Коригування ПН. Спершу зауважимо, що ПК покупця за такою помилковою ПН не врятує останній абзац п. 201.10 ПКУ, який «амністує» ПН, що містять помилки в обов’язкових реквізитах. Бо, по-перше, ця норма не поширюється на помилки в УКТ ЗЕД, а по-друге, це — помилка, яка не дозволяє правильно ідентифікувати товар. Отже, виправляти її потрібно обов’язково, інакше підставите покупця.
Що ж до механізму виправлення, то він у Порядку № 1307* чітко не прописаний, тому тут допустимі різні варіанти — аби кінцевий результат вийшов правильним. Нам більше до вподоби другий із запропонованих читачем варіантів.
* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.
А от чого точно не варто робити, то це проводити коригування шляхом виписування двох РК, оскільки один з них буде «зменшуючим» і його в ЄРПН доведеться реєструвати покупцю.
Отже, оформляєте один РК, у якому: в першому рядку табличної частини зазначаєте ту позицію ДП, яка була в ПН, і проводите зі знаком мінус кількість — 155 л; у другому рядку відображаєте другу позицію ДП — з іншим кодом УКТ ЗЕД — у тій самій кількості — 155 л. Оскільки ціна на ДП однакова, то підсумок РК — нульовий, а отже, реєструєте в ЄРПН його ви — тобто постачальник.
Ще один важливий нюанс — щоб РК нормально зареєструвався в ЄРПН, у графі 1 табличної частини РК у другому рядку слід зазначити (повторити) той самий номер позиції, що і в першому. Бо у разі зазначення тут іншого номера реєстрацію РК не пройде, якщо позиції з точно таким номером не було в ПН.
Коригування АН (плюс — виписка нової АН). А ось тут справа дещо гірша, ніж з коригуванням ПН. Спочатку нагадаємо, що п. 231.1 ПКУ вимагає складати АН за кожним кодом товарної підкатегорії УКТ ЗЕД. В абзаці другому п. 9 розд. І Порядку № 218** прямо сказано, що в одному документі (АН, РК до АН) може бути зазначено операцію виключно за одним кодом УКТ ЗЕД. Тому виписки одного РК до АН тут буде замало — доведеться ще виписати окрему АН — на 155 л ДП з іншим кодом УКТ ЗЕД. А оскільки ця друга АН має бути виписана тією самою датою, що й перша (яка містить помилку), то не виключений і штраф за її несвоєчасну реєстрацію в ЄРАН за ст. 1202 ПКУ.
Крім того — оскільки РК, складений до першої АН, буде «зменшуючим» (адже ним зменшується обсяг реалізації пального конкретного коду УКТ ЗЕД), то зареєструвати в ЄРАН його зобов’язаний отримувач пального (див. п. 6 розд. ІІІ Порядку № 218). Тому ви, як особа, що реалізує пальне, повинні скласти РК до помилкової АН, в якому провести мінусом згадані 155 л ДП, та надіслати його отримувачу пального — для реєстрації.
При цьому пам’ятайте, що право зменшити обсяг реалізації пального за таким РК (і відповідно збільшити регліміт) у вас з’явиться тільки після реєстрації РК в ЄРАН отримувачем пального. То ж для реєстрації другої АН — у разі відсутності потрібного обсягу регліміту — доведеться або чекати реєстрації отримувачем «зменшуючого» РК, або авансувати бюджет акцизом — спершу перерахувавши необхідну суму на «СЕАРП-рахунок».