(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 63
  • № 62
  • № 61
  • № 60
  • № 59
  • № 58
  • № 57
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2017/№ 64

Комісіонер рекламує товари комітента

Окрім «стандартного» набору послуг, які посередник (комісіонер) надає комітенту чи довірителю, існують також випадки, коли посередник несе деякі додаткові витрати, пов’язані з виконанням умов договору комісії. Найтиповіша ситуація — комісіонер, аби продати товари, які йому передав комітент, рекламує такі товари. Як це обліковувати? Про це поговоримо зараз!

Як і у попередніх випадках, розглянемо окремо облік у комісіонера й у комітента.

Облік у комісіонера

Витрати на рекламу. Комісіонер, який несе витрати, пов’язані із рекламою товару, який він продає за дорученням комітента, у бухобліку відображає такі витрати без будь-яких особливостей. А саме: за фактом нарахування такі витрати відображаються у складі витрат на збут (проводка Дт 93 — Кт 685).

Жодних складнощів не повинно також бути в комісіонера і з податковоприбутковим обліком. Адже розд. ІІІ ПКУ не передбачає коригування фінансового результату до оподаткування на різниці за витратами на рекламні та маркетингові послуги. Хіба що рекламні послуги придбаватимуться у «особливих» постачальників (п.п. 140.5.4 ПКУ), що малоімовірно. Тож навіть високодохідні комісіонери не повинні будуть відображати в податковприбутковому обліку якісь коригування. Об’єкт оподаткування податком на прибуток буде цілком відповідати бухобліковому фінрезультату (п.п. 134.1.1 ПКУ).

Щодо ПДВ-обліку, то у разі придбання рекламних послуг з ПДВ комісіонер може уключити суми такого ПДВ до складу свого податкового кредиту. Причому

жодних компенсаційних податкових зобов’язань згідно з п. 198.5 ПКУ нараховувати не потрібно

Адже придбання рекламних послуг для продажу товару, отриманого від комітента, прямо пов’язане з господарською діяльністю комісіонера. Аналогічної думки дотримуються також і податківці (див. лист ДФСУ від 02.03.2016 р. № 4539/6/99-99-19-02-02-15). Виняток із цього правила існує один — коли рекламуються товари, операції з постачання яких звільнені від ПДВ.

Компенсація від комітента. У випадках коли комітент компенсує витрати на рекламу свого товару, комісіонер в бухобліку відображає нарахування заборгованості комітента збільшенням дебіторської заборгованості й одночасним збільшенням кредиторської заборгованості (Дт 377 — Кт 685). При цьому власне отримання компенсації відображається проводкою Дт 311 — Кт 685.

У податковоприбутковому обліку — усе за бухобліком (п.п. 134.1.1 ПКУ). Тобто у випадку якщо комітент повністю компенсує витрати комісіонера на рекламу його товару, то придбання таких послуг в кінцевому рахунку ніяк не відобразиться на фінрезультаті. Тож на фінрезультат комісіонера фактично вплине тільки його комісійна винагорода

А от із ПДВ-обліком ситуація така. Як наголошують податківці, додаткові витрати комісіонера, здійснені ним у межах договору комісії, є витратами із забезпечення виконання складових частин загального обсягу послуги, що надається в межах договору комісії. А тому такі витрати є складовою частиною вартості посередницької (комісійної) послуги. Тож операція з постачання такої послуги (у тому числі частині компенсації комітентом додаткових витрат комісіонера) підлягає оподаткуванню за правилами, установленими ПКУ для договорів комісії (див. лист ДФСУ від 15.07.2016 р. № 15299/6/99-99-15-03-02-15).

Отже, у випадку компенсації комітентом витрат на рекламу його товарів комісіонер компенсації за правилом «першої події» повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ, скласти податкову накладну та зареєструвати її у ЄРПН. Причому податківці наполягають, що комісіонер повинен нараховувати ПДВ-зобов’язання навіть у тому випадку, якщо постачальники послуг, придбаних комісіонером для комітента (у нашому випадку рекламних) не є платниками ПДВ (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 101.04). Зауважте: комісіонер може і не вимагати у комітента «прямої» компенсації витрат на придбання рекламних послуг. Він може просто уключити такі витрати до собівартості своєї посередницької послуги чи збільшити на них суму комісійної винагороди.

Облік у комітента

Для комітента в обліку ситуація дещо простіша, адже він, по суті, обліковує тільки компенсацію, яку він перераховує комісіонеру. Нарахування такої компенсації в бухобліку комітент відображає проводкою Дт 93 — Кт 685, а перерахування комітенту — проводкою Дт 685 — Кт 311.

У податковоприбутковому обліку — усе за бухобілковим фінрезультатом (п.п. 134.1.1 ПКУ). Тобто фінрезультат комітента зменшиться на суму компенсації рекламних витрат. Так, наче він сам придбав рекламні послуги.

У ПДВ-обліку комітента — теж усе стандартно. Як наголошують податківці, суми ПДВ, сплачені комітентом комісіонеру у вартості компенсації додаткових витрат у межах договору комісії, включаються таким комітентом до податкового кредиту на підставі складеної та зареєстрованої у ЄРПН комісіонером відповідної податкової накладної (див. уже згаданий лист ДФСУ від 15.07.2016 р. № 15299/6/99-99-15-03-02-15).

Зверніть увагу! Не має значення, чи комітент компенсує вартість рекламних послуг «напряму», чи у складі перерахованої комісіонеру комісійної винагороди, ПК все одно буде.

Наостанок — практичний приклад.

Приклад. Підприємство-комісіонер (платник ПДВ) і підприємство-комітент (платник ПДВ) уклали договір комісії на продажу, який передбачає можливість реклами товару комітента комісіонером з подальшим відшкодування комітентом таких витрат. Вартість рекламних послуг становила 1800 грн. (у тому числі ПДВ — 300 грн.)

Компенсація комітентом витрат на рекламу його товару комісіонером

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

дебет

кредит

сума, грн.

Комісіонер

1

Нараховано заборгованість комітента за придбання рекламних послуг

377/р

685/р

1500

2

Відображено податковий кредит з ПДВ

644/1

685/р

300

641

644/1

3

Сплачено за придбані для комітента рекламні послуги

685/р

311

1800

4

Нараховано заборгованість комітента

685

377/р

1500

5

Отримано компенсацію від комітента

311

685

1800

6

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ

643

641

300

7

Закрито розрахунки з ПДВ

685

643

300

Комітент

1

Нараховано витрати на компенсацію рекламних послуг, придбаних комісіонером

93

685

1500

2

Перераховано компенсацію комісіонеру

685

311

1800

3

Відображено податковий кредит з ПДВ

644/1

685

300

641

644/1

Як бачите — жодних складнощів. Рухаємося далі!

договір комісії, реклама товарів, продаж товарів, компенсація витрат, відображення в обліку додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті