Теми статей
Обрати теми

Було 150 тисяч — стало 50! Новий максимум готівкових розрахунків за участю фізосіб

курс на безготівку

Відповідно до норм постанови Правління Національного банку України від 06.06.2013 р. № 210 <…> (далі — Постанова № 210) Національний банк України для зручності громадян підготував відповіді на актуальні запитання, що можуть виникнути під час розрахунків, які перевищують граничну суму у 50000 гривень.

Безготівкові розрахунки можуть здійснюватися без будь-яких обмежень і банки зобов’язані забезпечити безготівкові перерахування на вимогу клієнтів у повному обсязі. <…>

1. Як розрахуватися фізичній особі з підприємством (підприємцем) за товар (роботу, послугу), якщо його сума перевищує 50000 гривень?

Розрахунок між фізичною особою та підприємством (підприємцем) за товар (роботу, послугу), вартість якого перевищує 50000 гривень, має здійснюватися в безготівковій формі, зокрема шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок. При цьому переказ може бути ініційований за допомогою, наприклад, платіжної картки. Такий розрахунок також можна здійснювати шляхом внесення готівки для подальшого зарахування коштів на поточний рахунок юридичної особи, фізичної особи — підприємця — отримувача коштів.

Приклад. Фізична особа інвестує кошти в придбання нерухомості на первинному ринку/купує новий автомобіль/купує ювелірний виріб вартістю 70000 грн. у юридичної особи (фізичної особи — підприємця).

Фізична особа може розрахуватися:

1) за допомогою платіжної картки в розмірі 70000 грн.;

2) перерахувати кошти з свого поточного рахунку на рахунок отримувача в розмірі 70000 грн.;

3) внести до каси банку готівку у сумі 70000 грн. для перерахування та зарахування на рахунок юридичної особи (фізичної особи — підприємця).

Внести готівкою 50000 грн., а надлишок 20000 грн. — безготівково Постановою № 210 не передбачено.

2) Як розрахуватися одній фізичній особі з іншою фізичною особою за договором купівлі-продажу, який підлягає нотаріальному посвідченню, на суму, яка перевищує 50000 гривень?

Розрахунки між фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, на суму, яка перевищує 50000 гривень (далі — договір купівлі-продажу), можуть здійснюватися, зокрема, шляхом:

а) переказу коштів з поточного рахунку фізичної особи — покупця (далі — Покупець) на поточний рахунок фізичної особи — продавця (далі — Продавець).

Покупець ініціює переказ коштів з поточного рахунку за допомогою <…>, зокрема платіжного доручення, а також електронного платіжного засобу (платіжної картки);

б) внесення та/або переказ коштів на окремий поточний рахунок нотаріуса.

При такому здійсненні розрахунків кошти, які попередньо зараховані Покупцем на окремий поточний рахунок нотаріуса, належать Покупцю до завершення процедури нотаріального посвідчення договору. Після посвідчення договору купівлі-продажу кошти перераховуються нотаріусом на відповідний рахунок Продавця. Кошти, зараховані на окремий поточний рахунок нотаріуса, не можуть бути використані на інші цілі, ніж зазначені в договорі купівлі-продажу, ні нотаріусом, ні Покупцем;

в) відкриття фізичною особою вкладного (депозитного) рахунку на користь третьої особи.

<…>

Покупець може відкрити в банку вкладний (депозитний) рахунок на користь Продавця для зарахування на цей рахунок коштів в сумі, обумовленій договором купівлі-продажу. До набуття Продавцем, на користь якого відкрито вкладний (депозитний) рахунок, прав вкладника ці права належать Покупцю, який відкрив вкладний (депозитний) рахунок. Розпорядження коштами за вкладним (депозитним) рахунком Продавця, на ім’я якого відкрито рахунок, здійснюється лише після пред’явлення ним до банку підписаного сторонами та нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу, а також здійснення банком його ідентифікації та верифікації;

г) застосування акредитивної форми розрахунків (покритого безвідкличного акредитиву).

Переваги такого здійснення розрахунків полягають у тому, що Продавець зможе отримати кошти за умови пред’явлення підписаного сторонами та нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу без будь-яких відкладальних умов;

ґ) внесення готівки на поточний рахунок Продавця.

Якщо сума розрахунку між фізичними особами за договором купівлі-продажу, який підлягає нотаріальному посвідченню, перевищує 50000 гривень, в безготівковій формі здійснюються всі розрахунки на загальну суму договору незалежно від розміру кожного платежу.

3. Чи поширюються вимоги Постанови № 210 щодо обмежень на готівкові розрахунки в сумі 50000 гривень на розрахунки за участю фізичних осіб за договорами, які були укладені до набрання чинності цією Постановою (до 04.01.2017 р.)?

Дотримання обмежень готівкових розрахунків з фізичними особами у сумі 50000 гривень, встановлених Постановою № 210, з 04.01.2017 р. є обов’язковим при проведенні будь-яких розрахунків за участю фізичних осіб незалежно від дати укладення договору, за яким вони здійснюються.

4. Який розмір комісії буде встановлюватись банками за проведення операції переказу коштів та відкриття рахунків? Чи будуть регулятором встановлені гранично допустимі розміри комісій?

<…> банк самостійно встановлює процентні ставки та комісійну винагороду за надані послуги <…>.

Разом з тим, Національним банком України направлено листи асоціаціям банків України з пропозицією спільно з банками України опрацювати можливість оптимізації структури доходів та недопущення додаткового фінансового навантаження на фізичних осіб, в частині сплати сум комісійної винагороди банку за переказ коштів.

5. Які банки є найбільш надійними для здійснення подібних операцій та де можна знайти рейтингову інформацію стосовно надійності банків?

На сайті Офіційного інтернет-представництва Національного банку України у розділі «Публічна інформація у формі відкритих даних» можна знайти інформацію щодо діяльності та фінансового стану банків України, на підставі якої можна зробити висновок стосовно надійності того чи іншого банку.

6. Яким чином буде здійснюватися контроль за виконанням норм даної Постанови?

Згідно з підпунктом 191.1.4 статті 191 та підпунктом 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) здійснюють органи Державної фіскальної служби України.

7. Чи передбачені санкції за невиконання вимог даної Постанови?

Відповідно до статті 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу підприємця, посадових осіб юридичної особи.

8. Чи поширюються обмеження, встановлені Постановою № 210, на суму готівки, яку можна отримати з власного рахунку в касі банку?

Обмеження, встановлені Постановою № 210, стосуються розрахунків готівкою фізичних осіб між собою, а також розрахунків між фізичною особою та підприємством (підприємцем) і не поширюються на суму готівкових коштів, яку клієнт банку може зняти з власного рахунку.

9. Чи стосується гранична сума розрахунків готівкою (50000 грн.) загальної суми розрахунків між фізичною особою та підприємствами (підприємцями) за день в цілому?

<…> фізична особа має право здійснювати розрахунки готівкою з підприємством (підприємцем) в межах 50000 грн. протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами.

При цьому кількість підприємств (підприємців) та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.

За матеріалами офіційного сайту НБУ (https://bank.gov.ua)

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі