Податок з доходів нерезидента за послуги реклами: відображаємо в бухобліку

В обраному У обране
Друк
Дзюба Наталія, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Жовтень, 2016/№ 81
Як правильно відобразити в бухобліку 20 % податку на репатріацію, сплаченого згідно з п.п. 141.4.6 ПКУ?

Згідно з п.п. 141.4.6 ПКУ резиденти, які здійснюють виплати нерезидентам за виробництво та/або розповсюдження реклами, при проведенні такої виплати сплачують податок за ставкою 20 %. Такий податок (20 % від суми виплати) підприємство-резидент сплачує за свій рахунок.

На що слід звернути увагу при сплаті цього податку? По-перше, сплатити його доведеться резиденту за свій рахунок незалежно від місця надання таких послуг*. По-друге, у цьому випадку норми міжнародних договорів у частині зменшення (звільнення) суми податку не застосовуються. І по-третє, суму доходу, з якої сплачується податок, слід визначати за курсом НБУ, що діє на дату виплати такого доходу (див. 102.18 БЗ).

* Детальніше про порядок оподаткування рекламних послуг від нерезидента див. «Податок та бухгалтерський облік», 2016, № 62, с. 39.

Тепер про бухоблік цієї виплати нерезиденту та сплату податку. Бухгалтерський облік витрат на рекламу досить простий: згідно з нормами п. 19 П(С)БО 16, вони належать до витрат на збут. Відповідно відображати їх слід за дебетом однойменного рахунку 93.

Тепер про податок. Хоча деякі платники відносять його до складу адмінвитрат, як податки, збори та інші платежі, передбачені законодавством згідно з п. 18 П(С)БО 16. Проте, незважаючи на те, що сплачує податок з доходів нерезидента підприємство-резидент за свій рахунок, це не є податком підприємства. Логічніше сплачений податок з доходів нерезидента враховувати саме у складі витрат на збут, як і самі витрати на рекламу.

Нарахування такого податку слід відображати за дебетом рахунку 93 «Витрати на збут» у кореспонденції з кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками» (аналітичний субрахунок «Податок з доходів нерезидента»). Перерахування податку до бюджету показуєте записом Дт 641/«Податок з доходів нерезидента» — Кт 311.

Приклад. 30.09.2016 р. підприємство отримало послуги від нерезидента з розміщення реклами за межами митної території України вартістю $1000. Курс НБУ на цю дату — 26,30 грн./$ (умовно). Того ж дня складено ПН та зареєстровано в ЄРПН. Рекламні послуги підприємство оплатило 04.10.2016 р. Курс НБУ на цю дату — 26,40 грн./$ (теж умовно). Податок з доходів нерезидента (20 %) становив 5280 грн.

Облік податку з доходів нерезидента за рекламні послуги

Дата

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, $/грн.

Дт

Кт

30.09

Отримано рекламні послуги від нерезидента ($10000 х 26,30 грн./$)

93

632

$1000

26300

30.09

Нараховано ПЗ з ПДВ ($10000 х 26,30 грн./$) х 20 %

644*

641/ПДВ

5260

30.09

Відображено ПК на підставі ПН, зареєстрованої в ЄРПН

641/ПДВ

644

5260

* Це за версією Мінфіну (п. 4.1 Інструкції з бухобліку ПДВ, затвердженої наказом Мінфіну від 01.07.97 р. № 141). На наш погляд, доречніше використовувати субрахунок 643 з подальшим закриттям розрахунків за фактом формування податкового кредиту (Дт 643 — Кт641/ПДВ; Дт 641/ПДВ — Кт 644; Дт 644 — Кт 643).

04.10

Перераховано оплату за рекламні послуги

632

312

$1000

26400

04.10

Нараховано податок з доходів нерезидента за рекламу (26,40 грн./$ х $1000) х 20 %

93

641/нерез

5280

04.10

Перераховано податок з доходів нерезидента до бюджету

641/нерез

311

5280

04.10

Відображено курсову різницю (26,40 грн./$ - 26,30 грн./$) х $1000)

945

632

100

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити