(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 04
  • № 03
  • № 01-02
  • № 104
  • № 103
  • № 102
  • № 101
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
14/19
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Січень , 2017/№ 05

Трудові книжки із зони АТО

Підприємство бере на роботу двох громадян, які переїхали з Донецька. В одного з них у трудовій книжці українського зразка запис про звільнення з попереднього місця роботи засвідчено печаткою «ДНР», а другий узагалі надав трудову «республіканського» зразка. Чи має право підприємство приймати такі документи?

Почнемо, мабуть, з трудових книжок «республіканського» зразка. Такий документ є недійсним. Якщо ви — громадянин України, будь ласка, пред’явіть трудову книжку затвердженого зразка (п. 1.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін'юсту та Мінсоцзахисту від 20.07.93 р. № 58. Тому якщо у майбутнього працівника є тільки «неправильна» трудова, то запропонуйте йому завести нову, українського зразка. Чим аргументувати? Поясніть, що «республіканська» трудова книжка тут — це просто макулатура. Він може її собі залишити, але документом, що підтверджує трудовий стаж працівника, вона бути не може.

Яку оцінку документам, виданим «республіканцями», дають суди? Практика суперечлива. Деякі рішення зовсім не визнають документів, скріплених «особливими» печатками.* В обґрунтуваннях, керуючись, певно, аналогією закону, спираються на ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 р. № 1207-VII і постанову ВРУ від 17.03.2015 р. № 254-VIII.

* Див., наприклад, рішення апеляційного суду Донецької обл. від 03.11.2015 р. у справі № 243/7604/15-ц (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/53143597#).

Деякі рішення не дають правової оцінки наявності на документах печатки так званих «ДНР»/«ЛНР». Наприклад, в одному з них** суд спирався не на те, що скріплений такою печаткою документ вважається недійсним, а аналізував обставини справи. Щоправда, рішення було не на користь працівника.

** Див., наприклад, рішення апеляційного суду Донецької обл. від 16.08.2016 р. у справі № 219/1228/16-ц (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/59749182#).

А ось з «особливими» печатками у трудовій українського зразка ситуація не така однозначна.

Зазначимо, що ані згадана вище Інструкція (що є основним документом, який встановлює вимоги до заповнення трудових книжок), ані інші нормативно-правові акти не висувають жодних вимог до зовнішнього вигляду печатки госпсуб’єктів приватного права (ТОВ, ФОП тощо). У будь-якому разі,

оцінка дійсності печатки та законності існування госпсуб’єкта виходять за межі обов’язків роботодавця

Водночас такий запис не може підтверджувати для вашого підприємства трудовий стаж, кваліфікацію тощо цього працівника при прийнятті на роботу.

Зверніть увагу, недійсність одного запису не веде до недійсності всього документа. Тож вносьте запис про роботу на вашому підприємстві і спіть спокійно.

Сподобалась стаття?

Виберіть свій варіант підписки, щоб отримати доступ до всіх номерів журналу «Податки та бухгалтерський облік».

journal_img
Друкована версія + електронна версія 399.00 грн. на місяць Передплатити Залишити заявку
journal_img
Електронна версія 319.00 грн. на місяць Передплатити Залишити заявку
трудові книжки, зона АТО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті