(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
  • № 35-36
  • № 34
  • № 33
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/21
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Травень , 2016/№ 41

Оновлена Інструкція з ЄСВ (із сюрпризами для ФОП)

Дочекалися! «Перша ластівка» з давно виставлених на громадське обговорення ЄСВшних документів пройшла реєстрацію в Мін’юсті. Зустрічаємо нову редакцію Інструкції про порядок справляння ЄСВ.

Трохи історії. З 1 січня 2016 року ЄСВ з доходів застрахованих осіб справляють за новими правилами. А все завдяки нашим законодавцям, які за усталеною традицією напередодні Нового року встигли «протягнути» зміни до Закону № 2464*.

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

Звичайно, зміни, що вносяться до закону, зумовлюють необхідність коригування норм підзаконних актів, що були видані відповідно до цього закону. Але чиновники квапитися не стали. У результаті наказ Мінфіну від 28.03.2016 р. № 393 зі змінами до Інструкції № 449** ми з вами отримали тільки зараз, після чотирьох з половиною місяців відтоді, як змінилися правила «ЄСВ-гри».

** Інструкція про порядок нарахування та сплати ЄСВ, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

Новорічні норми — нарешті в Інструкції

У загальній своїй масі норми Інструкції № 449 тепер приведені у відповідність до Закону № 2464. Так, з документа зникли норми про встановлення розміру ЄСВ залежно від класу професійного ризику виробництва. Установлено єдину ставку ЄСВ у розмірі 22 % для звичайних підприємств і підприємців. Збережено пільгові ставки для звичайних юросіб і підприємств (організацій) громадських організацій інвалідів на зарплату працівників-інвалідів, а також для організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів.

Канула у небуття (зникла з Інструкції) черговість уключення виплат до бази нарахування ЄСВ. Раніше до бази нарахування перш за все потрапляла заробітна плата, потім винагорода за цивільно-правовими договорами (ЦПД), а потім лікарняні та декретні (тобто від виплат, до яких застосовувалися вищі ставки ЄСВ, що діяли до 2016 року, до виплат, на які нараховується ЄСВ за меншими ставками). Тепер із запровадженням єдиної ставки ЄСВ така черговість стала для фіскалів не цікавою.

ЄСВ з МЗП: чітко як ніколи

Роз’яснено вимоги про сплату ЄСВ з МЗП. Так, у п. 8 розд. III Інструкції № 449 чітко прописано, що ця вимога

застосовується до бази нарахування ЄСВ основних працівників за умови перебування у трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця

Також перелічено ситуації, коли вимога про сплату ЄСВ з МЗП не застосовується. Ось вони:

— ЄСВ нараховують на доходи, отримані не за основним місцем роботи;

— до бази нарахування ЄСВ працівника застосовують пільгові ставки (8,41 %, 5,3 %, 5,5 %);

— базу нарахування ЄСВ визначено за працівником, якому надано «АТО-відпустку» без збереження заробітної плати відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

Приведено у відповідність до норм чинного законодавства положення Інструкції № 449 про добровільну сплату ЄСВ та порядок укладення договорів про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування.

Усе очікувано — скажете ви. І ми б з вами погодилися, якщо б не сюрпризи. Їх два.

ФОП-пенсіонери! Остерігайтеся «добровільного» ЄСВ

Перший сюрприз уготовано для ФОП на єдиному податку, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 такі особи можуть бути платниками ЄСВ тільки за умови їх добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соцстрахування.

На нашу думку, добровільна участь — це участь на підставі договору про добровільну участь. Але фіскали вважають інакше. Як саме? На їх думку, добровільна участь — це самостійне визначення для себе бази нарахування ЄСВ (див. абзац другий п. 4 розд. III Інструкції № 449 в оновленій редакції).

Чим це погано? Пояснимо на прикладі. Припустимо, є єдиноподатник-пенсіонер, який не знав, що він звільнений від сплати ЄСВ, або знав це, але забув (запрацювався/помилився) і здав за себе річний звіт за формою № Д5. У цьому звіті він помилково визначив для себе базу нарахування ЄСВ за період, у якому був звільнений від сплати внеску.

Якщо слідувати букві закону, а саме ч. 4 ст. 4 Закону № 2464, то цей пенсіонер може все «відмотати назад»: ініціювати перевірку і на тій підставі, що з ним не було укладено договір добровільної участі, вимагати зняття надміру нарахованих сум ЄСВ «за себе».

Але якщо керуватися абзацом другим п. 4 розд. III Інструкції № 449, то ЄСВ-справи пенсіонера зовсім не радісні. Адже він у звіті самостійно визначив для себе базу нарахування ЄСВ. А отже, вуаля — сплачуй з неї ЄСВ.

Зі свого боку вважаємо таку самодіяльність фіскалів такою, що суперечить Закону № 2464. Але розуміємо, що на практиці вони дотримуватимуться норм Інструкції № 449. Тому будьте уважні. Особливо це стосується бухгалтерів, які «ведуть» декілька підприємців.

А тепер давайте поговоримо про другий сюрприз.

Чим ФОПу підтвердити види діяльності

Якщо ви працювали з підприємцями, то знайте:

не нараховувати ЄСВ на винагороду, виплачену ФОП за ЦПД, можна тільки в тому випадку, якщо виконані ним роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним при держреєстрації

Це прямо прописано в п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464. Тобто вам необхідно знати, які види діяльності підприємець, який виконував роботи/надавав послуги, зазначив (у ЄДР*). При цьому в Законі № 2464 не уточнено, у який спосіб необхідно отримати інформацію про види діяльності ФОП. А це означає, що є два рівноцінні способи:

* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

1) попросити у ФОПа копію витягу з ЄДР із зазначенням його видів діяльності;

2) отримати відомості з ЄДР за допомогою мережі Інтернет. Для цього можна зайти на сайт Мін’юсту (https://usr.minjust.gov.ua), ввести дані про партнера та отримати інформацію про його види діяльності. Просто і зручно… було.

В оновленій Інструкції № 449 фіскали нас знову повертають до витягів. Так, з її п.п. 1 п. 1 розд. II випливає, що страхувальники мають право не нараховувати ЄСВ на виплати ФОП за ЦПД, якщо виконувані ними роботи (послуги, що надаються) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з ЄДР.

Тобто, щоб уникнути непорозумінь з податківцями, потрібно просити у ФОП-контрагента копію витягу з ЄДР із зазначенням його видів діяльності. Це може бути друкована копія паперового витягу або роздруківка електронного витягу або електронна копія електронного вилучення.

Звертаємо увагу: Інструкція № 449 у новій редакції запрацювала з 17.05.2016 р.

ФОП, ЄСВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті