Про оподаткування членських внесків, виплачених нерезиденту

В обраному У обране
Друк
Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Листопад, 2016/№ 91

висновок документа


При виплаті членських внесків на користь нерезидента потрібно утримати податок у розмірі 15 % їх суми та за рахунок такого нерезидента, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України

У листі, що коментується, податківці розповіли про особливості обкладення податком на прибуток операцій з виплати членських внесків нерезиденту.

Зокрема, вони зазначили, що членські внески, виплачені нерезиденту з «українських» джерел, є іншими доходами від здійснення нерезидентом господарської діяльності на території України ( п.п. «й» п.п. 141.4.1 ПКУ) і оподатковуються в порядку та за ставками, визначеними ст. 141 ПКУ.

Тому резидент при виплаті членських внесків нерезиденту (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті) повинен утримати податок за ставкою 15 % їх суми та за їх рахунок і сплатити його до бюджету під час такої виплати ( п.п. 141.4.2 ПКУ).

Проте якщо чинними міжнародними договорами України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, установлені інші правила оподаткування, застосовуються саме правила міжнародних договорів ( п. 3.2 ПКУ). Порядок їх застосування врегульовано ст. 103 ПКУ.

Так, згідно з п. 103.2 ПКУ резидент має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором, під час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є:

1) бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу;

2) резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір.

При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування зниженої ставки податку до дивідендів, процентів, роялті, винагороди тощо нерезидента, отриманих з джерел в Україні, вважається особа, яка має право на отримання таких доходів. Водночас не є бенефіціарним отримувачем юридична або фізична особа, що є агентом, номінальним держателем (номінальним власником) або посередником щодо такого доходу, навіть якщо така особа має право на отримання доходу ( п. 103.3 ПКУ).

А для підтвердження свого резидентського статусу нерезидент повинен надати довідку (або її нотаріально засвідчену копію), що підтверджує, що він є резидентом тієї країни, з якою укладено міжнародний договір, а також інші документи, якщо це передбачено міжнародним договором ( п. 103.4 ПКУ). Якщо такої довідки немає — дохід оподатковується в загальному порядку ( п. 103.10 ПКУ).

Майте на увазі: довідка має бути належним чином легалізована та переведена згідно із законодавством України ( п. 103.5 ПКУ).

Нагадаємо: особа, яка виплачує доходи нерезиденту, зобов’язана подавати звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів ( п. 103.9 ПКУ). Для цієї мети служить додаток ПН до декларації з податку на прибуток. Зауважте, що подавати його потрібно навіть тоді, коли згідно з правилами міжнародного договору податок не утримується та не перераховується (див. лист ДФСУ від 17.06.2016 р. № 13557/6/99-99-15-02-01-16). Причому податківці поширюють обов’язок подання цього звіту у тому числі і на єдиноподатників (див. лист ДФСУ від 07.04.2016 р. № 7782/6/99-99-15-02-01-16 // «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 33, с. 7). Хоча, на наш погляд, ані утримувати «нерезидентський» податок, ні тим більше звітувати про виплачені доходи вони не повинні.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити