єдиноподатника «єдиноподатковим» доходом є виключно його посередницька винагорода. Натомість транзитні кошти до доходів експедитора не включаються. З цього приводу у БЗ містяться відповідні консультації як для підприємців, так і для юросіб-єдиноподатників (див. БЗ, підкатегорії 107.04, 108.01.02). При цьому не має значення, проходять транзитні кошти через рахунок (касу) єдиноподатника чи ні.

Зауважте: це правило діє виключно для тих послуг, у яких єдиноподатник-експедитор виступає посередником. Справа в тому, що експедитор може якісь із послуг, що є предметом договору, надавати замовнику самостійно. Це випливає зі змісту ч. 1 ст. 929 ЦКУ і ст. 9 Закону № 1955. Якщо такі послуги мають місце, до доходу експедитора-єдиноподатника має бути включено всю вартість послуг, які згідно з договором надаються замовнику безпосередньо експедитором.

Розмір та дата доходу

Згідно зі ст. 931 ЦКУ розмір плати експедитору визначається договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом. Відповідно до ст. 9 Закону № 1955 розмір плати експедитору та порядок розрахунків є істотними умовами договору транспортного експедирування. Тож розмір плати за послуги експедитора сторони зобов’язані встановити в договорі.

Клієнт зобов’язаний у порядку, передбаченому договором транспортного експедирування, сплатити експедитору належну плату, а також відшкодувати документально підтверджені витрати, понесені останнім в інтересах клієнта для виконання договору транспортного експедирування (ст. 12 Закону № 1955).

Тобто договір транспортного експедирування чітко розмежовує: що є оплатою експедитору, а що є відшкодуванням витрат на оплату послуг третім особам. Відтак, розмір доходу експедитора — це розмір плати за його посередницькі послуги.

У низці ситуацій на практиці ще виникають проблеми з датою, на яку відображається дохід експедитора в податковому обліку. Адже договір може передбачати різні варіанти розрахунків.

Найбільш поширені варіанти — (1) плата за послуги перераховується експедитору окремо; (2) експедитор утримує суму винагороди з коштів, одержаних ним від замовника. При цьому ще й можливі часткові (пропорційні) перерахування грошових коштів від клієнта до експедитора.

Розглянемо декілька можливих варіантів розрахунків.

1. Клієнт здійснює основні розрахунки, оминаючи експедитора, а останньому перераховує тільки суму його винагороди. Тут усе для експедитора зрозуміло: єдиноподатковий дохід відображається на дату, коли надійшли гроші.

2. Клієнт здійснює основні розрахунки через експедитора, але суму винагороди перераховує окремим платежем. Принцип, аналогічний попередньому: дохід за свої послуги експедитор відоб­разить при надходженні коштів.

3. Клієнт перераховує експедитору усю суму експедитору одним платежем. А експедитор утримує із цієї суми свою винагороду, а потім перераховує решту перевізнику.

Якщо при цьому оплата надходить повністю — сума винагороди уключається у дохід експедитора на дату, коли йому надійшли кошти від замовника.

Якщо ж оплата надходить частково, суму винагороди логічно відображати у доходах на дату кожного часткового надходження від замовника коштів, у яких «сидить» частка винагороди експедитора. Але це в тому випадку, коли ви не застерегли у договорі, коли утримується експедиторська винагорода. А от якщо застерегти у договорі, що винагорода утримується тоді, коли надійшли усі часткові оплати, — дохід можна відображати і за фактом надходження останнього часткового платежу.

Тож загалом, визначаючи дату для відображення «єдиноподаткового» доходу, слід керуватися загальним правилом п. 292.1 ПКУ, яке пов’язує факт отримання доходу саме з надходженням коштів на рахунок чи в касу.

Наостанок нагадаємо: вільно надавати експедиторські послуги будь-кому можуть лише єдиноподатники третьої групи. Підприємці-другогрупники можуть надавати такі послуги тільки фізичним особам та/або іншим платникам єдиного податку ( п.п. 2 п. 291.4 ПКУ). Ну, а підприємцям з першої групи надавати експедиторські послуги — взагалі зась.

висновки

  • Доходом єдиноподатника-експедитора є сума його посередницької винагороди.

  • Розмір доходу єдиноподатника визначається у договорі транспортного експедирування.

  • Дохід відображається на дату, коли експедитору надійшли кошти від замовника.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
експедитор, єдиний податок додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті