Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Строки давності та «трудові» штрафи

Тубелець Олексій, головний спеціаліст відділу з питань регулювання трудових відносин Юридичного департаменту Мінсоцполітики
Податки & бухоблік Квітень, 2017/№ 31
В обраному У обране
Друк
Чи існують строки давності для притягнення до відповідальності за порушення законодавства про працю на підставі ст. 265 КЗпП?

Нагадаємо, що Законом України від 28.12.2014 р. № 77-VIII (далі — Закон № 77) внесено зміни до ст. 265 КЗпП (зміни набрали чинності 01.01.2015 р.).

Цими змінами регламентовано, зокрема відповідальність роботодавця у вигляді штрафу за порушення трудового законодавства.

Зазначені штрафи є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій, визначених главою 27 ГКУ.

Разом з тим,

строків давності при застосуванні фінансових санкцій ст. 265 КЗпП не визначено. Отже, у даному випадку застосовуються загальні строки давності

Так, ст. 114 ПКУ визначено строки давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), відповідно до якої граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов’язань (1095 днів або три роки). Зазначені фінансові санкції застосовуються до роботодавців за правопорушення, які були:

(1) вчинені після набуття чинності змін, внесених Законом № 77 до ст. 265 КЗпП, або

(2) вчинені раніше, але є триваючими.

На нашу думку, якщо правопорушення має разовий характер і допущено після 31.12.2014 р., то штраф буде накладено на роботодавця не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.

Зауважимо, що сьогодні штрафи, зазначені у ч. 2 ст. 265 КЗпП, можуть бути накладені на роботодавців посадовими особами Держпраці на підставі:

— акта про виявлення під час перевірки роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу;

— рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації.

Важливо! Сплата штрафу не звільняє від необхідності усунення порушень законодавства про працю.

коментар редакції


Відразу скажемо, що позиція Мінсоцполітики, озвучена його фахівцем у цьому роз’ясненні, не нова (див., наприклад, «Праця i зарплата» від 09.12.2015 р., № 46, с. 2). Однак, незважаючи на те, що формально фінансові санкції із ст. 265 КЗпП не відповідають визначенню штрафної санкції (фінансової санкції, штрафу) із п.п. 14.1.265 ПКУ, ми сперечатися з Мінсоцполітики тут не будемо. Чому? Тому що для роботодавця краще висновок про термін давності в три роки з посиланням на ПКУ, ніж про те, що в цьому випадку терміни давності не застосовуються

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно