(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/13
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2017/№ 11

Коди УКТ ЗЕД, яких немає, або Як закодувати в ПН «специфічні» товари

У продовження гарячої теми кодування товарів/послуг у податкових накладних сьогодні розглянемо питання з кодуванням деяких «специфічних» товарів. Специфіка у тому, що їх постачання за нормами ПКУ відповідає поняттю «постачання товару», але ось в УКТ ЗЕД кодів для них НЕМАЄ! Як бути? Давайте розбиратися.

«Комунальний набір»: код у ПН постачальника

Який код зазначати в ПН, складених на постачання електроенергії, газу, теплової енергії, водопостачання, водовідведення та іншої комуналки їх ліцензованими постачальниками, щоб зберегти податковий кредит споживачеві?

Увага! Підпункт 14.1.191 ПКУ прирівнює електричну, теплову енергію, пару, газ, воду, повітря до товарів. А якщо йдеться про постачання товару, то відповідно в ПН має обов’язково бути присутній код з УКТ ЗЕД* (п.п. «і» п. 201.10 ПКУ). Причому для підакцизних/імпортних товарів — 10-значний, а для решти можна обійтися й першими 4 знаками.

* Закон України «Про митний тариф України» від 19.09.2013 р. № 584-VII.

Проте в УКТ ЗЕД є код тільки з:

електроенергії — 2716000000. Важливо! З 01.01.2015 р. електроенергія — підакцизний товар згідно з п. 215.1 ПКУ, тому в ПН на усіх етапах її постачання слід зазначати всі 10 знаків коду;

газу2711210000. Важливо! Газ природний для промислового і комунально-побутового призначення хоч і не є пальним і відповідно підакцизним товаром (див. лист ДФСУ від 02.03.2016 р. № 4810/6/99-99-21-05-15), але водночас може бути як імпортним (тоді в ПН слід зазначати всі 10 знаків коду), так і українським (можна зазначити перші 4 знаки коду).

Тож ПН, складені на постачання електроенергії та газу, неодмінно мають містити коди з УКТ ЗЕД

А ось теплова енергія, водопостачання і водовідведення, пара та інші товари з «комунального набору» коду в УКТ ЗЕД не мають! Хоча заради справедливості слід сказати, що в УКТ ЗЕД є код для питної/мінеральної води, яка постачається в літрах (2201109000). Але, як нам здається, користуватися ним для «комунальної» води не можна.

Проте зовсім без коду в ПН такі товари навряд чи залишать. Швидше за все, податківці, спираючись на ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р. № 1875-IV розглядатимуть їх як постачання послуг (див. лист ДФСУ від 23.12.2016 р. № 4075317/99-99-15-03-01-17).

Відповідно постачальники теплової енергії, води, пари та іншої комуналки у своїх ПН ставитимуть коди (не менше ніж 4 знаки) із Держкласифікатора продукції та послуг ДК 016:2010**. Наприклад, код 35.30 «Постачання пари і гарячої води трубопроводами; постачання охолодженого повітря і охолодженої води»; код 36.00 «Обробка і розподіл води по трубопроводах»; код 37.00 «Послуги каналізаційні».

** Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016:2010, затверджений наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 р. № 457.

Проте, як ми всі вже знаємо, поки що це виконати технічно неможливо. До внесення (!) відповідних змін до форми ПН і порядку її заповнення постачальникові в ПН код послуги тимчасово зазначати не треба.

До того ж, до дати набуття чинності відповідними змінами у форму ПН без «послугового» коду не вважається складеною з помилкою і надає покупцеві право на податковий кредит (див. БЗ 101.14, лист ДФСУ від 20.01.2017 р. № 1312/7/99-99-15-03-02-17 // «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 9, с. 5).

Компенсація комуналки: код в ПН орендодавця

Який код зазначати в ПН, що складається орендодавцем на компенсацію вартості комунальних послуг?

Компенсація орендарем комунальних витрат орендодавця залежно від умов договору оренди нерухомості неодмінно оподатковується ПДВ або у складі орендного платежу, або як окрема операція (див. листи ДФСУ від 21.06.2016 р. № 1178/99-99-15-01-01-18 і від 04.08.2016 р. № 26595/7/99-99-15-03-02-17 // «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 69, с. 4). Детальніше про облік таких платежів у орендодавця читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 94, с. 22.

Завважте! Хай би як були побудовані договірні відносини між орендарем і орендодавцем, про постачання орендодавцем товарів тут і мови бути не може. Тобто не треба зазначати код УКТ ЗЕД у разі компенсації орендарем, наприклад, електроенергії. Те ж саме стосується і компенсації газу.

За першого варіанту (компенсації комуналки у складі орендного платежу) із цим питання взагалі не має бути — це справжнісінька послуга.

Та й другий варіант — як окрема операція — компенсація орендареві комунальних послуг і енергоносіїв податківці також розцінюють як операцію постачання послуг у разі надання в оренду нерухомого майна (див. лист ГУ ДФС у Сумській області від 16.09.2015 р. № 10/18-28-15-01-39, лист ДФСУ від 06.01.2017 р. № 200/Р/99-99-13-01-02-14).

Таким чином,

компенсацію витрат на постачання холодної води, гарячої води, водовідведення, газо- і електропостачання, централізоване опалювання слід розглядати як платіж за послугу

Орендодавець за першою подією (отриманням від орендаря компенсації за комунальні послуги або підписанням акта узгодження вартості комунальних послуг) має скласти ПН. І обов’язково в номенклатурній гр. 2 ПН зазначити, що це «Відшкодування комунальних послуг за об’єкт оренди». А код у ПН на компенсацію комуналки треба брати з Держкласифікатора продукції та послуг ДК 016:2010, зазначаючи не менше ніж 4 знаки (п.п. «і» п. 201.10 ПКУ).

Проте, як ми всі вже знаємо, поки що це виконати технічно неможливо. До внесення (!) відповідних змін до форми ПН і порядку її заповнення орендодавцеві в ПН код послуги тимчасово зазначати не треба. При цьому орендар може всю суму ПДВ з такої ПН спокійно враховувати у складі ПК.

Але щойно питання з окремою графою за кодом для послуг в ПН буде врегульоване, компенсацію комунальних послуг, швидше за все, треба буде позначати кодом 68.20 «Послуги з оренди та експлуатації власної або взятої в лізинг нерухомості». Адже не лише в першому, але й у другому разі отримання компенсації за комуналку безпосередньо пов’язане з орендою та експлуатацією нерухомості. Проте знову-таки чекатимемо із цього приводу пояснень податківців.

Кілька слів про одиницю виміру компенсації комуналки. Податківці попереджають (див. лист ДФСУ від 20.03.2015 р. № 5834/6/99-99-19-03-02-15), що

ПН у частині одиниці виміру з послуг має бути заповнена з осторогою на первинний документ

Тому якщо в акті узгодження вартості комунальних послуг (первинному документі) орендодавець ставить суму відшкодування комунальних послуг «одним рядком» і в якості одиниці виміру зазначає тільки грн., то відповідним чином має бути виписана і ПН: у графі з номенклатурою — «Відшкодування комунальних послуг за об’єкт оренди», у графі 4 — «послуга», графа 5 не заповнюється.

Якщо ж в акті узгодження орендодавець деталізує номенклатуру комунальних послуг, що компенсуються, тобто там окремо подана кожна послуга: водопостачання і водовідведення, електрика, газ, опалювання, з окремим своїм обсягом споживання, одиницею виміру і вартістю, то «розгорнуто» за кожною номенклатурою (наприклад, «Відшкодування витрат на водопостачання за об’єкт оренди») і з відповідними одиницями виміру має бути виписана і ПН.

Код у ПН на нерухомість

Який код зазначати в ПН у разі продажу об’єктів нерухомості?

Річ у тому, що з точки зору ПКУ об’єкт нерухомості — це товар (п.п. 14.1.191 ПКУ). А якщо так, то відповідно в ПН має обов’язково бути присутнім код такого товару з УКТ ЗЕД (п.п. «і» п. 201.10 ПКУ).

Але УКТ ЗЕД призначений для митного оформлення товарів, тому не дивно, що на об’єкти нерухомості в УКТ ЗЕД кодів просто немає. Як же тоді вчиняти продавцям нерухомості під час складання ПН?

На наш погляд,

оскільки немає коду в УКТ ЗЕД, то в гр. 3 ПН нічого і не ставимо

Як аналогію можна навести ситуацію із зазначенням у ПН коду одиниці виміру: якщо в КСПОВО*** немає відповідного коду (наприклад, на послуги), то відповідно в кодову графу 5 ПН нічого й не ставимо (п.п. 3 п. 16 Порядку заповнення ПН, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307).

*** Класифікатор системи позначень одиниць виміру і обліку ДК 011-96, затверджений наказом Держстандарту від 09.01.97 р. № 8.

Хоча не виключено, що податківці не підуть на це і постачання нерухомості в ПН підганятимуть під кодування з Держкласифікатора продукції та послуг ДК 016:2010, розглядаючи їх як постачання послуг. Проте, на наш погляд, це далеко не завжди відповідатиме суті операції.

І знову таки, скористатися таким «послуговим» варіантом кодування в ПН постачання об’єктів нерухомості вийде тільки після оновлення форми ПН. Наразі в ПН коди послуг зазначати ніде.

висновки

  • Постачальникам електроенергії та газу в ПН слід зазначати коди з УКТ ЗЕД: причому щодо підакцизної електроенергії та імпортного газу всі 10 знаків. Решта комуналки — послуги, тому в ПН зазначаються поки що без коду
  • Компенсацію витрат на комуналку слід розглядати як послугу. Щойно в ПН з’явиться графа для «послугового» коду — позначати таку операцію можна за кодом 68.20.
  • На об’єкти нерухомості в УКТ ЗЕД кодів немає.
код УКТ ЗЕД додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті