(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 26
  • № 25
  • № 24
  • № 23
  • № 22
  • № 21
  • № 20
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
2/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Квітень , 2017/№ 27

ДФСУ про ОЗ-інвестиції: «підтрансфертні»!

висновок документа


Операція зі збільшення статутного капіталу (СК) шляхом унесення учасником підприємства основних засобів (ОЗ) обліковується у складі витрат починаючи з періоду нарахування амортизації таких ОЗ і впливає на фінансовий результат до оподаткування відповідно до правил бухобліку, зменшуючи об’єкт оподаткування податком на прибуток. Такі операції з 01.01.2015 р. підпадають під визначення контрольованих відповідно до ст. 39 ПКУ

Цей фіскальний висновок нас не надто здивував: фіскали — вони і в Африці…

Але, звертаємо увагу: цей висновок прозвучав, незважаючи на те, що у своєму листі від 30.08.2016 р. № 18727/6/99-99-15-02-02-15 та сама ДФСУ писала протилежне! Щоправда, то був лист на приватну адресу, а той, що коментується зараз, призначений для всіх податкових органів на місцях. Тому поставтеся до нього серйозно.

Акцентуємо вашу увагу, що автори сьогоднішнього листа поширили свій висновок «заднім числом» і на період у «два роки тому», тобто — з 01.01.2015 р.!

Визначальним для цієї ситуації є п.п. 39.2.1.1 ПКУ. У чинній з 01.01.2017 р. редакції цього підпункту зазначається, що контрольованими вважаються певні госпоперації, «що можуть впливати на об’єкт оподаткування платника податку». Але до цієї дати там була фраза «що впливають на …», і це може бути важливо.

У зв’язку з чим зазначимо, що сама операція із внеску ОЗ до СК не впливає на «прибутковий» об’єкт оподаткування. Такий вплив може виявитися тільки в операціях, що є наслідками такої операції: коли отриманий «ОЗ-вклад» почне амортизуватися або буде отримувачем реалізовано. Проте це вже будуть госпоперації іншого «сорту»*.

* Хоча в листі, що коментується, усі операції фіскали змішали докупи, щоб зарахувати їх до тих, «що впливають».

Схоже, автори старого листа ДФСУ від 30.08.2016 р. № 18727/6/99-99-15-02-02-15 міркували так само, як і ми. Оскільки тоді вони писали, що операції зі збільшення СК вкладом учасника товариства (у тому числі корпоративними правами у відмінній від цінних паперів формі) не враховуються у складі доходів такого товариства при визначенні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухобліку і відповідно не збільшують об’єкт оподаткування податком на прибуток. А оскільки такі операції не беруть участі у формуванні об’єкта оподаткування податком на прибуток, то вони не є контрольованими.

Так що ж спонукало ДФСУ змінити позицію? Невже лист їх «молодших» товаришів (див. лист ГУ ДФС у Миколаївській обл. від 20.01.2017 р. № 316/10/14-29-15-02-20), висновки та фрази якого практично дублюються в листі, що коментується?

Так чи інакше, але враховуючи «ранг» останнього, платникам безпечніше буде вважати такі операції контрольованими (і особливо, якщо вони проводилися у 2017 році). Тобто враховувати їх для розрахунку граничних «трансфертних» обсягів, а якщо вже потрапили «під трансферт», то обов’язково відображати у Звіті про контрольовані операції за той період, в якому був отриманий «ОЗ-вклад». Ураховуючи розмір штрафу за невідображення, установлений п. 120.3 ПКУ, це буде розумним.

Зрозуміло, так діяти простіше щодо звітного періоду — 2016 рік. А як бути, якщо такі операції не відобразили у Звіті за 2015 рік?.. У такому разі шанс наразитися на штраф згідно з п. 120.3 ПКУ досить великий.

Водночас, ви можете спробувати напоумити фіскалів або ж (якщо вони не підуть вам назустріч) звернутися до суду з відповідною заявою про визнання незаконним «штрафного» ППР. Адже з урахуванням зазначеного «різнобою» думок у роз’ясненнях фіскалів і змін, унесених до п.п. 39.2.1.1 ПКУ тільки з 01.01.2017 р., тут, на наш погляд, є достатньо підстав для застосування правила про конфлікт інтересів ( п.п. 4.1.4 і п. 56.21 ПКУ).

збільшення статутного капіталу, внесення основних засобів, інвестиції, контрольовані операції додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті