Виправити «мінус» на відшкодування не можна?

В обраному У обране
Друк
Людмила Солошенко, податковий експерт
Податки & бухоблік Листопад, 2016/№ 93
За матеріалами категорії 101.16 Бази знань*

* Див. на сайті ДФСУ (zir.sfs.gov.ua) у розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».

висновок документа


Зміна задекларованого «мінуса» на бюджетне відшкодування (БВ) не може вважатися виправленням помилки. Тому немає підстав і для подання уточнюючого розрахунку (УР). БВ «на рахунок у банку» можна декларувати виключно в поточній декларації (у ряд. 20.2.1)

Перед нами чергова дивна консультація БЗ із новою БВ-придумкою контролерів.

У ній податківці процитували все, що можна, про БВ: спершу — з ПКУ, потім — з профільного Порядку заповнення ПДВ-звітності, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21. І на закуску навіть пригадали про самовиправлення за ст. 50 ПКУ.

А далі, «виходячи із зазначеного», дійшли «цікавих» висновків. Якщо в якійсь декларації «мінус» до БВ не заявили, то передумати (тобто виправитися і реанімувати за ним БВ з допомогою УР) не можна. Нібито це не можна вважати виправленням помилки. Звідси вирок: «мінус», що виник, можна заявляти до БВ «на рахунок» виключно (!) через поточну декларацію з ПДВ (у ряд. 20.2.1).

Щоправда, трохи заспокоїмо: якщо такий «мінус» добрів до поточної декларації, то право на БВ за ним не пропадає. Його (разом зі свіжим оплаченим від’ємним значенням) у поточній декларації можна сміливо заявити до БВ. А податківці категорично проти лише його БВ-воскресіння за УР.

Проте не можемо з цим погодитися, оскільки вимоги контролерів нічим не обґрунтовані. Адже виправлятися ПКУ не забороняє! У ньому немає і натяку на заборону за допомогою УР заявляти БВ. Тим паче, що з 2015 року БВ взагалі стало правом. А отже, це вже наше право, як нам ним скористатися: чи то через декларацію, чи то через УР.

Та й категоричність податківців, що вказують на відсутність помилки, можна заперечити. А що коли дійсно припустилися помилки? Ну, скажімо, свого часу недогледіли, що ПК сплачений, і тому не заявили за ним БВ. Тепер ось схаменулися і хочемо виправитися. Причому без зволікань: не чекаючи поточної декларації, а одразу в УР. Адже через УР вийде швидше зайняти чергу в БВ-реєстрі, і отже, швидше отримати БВ (до речі, чи не в тому справжня причина УР-відмови перевіряючих?).

Тоді дані УР занесуть до ІКПН (інтегрованої картки платника податків) датою його подання (абзац другий п.п. 2 п. 4 розд. IV Порядку ведення органами ДФСУ оперативного обліку податків і зборів…, затвердженого наказом Мінфіну від 07.04.2016 р. № 422). Одночасно автоматом заява платника (додаток Д4) потрапить і до БВ-реєстру ( п.п. 200.7.1 ПКУ). Причому, зауважте: сам п. 4 Порядку ведення реєстрів..., затвердженого постановою КМУ від 22.02.2016 р. № 68, прямо передбачає, що реєстри формуються у хронологічному порядку черговості включення до них заяв, поданих з податковими деклараціями або з УР! Ось вам і чудеса ☺: Кабмін БВ за УР прямо допускає, ну а податківці — ні. Тож візьміть до відома: спокійніше заявити БВ у поточній декларації, щоб податківці «не зарубали» БВ за УР (хоча в такому разі з ними потрібно сперечатися).

А ось якщо взагалі занизили ПК/завищили ПЗ і через УР виправляємося і додаємо «мінус» (дещо інша ситуація — не з цієї БЗ), само собою, що тут же в УР його можемо заявити до БВ.

Між іншим, раніше контролери дозволяли (!) виправляти «мінус» на БВ за УР. У будь-якому разі, до 09.12.2015 р. у БЗ діяла консультація, де на запитання про те, чи може платник подати УР до минулих періодів і задекларувати до БВ суму, що не була заявлена ним до відшкодування і за якою платник у минулих періодах мав право на таке відшкодування, контролери відповідали ствердно. Причому тоді, навпаки, у них червоною ниткою проходила думка якраз про виправлення помилки (!) з посиланням на ст. 50 ПКУ. Тобто про помилкове незаявлення платником до БВ сплаченої частини від’ємного значення, яке тепер платник виправляє. І жодного «криміналу» в цьому контролери не вбачали. Ще б пак! Адже право виправлятися, повторимо, закріплено ст. 50 ПКУ.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд