«Нам всегда чего-то не хватает»*-2: облік нестач ТМЦ

Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки & бухоблік Листопад, 2016/№ 90
В обраному У обране
Друк
У цій статті продовжимо тему обліку результатів інвентаризації. Продовжимо її обліком нестач найбільш розповсюджених активів — ТМЦ.

* Вітас, «Опера № 1».

Ситуація, яку ми будемо обговорювати зараз, мабуть, найчастіше зустрічається на практиці. Цебто тоді, коли за результатами інвентаризації виявлено нестачу ТМЦ. Як таку нестачу обліковувати?

Нестачі ТМЦ, виявлені у процесі інвентаризації, можуть бути двох видів:

— у межах норм природного убутку;

— понад норми природного убутку.

В бухгалтерському обліку ТМЦ визнаються активами, якщо існує ймовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов’язані з їх використанням, і їх вартість може бути достовірно визначена ( п. 5 П(С)БО 9).

Зрозуміло, що ТМЦ, яких не вистачає, підприємство вже не може визнавати активами. Адже цих ТМЦ у підприємства просто немає. Відтак, такі ТМЦ мають бути виведені зі складу активів і списані з балансу.

За фактом списання ТМЦ, яких не вистачає, в бухобліку вартість цих ТМЦ відображається у складі витрат

Такі витрати (як у межах, так і понад норми природного убутку) уключають до складу інших операційних витрат ( п. 20 П(С)БО 16). Відображають втрати ТМЦ за дебетом субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» у кореспонденції з кредитом рахунків обліку запасів.

Суму нестачі понад норми природного убутку одночасно зі списанням на витрати відображають на позабалансовому субрахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей». Цю суму обліковують за дебетом субрахунку 072 до моменту вирішення питання про винного в нестачі, розкраданні чи псуванні. Після встановлення винної особи суму наднормативної нестачі списують за кредитом субрахунку 072. Одночасно визнають заборгованість винної особи і дохід (Дт 375 — Кт 716).

У податковоприбутковому обліку жодних коригувань у зв’язку з виявленою нестачею робити не потрібно, оскільки вони не передбачені нормами ПКУ. Тобто в питанні формування витрат на ТМЦ у нестачі, що списуються, наразі немає жодних розбіжностей з бухобліком. Отже,

як у високодохідних, так і в малодохідних платників вартість таких ТМЦ відображається у витратах за бухобліковими правилами

Тобто:

— зменшується фінрезультат на суму нестачі, що потрапила при списанні до витрат. Таке зменшення відбувається у періоді виявлення нестачі;

— збільшується фінрезультат (при встановленні винного та нарахуванні доходу). Дохід відображається в періоді, коли встановлено винного.

Отже, фактично для податковоприбуткового обліку наразі немає значення, чи нестачі знаходяться в межах норм природного убутку, чи виходять за ці межі.

На ПДВ-обліку нестачі ТМЦ у межах норм природного убутку ніяк не позначаються. За підприємством зберігається право на податковий кредит за придбаними з ПДВ ТМЦ. У повній сумі згідно з отриманою податковою накладною.

Причина для такого висновку очевидна — відсутні підстави для нарахування податкових зобов’язань. Адже немає ані негосподарського використання ТМЦ, ані будь-яких інших обставин, що вимагають нараховувати «компенсаційні» ПДВ-зобов’язання.

Зовсім інша справа — наднормативні нестачі і втрати ТМЦ. Вони чудово вписуються у «негосподарський» п.п. «г» п. 198.5 ПКУ. Тому, якщо за такими ТМЦ був «вхідний» ПДВ, який ви обліковували у складі податкового кредиту, то тепер на них повинні нарахувати «компенсаційні» податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з вартості придбання ( п. 189.1 ПКУ).

Відшкодування винною особою завданого збитку не призводить до додаткового виникнення податкових зобов’язань з ПДВ (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 101.02). Принагідно зазначимо: нещодавно у БЗ з’явилася дивна консультація, у якій податківці вимагають нараховувати ПДВ тоді, коли отримано компенсацію за актив, причому підґрунтям є п.188.1 ПКУ (див. консультацію з БЗ, підкатегорія 101.06). Вважаємо це необґрунтованим, але змушені вас попередити про таку «примху» фіскалів.

Приклад. Підприємство в процесі інвентаризації виявило нестачу 200 одиниць товару (первісна вартість — 40 грн./од.). У межах норм природного убутку списано 2 одиниці. Винних у понаднормативній нестачі встановлено, вони перерахували компенсацію на поточний рахунок підприємства.

Відобразимо зазначені операції в обліку.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

дебет

кредит

сума, грн.

1

Списано суму ТМЦ, нестачу яких виявлено

947

281

8000

2

Нараховано ПДВ на понаднормативну нестачу ((200 од. - 2 од.) х 40 грн./од. х 20 % : 100 %)

947

641/ПДВ

1584

3

Відображено суму наднормативної нестачі на забалансовому рахунку (198 од. х 40 грн./од. + 1584 грн.)

072

9504

4

Встановлено винних і нараховано суму компенсації

375

716

9504

5

Отримано компенсацію від винних осіб

311

375

9504

6

Списано суму наднормативної нестачі із забалансового обліку

072

9504

Все дуже просто. Рухаємося далі!

висновки

  • Нестачі ТМЦ, виявлені в процесі інвентаризації, списують на інші операційні витрати в тому періоді, коли їх виявлено.
  • У податковоприбутковому обліку нестачі ТМЦ відображають за правилами бухгалтерського обліку.
  • Податкові зобов’язання з ПДВ на підставі п. 198.5 ПКУ нараховують на вартість нестач ТМЦ понад норми природного убутку.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд