(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 70
  • № 69
  • № 67-68
  • № 66
  • № 65
  • № 64
  • № 63
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/19
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Вересень , 2016/№ 71

Працюєте за комп’ютером? Вимагайте додаткову відпустку!

Як правило, коли мова заходить про щорічну додаткову відпустку, багато хто змахує рукою і сумно зітхає: «Та ну її. Тут хоч би основну дали відгуляти…». А даремно! Вона може обернутися для вас дзвінкою монетою! Тим більше, що є така додаткова відпустка, що належить практично всім офісним працівникам. Ви заінтриговані? Тоді читайте далі!

«Комповідпустка»

Уже давно комп’ютер перестав бути для нас чудасією. Зараз це незамінний помічник практично будь-якого офісного працівника. Тільки от пропрацювавши цілий день з цим помічником, ідеш додому втомлений, розбитий, з червоними, як у кролика, очима. Адже не красою лісів і полів милуєшся, а цифрами, літерами, графіками…

Але, якщо дотримані всі правила з охорони праці при роботі з комп’ютером (ДСанПіН 3.3.2.007-98, Правила № 65*), таку роботу не розглядають як важку чи шкідливу**. Водночас про її особливий статус нам говорить п. 58 розд. XXII «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку № 2***. У ньому зазначено: працівники, які працюють на електронно-обчислювальних і обчислювальних машинах, мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, установлений у п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки****.

* Державні санітарні правила та норми роботи з візуальними дисплейними терміналами ЕОМ, затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря від 10.12.98 р. № 7, і Правила охорони праці при експлуатації ЕОМ, затверджені наказом Держпромгірнагляду від 26.03.2010 р. № 65, відповідно.

** На це звертало увагу Мінсоцполітики в листі від 11.08.2014 р. № 348/13/166-14.

*** Список виробництв, робіт, професій та посад працівників..., що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затверджений постановою КМУ від 17.11.97 р. № 1290.

**** Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

Але чи можна віднести до таких «машин» сьогоднішні персональні комп’ютери? Мінсоцполітики в листах від 11.08.2014 р. № 348/13/166-14 і від 24.12.2013 р. № 152/13/82-13 упевнено говорить — ТАК! Причому

вид монітора, на якому працює працівник, для цілей надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці значення не має

Важливо! Працівник може використовувати право на таку відпустку у разі виконання певних умов. Про них поговоримо далі.

Звичайно, так, але тільки якщо…

Почнемо з головного. Вище ми вже зазначили, що додаткову відпустку за особливий характер праці встановлено в п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки. Так-от, цю відпустку не надають працівникам, тривалість відпусток яким визначена не Законом про відпустки, а іншими актами законодавства (наприклад, держслужбовці).

Зауважте, перелік посад (професій), робота на яких дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці за роботу з комп’ютером, слід навести в колдоговорі (іншому нормативному акті роботодавця).

Ідемо далі. Право на таку відпустку мають працівники, які фактично були зайняті на роботах з особливим характером праці (у нашому випадку — безпосередньою роботою з комп’ютером) не менше половини тривалості робочого дня, установленої для працівників відповідної професії (посади) (п. 7 Порядку застосування Списку № 2*****).

***** Затверджено наказом Мінпраці від 30.01.98 р. № 16.

Пояснимо. Припустимо, що повноцінний робочий день для професії працівника, який претендує на додаткову відпустку за роботу з комп’ютером, становить 8 годин. Щоб мати право на «комповідпустку», він повинен фактично працювати з комп’ютером не менше 4 годин у день. І це без урахування часу перерв при роботі з комп’ютером, походів до курилки/на каву (чай) / за особистими потребами.

Тобто виходить, що однозначно права на таку відпустку не матимуть працівники, які прийняті на роботу на умовах неповного робочого дня, — 4 години на день або менше при 8-годинному робочому дні. А ось працівники, які працюють повний робочий день, але на умовах неповного робочого тижня, цілком можуть претендувати на «комповідпустку».

Зауважте:

вести облік часу, відпрацьованого в умовах з особливим характером праці, у зручній для себе формі — обов’язок роботодавця

До речі, атестацію робочих місць для надання такої щорічної додаткової відпустки не проводять.

Яка тривалість?

Максимальна тривалість щорічної додаткової відпустки за роботу з комп’ютером — 4 календарні дні за відпрацьований робочий рік. А ось її конкретну тривалість зазначають в колективному або трудовому договорі.

Важливо! «Комповідпустку» надають пропорційно фактично відпрацьованому часу. До розрахунку часу, що дає право на таку відпустку (далі — стаж), уключають:

— дні, коли працівник фактично був зайнятий роботою з комп’ютером не менше половини встановленої йому тривалості робочого дня;

— час щорічних основної та додаткових відпусток за роботу зі шкідливими, важкими умовами та за особливий характер праці (робочі дні за графіком роботи підприємства (підрозділу, за індивідуальним графіком роботи), що припадають на цей період);

— час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не піддаються дії несприятливих виробничих факторів.

Розрахунок стажу та фактичної тривалості «комповідпустки» здійснюють за кожним працівником, що має право на таку відпустку.

Як визначити фактичну тривалість відпустки?

Для цього поділіть стаж (у робочих днях) на кількість робочих днів у робочому році, за який надається «комповідпустка», згідно з графіком роботи підприємства (підрозділу, індивідуальним графіком роботи). Потім отримане число помножте на тривалість «комповідпустки», установлену в колдоговорі (трудовому договорі, укладеному з працівником). Усе, розрахунок проведено!

Проілюструємо зазначене на прикладі.

Приклад 1. За колдоговором тривалість «комповідпустки» для працівників бухгалтерії становить 4 календарні дні. У вересні бухгалтер хоче піти у щорічну додаткову відпустку за роботу з комп’ютером. Робочий рік, за який буде використано відпустку, — 20.05.2015 р. — 19.05.2016 р. «Додатковий відпускний» стаж — 210 роб. дн. Кількість робочих днів у робочому році — 252.

Тривалість щорічної додаткової відпустки за робочий рік, за який буде використано відпустку:

(210 : 252) х 4 = 3 (к. дн.)

З походом у відпустку все зрозуміло. Але де ж обіцяні на початку статті дзвінкі монети? — запитаєте ви.

Де ж дзвінкі монети?

Ви, звичайно, раді щорічній додатковій відпустці, що впала на голову, за роботу з комп’ютером, але все ж таки віддали б перевагу грошам? Ваше бажання може бути виконане! А допоможе в цьому ч. 5 ст. 24 Закону про відпустки. У ній зазначено: за бажанням працівника частина щорічної (основної та додаткової) відпустки, що належить працівнику за відпрацьований робочий рік, замінюється грошовою компенсацією.

Яка саме частина? Та, що перевищує 24 календарні дні.

Причому зробити це можна:

по-перше, виключно на підставі заяви працівника;

по-друге, тільки після того, як працівник використає 24 календарні дні відпустки (щорічної та додаткових) за відпрацьований робочий рік, за який надається відпустка, що не компенсуються.

Важливо! Не можна спочатку виплатити працівнику грошову компенсацію за частину відпустки, а потім надати йому саму відпустку. На це вказує Мінсоцполітики в листі від 25.06.2014 р. № 248/13/116-14.

Приклад 2. Працівник має право на щорічну відпустку тривалістю 28 календарних днів — 24 календарні дні основної відпустки і 4 календарні дні додаткової відпустки за роботу з комп’ютером.

Спочатку працівник повинен використати 24 календарні дні відпустки за відпрацьований робочий рік (не важливо, повністю чи по частинах). Після цього на підставі його заяви роботодавець має право виплатити такому працівнику компенсацію за 4 календарні дні щорічної відпустки, що залишилися.

І зверніть увагу ваших роботодавців на таке. Мінсоцполітики наполягає, що

щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, повинні надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку

Якщо цього не робити, роботодавцю може загрожувати штраф в 1 мінзарплату, а його посадовим особам, як мінімум, притягнення до адмінвідповідальності у вигляді штрафу від 510 до 1700 грн. ( ч. 1 ст. 41 КпАП).

Причому не має значення, укладено чи ні колективний договір на підприємстві та передбачено чи ні в ньому гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток (див. лист Мінсоцполітики від 11.08.2014 р. № 348/13/166-14).

Тож краще надати (за бажанням працівника — компенсувати грошима) і спати спокійно.

висновки

  • При виконанні перелічених вище умов працівники, які працюють на персональних комп’ютерах, мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці.
  • Максимальна тривалість щорічної додаткової відпустки за роботу з комп’ютером — 4 календарні дні за відпрацьований робочий рік.
  • Мінсоцполітики наполягає: щорічна додаткова відпустка за роботу з комп’ютером, установлена законом, має надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку. При цьому не має значення, прописано таку гарантію в колдоговорі підприємства чи ні.
праця за комп’ютером, додаткова відпустка додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті