(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 92
  • № 91
  • № 90
  • № 89
  • № 88
  • № 87
  • № 86
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2016/№ 93

«Комп’ютерна» чи «ненормована»? Відпустку працівник обирає собі сам

У колективному договорі підприємства зафіксовано, що за посадою «оператор комп’ютерного набору» надається щорічна додаткова відпустка за роботу з комп’ютером тривалістю 4 календарні дні і щорічна додаткова відпустка за ненормований робочий день тривалістю 7 календарних днів. Чи може працівник, який обіймає цю посаду, скористатися двома зазначеними відпустками?

Ні, працівник може скористатися тільки однією підставою (на власний вибір) для надання щорічної додаткової відпустки: за роботу з комп’ютером або за роботу в умовах ненормованого робочого дня. Далі — обґрунтування для такого висновку.

Спершу з’ясуємо нормативні приписи з приводу надання цих відпусток. Почнемо зі щорічної додаткової відпустки за роботу з комп’ютером. Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається працівникам, робота яких, зокрема, пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням. Надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці на цій підставі передбачено п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). При визначенні права на цю відпустку слід відштовхуватися від Списку виробництв, робіт, професій та посад працівників… що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (див. додаток 2 до постанови КМУ від 17.11.97 р. № 1290).

Так, позицією 58 розд. XXII «Загальні професії за всіма галузями господарства» зазначеного Списку передбачено: працівники, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах, мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4 календарних днів. Ця позиція поширюється й на працівників, які у своїй роботі застосовують персональний комп’ютер незалежно від виду монітора, назви посади*.

* Про це також ішлося в листі Мінсоцполітики від 11.08.2014 р. № 348/13/116-14. — Прим. ред.

Також зауважимо: до розрахунку часу, що дає право працівнику на додаткову відпустку, зараховуються дні, коли працівник фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, установленого для працівників цих виробництв, робіт, професій і посад (п. 7 Порядку застосування Списку, затвердженого наказом Мінпраці від 30.01.98 р. № 16).

Тепер переходимо до ознайомлення з нормативними приписами з приводу надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці працівникам з ненормованим робочим днем. За цією підставою надання щорічної додаткової відпустки тривалістю до 7 календарних днів передбачено п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки.

Працівники, які працюють на умовах неповного робочого дня, не мають права на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день. Те саме стосується і працівників, режим роботи яких складається з поєднання неповного робочого дня і неповного робочого тижня. А ось працівникам з неповним робочим тижнем щорічна додаткова відпустка за роботу в умовах ненормованого робочого дня може бути надана (п. 2 Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Мінпраці від 10.10.97 р. № 7). У п. 7 цих Рекомендацій зазначено: список професій і посад, на яких може застосовуватися ненормований робочий день, визначається колективним договором (як правило, його прописують у додатку до колективного договору).

Зауважимо й деякі загальні характеристики щорічних додаткових відпусток за роботу з комп’ютером та за роботу в умовах ненормованого робочого дня. Так, конкретну тривалість (у межах максимально допустимої) щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, у тому числі й за роботу з комп’ютером, і за роботу в умовах ненормованого робочого дня, прописують у колективному або трудовому договорі ( ч. 2 ст. 8 Закону про відпустки) залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Також зауважимо: щорічні додаткові відпустки за роботу з комп’ютером і за роботу в умовах ненормованого робочого дня не належать працівникам, тривалість щорічних відпусток яких визначено іншими нормативно-правовими актами, а не Законом про відпустки. Тобто щорічна додаткова відпустка за роботу з комп’ютером і «за ненормованість» не надають, зокрема, держслужбовцям, посадовим особам органів місцевого самоврядування, військовослужбовцям.

Ми навели основні постулати щодо надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці за окремими підставами: робота з комп’ютером і робота в умовах ненормованого робочого дня. Незважаючи на те, що йдеться про різні підстави для надання щорічної основної відпустки за особливий характер праці, скористатися цією відпусткою за кожною з наведених підстав працівнику, який має на них право, не вдасться. Усе через припис ч. 1 ст. 10 Закону про відпустки:

«Щорічна додаткова відпустка, передбачена статтею 7 і пунктами 1 і 2 частини першої статті 8 цього Закону, надається понад щорічну основну відпустку за однією підставою, обраною працівником. Порядок надання додаткової відпустки з кількох підстав встановлює Кабінет Міністрів України»

Підсумуємо: щорічну додаткову відпустку за роботу з комп’ютером передбачено п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки, а за роботу в умовах ненормованого робочого дня — п. 2 ч. 1 ст. 8 цього Закону. Як бачимо, ці норми зазначено у процитованій ч. 1 ст. 10 Закону про відпустки. При цьому наразі не затверджено порядок, який повинен урегулювати механізм надання щорічних додаткових відпусток у разі, якщо працівник має право одночасно на декілька видів/підстав для їх надання відповідно до Закону про відпустки.

Таким чином, працівник, посада якого дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці у зв’язку з роботою з комп’ютером ( п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки) і одночасно у зв’язку з роботою в умовах ненормованого робочого дня ( п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки), повинен обрати одну підставу для реалізації права на цю відпустку. Тобто в наведених обставинах оператор комп’ютерного набору (на власний вибір) може скористатися щорічною додатковою відпусткою за роботу з комп’ютером тривалістю 4 календарні дні або щорічною додатковою відпусткою за роботу в умовах ненормованого робочого дня тривалістю 7 календарних днів.

Своє бажання щодо конкретного виду відпустки працівник виразить в особистій заяві про її надання.

додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті