(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 95
 • № 94
 • № 93
 • № 92
 • № 90
 • № 89
 • № 88
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
1/25
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2016/№ 91

Отримав компенсацію за пошкоджене майно? Нараховуй ПДВ!

http://tinyurl.com/y5j3ccux
За матеріалами категорії 101.06 Бази знань*

* Див. на сайті ДФСУ (zir.sfs.gov.ua) у розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».

висновок документа


Отримане платником відшкодування збитків за пошкоджене/знищене майно підлягає обкладенню ПДВ на загальних підставах з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ

Погодьтеся, це щось новеньке. Раніше ми чули від податківців абсолютно зворотне. Більше того, роз’яснення, що суперечать наведеному висновку, діють і сьогодні (див. БЗ 101.02). В одному з них, говорячи про ПДВ-наслідки нестачі товарів, фіскали зазначають, що податкові зобов’язання (ПЗ) тут виникають при списанні товарів і тільки за умови, що при їх придбанні був відображений податковий кредит (ПК). Тобто ПЗ нараховуються внаслідок негоспвикористання активів згідно з п.п. «г» п. 198.5 ПКУ. А ось відшкодування заподіяних збитків до виникнення ПЗ узагалі не призводить.

Про те, що відшкодування збитків не впливає на ПДВ-облік його отримувача, зазначено і в іншому роз’ясненні з цієї самої категорії — у ньому йдеться про ПДВ-наслідки розкрадання основних засобів (ОЗ). Ще два роз’яснення з БЗ 101.02 (про списання ТМЦ, у тому числі зіпсованих) тільки підтверджують: при псуванні/знищенні ТМЦ під ПДВ-оподаткування може потрапити тільки сама операція списання активів — якщо при придбанні був відображений ПК. Тобто необхідність нарахування ПЗ зумовлена виключно вимогами п. 198.5 ПКУ. При цьому операції псування/знищення ОЗ слід розглядати окремо, оскільки крім ПЗ за п. 198.5 ПКУ тут вони можуть виникнути і згідно з п. 189.9 ПКУ. Але компенсація вартості (як ТМЦ, так і ОЗ), отримана від винних осіб, ПДВ-наслідків не має.

У сьогоднішньому ж роз’ясненні запропоновано зовсім інший підхід до ПДВ-обліку псувань/знищень, що відшкодовуються. З нього випливає: необхідність нарахування ПЗ виникає у зв’язку з «поставним» характером цих операцій. Тобто ПЗ, на думку фіскалів, виникають згідно з п. 185.1 ПКУ.

Щоправда, не зрозуміло, постачання чого саме угледіли тут податківці. Причому, схоже, не знають цього й самі фіскали — адже в роз’ясненні вони «про всяк випадок» посилаються одразу на два підпункти п. 185.1 ПКУа» — постачання товарів і «б» — постачання послуг). А через це взагалі не зрозуміло, до чого вони хилять — до того, що операція списання-відшкодування — це одна оподатковувана операція, чи ці операції потрібно розділяти та обкладати ПДВ окремо.

На користь «роздільного» підходу свідчить той факт, що в роз’ясненні ідеться про майно в цілому, а про ПДВ-наслідки списання ТМЦ і ОЗ треба б говорити окремо. Крім того, з роз’яснення випливає, що «постачального» характеру операція набуває тільки за фактом отримання компенсації. А якщо операція списання-відшкодування — єдина, то першою подією завжди буде списання майна, а отже, про ПЗ на дату компенсації не повинно бути й мови.

Але не заглиблюватимемося. Оскільки будь-який з підходів не має під собою жодних законних підстав. Адже ані постачання товарів, ані постачання послуг згідно з п. 185.1 ПКУ при псуванні/знищенні майна (і тим більше, при отриманні компенсації!) не відбувається. Та й сама компенсація на «поставковість» операції ніяк вплинути не може (згідно з визначеннями з пп. 14.1.185, 14.1.191 ПКУ). Тому, на наш погляд, оподатковувати операцію псування/знищення потрібно за правилами з БЗ 101.02. А ось з «придумуваннями», викладеними в сьогоднішньому роз’ясненні, погоджуватися не варто.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
пошкоджене майно, компенсація, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті