(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 64
  • № 63
  • № 62
  • № 61
  • № 60
  • № 59
  • № 58
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/18
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2017/№ 65

Своєчасний звіт комісіонера — запорука спокою комітента

Підприємство уклало договір комісії на продаж. Згідно з договором комісіонер складає звіт до 5 числа періоду, наступного за звітним. В якому періоді комітент повинен відображати дохід від реалізації товарів на комісії — у періоді фактичної реалізації чи у періоді, коли складено звіт комісіонера?

Дохід, однозначно, потрібно відображати в періоді фактичної реалізації товару. Це випливає з того, що відображення доходу згідно з П(С)БО пов’язане з переходом права власності на товар (у нашому випадку — від комітента до покупця).

Згідно з п. 8 П(С)БО 15 дохід відображається в разі наявності усіх нижченаведених умов:

(1) покупцеві передані ризики й вигоди, пов’язані з правом власності на товар;

(2) підприємство не управляє товаром та не контролює його;

(3) можна достовірно визначити суму доходу;

(4) є впевненість, що в результаті операції збільшаться економічні вигоди підприємства, а витрати, пов’язані з цією операцією, можна достовірно визначити.

Отже, відображення в обліку комітента доходу від реалізації його товару комісіонером підпорядковується загальним «бухобліковим» правилам. І байдуже, що товар у власність покупця потрапляє через посередника (комісіонера). Адже комісійний товар до самісінької своєї реалізації обліковується саме на балансі комітента. Про те, що його товар реалізовано, комітент дійсно дізнається тільки завдяки звіту комісіонера. Але ніяких відстрочок у відображенні доходу це йому не надає. Тож комітент зацікавлений якомога скоріше отримати звіт комісіонера, аби своєчасно відобразити «бухгалтерський» (а значить, і «податковий» дохід).

Податківці у своїх роз’ясненнях також наголошують: для комітента є надважливим своєчасне надання звіту комісіонера, у якому зазначено вартість та дату реалізації комісійного товару. Також для комітента важливо своєчасно отримати копії первинних документів, що підтверджують реалізацію комісіонером товару комітента. Саме ці документи свідчитимуть про факт переходу ризиків на товар, а отже, визначатимуть дату визнання доходу в обліку комітента за датою фактичного переходу права власності. Це також важливо для списання витрат в обліку комітента (див. «Вісник. Право знати все про податки і збори», 2016, № 36, с. 7). При цьому, на нашу думку, наявність копій первинних документів не є обов’язковою, але дохід у будь-якому випадку потрібно відображати в періоді фактичної реалізації товару.

Тож радимо комітенту подбати, аби комісіонер своєчасно надав звіт про реалізовані товари і копії первинних документів на таку реалізацію. Звичайно, «муштрувати» комісіонера, аби він обов’язково надавав звіт до закінчення звітного періоду, не варто. Але якщо реалізація товару відбувається на «стику» двох звітних періодів (особливо часто це буває у «прибутківців-квартальників»), треба прослідкувати за комісіонером, аби він свій звіт і документи на реалізацію надав до того, як комітент подасть декларацію з податку на прибуток за той звітний період, у якому відбулася реалізація його товару комісіонером.

договір комісії, фактична реалізація, звіт комісіонера, відображення доходу додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті