(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 95
 • № 94
 • № 93
 • № 92
 • № 91
 • № 89
 • № 88
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
9/12
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2016/№ 90

Нестаче, прощавай! Привіт, ПДФО, ВЗ і ЄСВ?

http://tinyurl.com/yygcz2jd
Під час інвентаризації майна підприємства інвентаризаційна комісія виявила нестачу ТМЦ понад норми природного убутку на суму 1325 грн. Винну особу встановлено. Проте суму нанесеної шкоди підприємство вирішило з неї не стягувати. Чи вважається ця сума доходом працівника? Якщо так, то що з її оподаткуванням?

Якщо винну особу встановлено, але не притягнено до матвідповідальності, податківці можуть наполягати на тому, що сума нанесеної нею шкоди — це її дохід. Причому оподатковуваний.

Не хочете давати їм привід для штрафів? Тоді врахуйте таке.

ПДФО. Тут пропонуємо вам скористатися п.п. «д» п.п. 164.2.17 і п.п. 165.1.55 ПКУ. Вони дозволяють вивести з-під оподаткування суму боргу фізособи, прощеного (анульованого) підприємством за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у випадку якщо ця сума не перевищує у 2016 році 689 грн.

Сума списаної заборгованості фізособи перевищує неоподатковувану межу?

Тоді «вершок» потрапляє до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як дохід у вигляді додаткового блага.

Причому якщо підприємство певним чином повідомить працівника про прощення боргу і відобразить такий дохід у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ, то ПДФО з цього доходу повинен буде сплатити працівник самостійно за підсумками річного декларування.

В який спосіб необхідно повідомити боржника про списання боргу? Ви можете скористатися одним із трьох способів на вибір:

— надіслати рекомендований лист з повідомленням про вручення;

— укласти відповідний договір;

— надати повідомлення боржнику про прощення (анулювання) боргу особисто під підпис.

Важливо! Підприємство суму прощеного боргу (без «натурального» коефіцієнта) зобов’язане відобразити в розділі I форми № 1ДФ за підсумками звітного кварталу, в якому борг списано. Зробіть це так:

— неоподатковувану суму (у межах 689 грн. з розрахунку на рік) зазначте з ознакою доходу «127» (з прокресленнями у графах 4а і 4 розділу I);

— оподатковувану (у цьому випадку — 636 грн. (1325 грн. - 689 грн.)) — впишіть з ознакою доходу «126» (також із прокресленнями у графах 4а і 4 розділу I, оскільки ПДФО ви не утримуєте та не сплачуєте).

А якщо підприємство не повідомить працівника про прощення боргу або не відобразить такий дохід у формі № 1ДФ? Тоді воно повинне самостійно нарахувати, утримати та сплатити ПДФО з прощеної суми. Ставка податку — 18 %. Але ми сподіваємося, що до цього не дійде.

ВЗ. При сплаті (перерахуванні) ВЗ діють ті самі правила, що встановлені для ПДФО ( п.п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Тому якщо підприємство повідомить працівника про списання боргу і відобразить прощену суму в рядку з військовим збором у розділі II Податкового розрахунку, то воно може забути про ВЗ.

Фізособі доведеться самостійно сплатити за підсумками декларування з оподатковуваної частини доходу ВЗ за ставкою 1,5 %. Про це нагадують податківці в консультації з підкатегорії 103.05 БЗ.

А ось якщо ви не повідомили працівника про прощення боргу та/або не відобразили суму такого доходу у формі № 1ДФ, то будьте готові сплатити ВЗ до бюджету самі.

ЄСВ. Сума нестачі, яку пробачили працівникові, фактично є його зарплатою ( п.п. 2.3.4 Інструкції № 5). Дивуватися тут нічому, адже ця виплата здійснена в рамках трудових відносин. А значить, від стягування ЄСВ з неї ніяк не піти.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
інвентаризація, майно підприємства, ТМЦ, нестача, природний убуток, нанесення шкоди, завдання збитку, ПДФО, військовий збір, ЄСВ, оподаткування додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті