Невосьмигодинний робочий день

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці
Податки & бухоблік Серпень, 2017/№ 65
В обраному У обране
Друк
На підприємстві з липня 2017 року змінена тривалість щоденної роботи працівників. Замість 8-годинного робочого дня введений режим роботи з різною тривалістю щоденної роботи протягом тижня (у понеділок — четвер — 8,25 години, у п’ятницю — 7 годин). У результаті за новим графіком роботи підприємства працівники відпрацювали за липень 168,25 год, що на 0,25 год перевищує норму тривалості робочого часу, наведену в листі Мінсоцполітики від 05.08.2016 р. № 11535/0/14-16/13 для 40-годинного робочого тижня. Чи є ці 0,25 год наднормовими і чи треба їх додатково оплачувати?

Одразу ж поспішаємо вас заспокоїти. В описаній у запитанні ситуації 0,25 год не є для працівників наднормовими. Вам просто треба перерахувати норму робочого часу. Але про усе по порядку.

Як правило, тривалість щоденної роботи працівників при п’ятиденному робочому тижні визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, затвердженими зборами трудового колективу. Інший документ, який також можуть використати підприємства для визначення тривалості щоденної роботи працівників, — колективний договір. Якщо тривалість щоденної роботи або дні, які є для працівників вихідними, не є постійними, затверджують графіки виходу на роботу.

При встановленні режиму робочого часу слід враховувати, що його нормальна тривалість не може перевищувати 40 годин на тиждень. Причому зверніть увагу (див. ст. 52 КЗпП):

на відміну від шестиденного робочого тижня, для п’ятиденного робочого тижня законодавець не встановлює тривалість щоденної роботи працівників

Це питання віддане «на відкуп» роботодавцеві і трудовому колективу. Головне — не перевищити тижневу норму в 40 годин.

На замітку роботодавцям! Режим роботи належить до істотних умов праці. Тому якщо ініціатором його зміни є роботодавець, то він зобов’язаний повідомити працівників про свої плани не пізніше ніж за два місяці (ст. 32 КЗпП).

А тепер повернемося до норм. Щоб правильно розрахувати працівникові зарплату, відпускні, лікарняні, декретні, суму оплати за дні відрядження тощо, треба мати календар робочого часу. У ньому міститься інформація про кількість календарних, робочих, вихідних і святкових днів, а також про норму робочого часу на поточний календарний рік.

Такий календар складає кожен роботодавець самостійно. Орієнтир тут — встановлені на підприємстві тривалість робочого тижня (п’ятиденна або шестиденна), вихідні дні, тривалість щоденної роботи (зміни).

Про необхідність розрахувати норму робочого часу на наступний робочий рік щорічно нагадує у своїх листах Мінсоцполітики. У них же це відомство наводить приклад розрахунку тривалості робочого часу на відповідний рік.

Увага! У цьому прикладі розрахунок усіх показників і норми тривалості робочого часу наведено для п’ятиденного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу і неділю за однакової (!!!) тривалості часу роботи за день упродовж робочого тижня (8 годин) і зменшенням тривалості роботи напередодні святкових і неробочих днів.

А тепер повернемося до підприємства, про яке йшла мова в запитанні. Режим роботи, який діяв на цьому підприємстві:

— до липня 2017 року, — п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями в суботу і неділю з однаковою тривалістю щоденної роботи протягом тижня (8 годин) і зменшенням тривалості роботи напередодні святкових і неробочих днів на 1 годину;

— з липня 2017 року, — п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями в суботу і неділю з тривалістю щоденної роботи в понеділок — четвер — 8,25 години, в п’ятницю — 7 годин* і зменшенням тривалості роботи напередодні святкових і неробочих днів на 1 годину.

* Вимога про 40-годинний робочий тиждень виконується: 8,25 год + 8,25 год + 8,25 год + 8,25 год + 7 год = 40 год.

Оскільки з липня 2017 року умова про «однакову тривалість щоденної роботи» перестала діяти на підприємстві, то воно не може більше використати у своїй роботі розрахунок норми робочого часу на 2017 рік, наведений Мінсоцполітики в листі 05.08.2016 р. № 11535/0/14-16/13. Цьому підприємству необхідно самостійно скласти календар робочого часу на 2017 рік і провести розрахунок норми робочого часу з урахуванням умов праці, що змінилися.

У результаті такого розрахунку норма робочого часу на липень 2017 року для працівників підприємства з п’ятиденним робочим тижнем з двома вихідними днями у суботу і неділю з тривалістю щоденної роботи в понеділок — четвер — 8,25 години, в п’ятницю — 7 годин і зменшенням тривалості роботи напередодні святкових і неробочих днів на 1 годину складе 168,25 години. А значить, ніякого переробітку у працівників цього підприємства, що відпрацювали в липні 2017 року за графіком його роботи 168,25 години, не буде.

І, до речі, зверніть увагу на один важливий момент. Стосується він перенесень робочих днів.

У розпорядженні від 16.11.2016 р. № 850-р КМУ рекомендував керівникам підприємств з п’ятиденним робочим тижнем з двома вихідними днями в суботу і неділю створити сприятливі умови, зокрема, для святкування у 2017 році Дня Незалежності України (24 серпня). Для цього пропонувалося роботодавцям перенести робочий день з п’ятниці 25 серпня на суботу 19 серпня.

Якщо підприємство, про яке йшла мова в запитанні, використовує рекомендації КМУ, то йому слід врахувати, що тривалість робочого дня в суботу 19 серпня повинна дорівнювати тривалості робочого дня, за який проводиться відпрацювання (тобто 25 серпня).

Таким чином, працівники підприємства в передсвятковий тиждень працюватимуть з понеділка 14 серпня по четвер 17 серпня по 8,25 години, в п’ятницю 18 серпня і суботу 19 серпня по 7 годин. Неділя 20 серпня буде вихідним.

Наступного тижня в понеділок 21 серпня та вівторок 22 серпня вони повинні будуть відпрацювати по 8,25 години, в середу 23 серпня — 7,25 години, оскільки це передсвятковий день, у зв’язку з чим слід скоротити робочий час на 1 годину. Четвер 24 серпня — святковий день, а п’ятниця 25 серпня — неділя 27 серпня — вихідні дні на підприємстві.

Звертаємо увагу:

такі перенесення робочого часу обов’язково мають бути враховані при формуванні календаря робочого часу і підрахунку норми робочого часу на відповідний календарний рік

Про них завчасно (як мінімум за два місяці) мають бути повідомлені усі працівники підприємства.

Важливо! Затверджений на підприємстві календар робочого часу, в якому наведені норми робочого часу на відповідний рік, є обов’язковим як для працівників, так і для роботодавця.

Тепер поговоримо про оплату праці в нових умовах праці. Припустимо, на підприємстві застосовується проста почасова форма оплати праці. Якщо працівникові, прийнятому на повний робочий час, установлена:

місячна тарифна ставка (оклад) і він повністю відпрацював усі дні за графіком роботи в місяці, за який робиться розрахунок зарплати, то йому нараховують тарифну ставку (оклад) в повному розмірі. Ні кількість робочих днів, ні кількість робочих годин, затверджених у календарі робочого часу на відповідний місяць, на суму зарплати ніяк не вплинуть;

годинна тарифна ставка (погодинна оплата праці) — місячний заробіток працівника знаходите, помноживши його годинну тарифну ставку на кількість фактично відпрацьованих годин у конкретному місяці. Так, якщо для такого працівника на липень 2017 року встановлена норма робочого часу 168,25 години, а його годинна тарифна ставка дорівнює 40 грн./год, то сума його липневої основної заробітної плати складе 6730 грн. (168,25 год х 40 грн./год).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд