Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Трудова» доплата до МЗП і…

Синько Неля, начальник відділу оплати праці в позабюджетній сфері Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці Мінсоцполітики
Податки & бухоблік Січень, 2017/№ 05
В обраному У обране
Друк

…індексація

Чи включається сума індексації до суми зарплати за відпрацьований місяць з метою визначення «трудової» доплати до мінімальної заробітної плати (далі — МЗП)?

Ні, сума індексації не включається до суми заробітної плати за відпрацьований місяць з метою визначення доплати до МЗП згідно з КЗпП. Сума індексації нараховується «зверху» зарплати, що вже визначена з урахуванням «трудової» доплати до МЗП.

Пояснимо чому. Згідно з чинною з 01.01.2017 р. редакцією ст. 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці), якщо нарахована зарплата працівника, що виконав місячну норму праці, нижче за законодавчо установлений розмір МЗП, роботодавець проводить доплату до рівня МЗП, що виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

При обчисленні розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний і надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових та ювілейних дат.

Повний перелік складових заробітної плати працівника представлено в Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженій наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (ср. 025069200). Суми індексації зарплати працівника включаються до фонду оплати праці згідно з п.п. 2.2.7 цієї Інструкції. Проте це не означає, що суму індексації потрібно включити до суми зарплати працівника і тільки потім визначити суму доплати до МЗП. Уся суть — у визначенні індексації зарплати та в порядку її нарахування.

Статтею 95 КЗпП визначено, що заробітна плата підлягає індексації в установленому законодавством порядку. Індексація зарплати є державною гарантією, яка передбачає підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому вираженні, що включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) та відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантії та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Зарплата індексується в межах прожиткового мінімуму на працездатну особу (ПМПО).

З цього робимо висновок: спочатку визначаємо зарплату за місяць, з урахуванням доплати до МЗП (за необхідності), а потім індексуємо її в межах ПМПО (з 1 січня 2017 року — 1600 грн.).

…матдопомога до відпустки

Чи включається до суми зарплати для цілей визначення «трудової» доплати до МЗП сума матеріальної допомоги?

Ні, сума матеріальної допомоги на оздоровлення, що надається до щорічної відпустки, не включається до суми зарплати з метою визначення доплати до МЗП.

Пояснимо чому. Згідно зі ст. 3 Закону про оплату праці мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.

Матеріальна допомога на оздоровлення надається до щорічної відпустки, а разова матеріальна допомога — при настанні певних сімейних або інших обставин. Ці події не пов’язані з виконанням працівником місячної (годинної) норми праці. Тому сума матдопомоги не включається до суми зарплати з метою визначення доплати до МЗП.

…доплати за суміщення/розширення/збільшення

Чи включаються доплати за суміщення професій (посад), розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника до суми зарплати для цілей визначення «трудової» доплати до МЗП?

Так, перераховані доплати включаються до суми зарплати для цілей визначення «трудової» доплати до МЗП. Пояснимо чому.

Згідно зі ст. 31 Закону України про оплату праці при обчисленні розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових та ювілейних дат. Інакше кажучи, доплати за суміщення професій (посад), розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника не зазначені серед переліку виплат, що не включаються до зарплат для цілей визначення суми доплати до МЗП.

Виконання додаткової роботи на умовах суміщення професій (посад), розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника відбувається без звільнення працівника від виконання своєї основної роботи і в межах робочого часу за основною роботою.

Тому сума доплати за суміщення професій (посад), розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника включається до суми зарплати для цілей визначення доплати до МЗП, що проводиться згідно з КЗпП.

...уточнення робочого часу

Чи зменшується зарплата поточного місяця на суму сторнованої зарплати за минулий місяць для цілей розрахунку доплати до рівня МЗП?

Ні, коригування зарплати за минулий місяць у зв’язку з хворобою працівника, що проводиться в поточному місяці, не повинне впливати на розмір суми «трудової» доплати до МЗП за поточний місяць. Це випливає з того, що доплата до МЗП за поточний місяць розраховується виходячи із зарплати, що нарахована працівнику за відпрацьовану норму праці поточного місяця. Сума сторнованої зарплати за минулий місяць до виконання норми праці поточного місяця не має жодного стосунку.

Отже, сума коригування зарплати за минулий місяць у зв’язку з хворобою працівника не включається до суми зарплати за відпрацьовану норму праці поточного місяця з метою визначення доплати до МЗП. Її слід віднести до зарплати працівника за минулий місяць для цілей визначення суми доплати до МЗП за минулий місяць.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць