Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Семінари, тренінги: шукаємо дохід

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці
Податки & бухоблік Серпень, 2017/№ 70
В обраному У обране
Друк
Підприємство регулярно направляє працівників на семінари, конференції, тренінги. Чи буде вартість таких заходів, оплачених роботодавцем, доходом працівників? Якщо так, то як цей дохід відобразити у формі № 1ДФ?

Запам’ятайте важливу деталь: такі заходи, як семінари, тренінги, конференції, практикуми, незалежно від їх спрямованості (наприклад, з питань бізнесу, права, бухгалтерського обліку, МСФЗ тощо) не є навчанням. Це інформаційно-консультаційні послуги.

Розмежувати навчання й інформаційно-консультаційні послуги вам допоможе документ, який видається за підсумками заходу.

Якщо в частині навчання ним виступає документ про освіту встановленого зразка (а в частині неформального навчання — довідка, у якій указуються професія (спеціальність), за якою здійснювалося навчання, напрям підвищення кваліфікації, строки навчання), то в частині інформаційно-консультаційних послуг — акт і, зазвичай, якийсь документ, що підтверджує участь у заході (сертифікат, диплом, свідоцтво тощо). При цьому зверніть увагу: зазначений підхід не зміниться навіть у тому випадку, якщо такий документ є обов’язковим для тієї чи іншої діяльності — наприклад, сертифікат аудитора.

Інформаційно-консультаційні послуги надаються на підставі укладеного договору з організатором такого заходу. Причому для цілей оподаткування важливо визначити, хто згідно з угодою є одержувачем інформаційно-консультаційних послуг. Якщо з договору на надання інформаційно-консультаційних послуг і акта виходить, що це:

— суб’єкт господарювання, інтереси якого представляє працівник, що відвідав семінар (тренінг, конференцію), то вартість участі в такому заході, сплачена роботодавцем, не буде доходом цього працівника. Отже, питання оподаткування, а також відображення таких послуг у формі № 1ДФ тут «відпадають». Немає доходу — немає ПДФО, ВЗ і ЄСВ;

працівник підприємства, то вартість його участі в семінарі (тренінгу, конференції), сплачена роботодавцем, перетвориться для працівника в оподатковуваний дохід. На жаль, скористатися звільняючими «навчальницькими» нормами (див. п.п. 165.1.21 ПКУ, п. 9 і 11 розд. II Переліку № 1170) тут не вийде. Адже, вкотре повторимося, такі заходи до навчання не мають жодного відношення.

Що ж за дохід отримає працівник? Якщо говорити про ЄСВ, то тут є вірогідність того, що податківці при перевірці «підтягнуть» його під «інші виплати, що мають індивідуальний характер», які входять до фонду оплати праці на підставі п.п. 2.3.4 Інструкції № 5. Тобто «привіт» ЄСВ.

Що стосується ПДФО, то податківці в підкатегорії 103.04 БЗ відносять такий дохід до додаткового блага (ознака доходу у формі № 1ДФ — «126»). Проте, на наш погляд, якщо можливість такої виплати передбачена в колективному (трудовому) договорі, то її слід відносити до зарплати (ознака доходу — «101»). Тим паче, що це узгоджуватиметься з ЄСВ (див. вище).

Однак у будь-якому разі в базу обкладення ПДФО такий дохід слід включити збільшеним на «натуральний» коефіцієнт*. А ось у базу обкладення ВЗ, на думку податківців, він повинен потрапити без урахування ПДФО/ВЗ-коефіцієнтів**.

* При ставці ПДФО 18 % розмір «натурального» коефіцієнта дорівнює 1,219512.

** Див. консультацію фахівця ДФСУ в «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 97.

Як бачите, варіант з доходом працівника не привабливий ні для нього, ні для його роботодавця. Тому правильно оформляйте документи на отримання інформаційно-консультаційних послуг ☺.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно