(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/13
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Липень , 2017/№ 55

Неправомірна виплата компенсації за щорічну відпустку без звільнення: яка відповідальність

Працівникові за його бажанням виплатили грошову компенсацію за 10 календарних днів щорічної відпустки після надання йому 14 календарних днів цієї щорічної відпустки і 10 календарних днів соціальної додаткової відпустки на дітей. Яка відповідальність передбачена за таке порушення?

Йдеться про порушення при заміні грошовою компенсацією частини щорічної відпустки упродовж трудових відносин між працівником і роботодавцем (тобто без звільнення працівника). Так, у ч. 4 ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96 (далі — Закон про відпустки) вказано:

«За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні»

У ситуації, наведеній у запитанні, дії роботодавця неправомірні.

Справа в тому, що недопустимо* виплачувати працівникові грошову компенсацію за частину щорічної відпустки (за 10 календарних днів) у випадку, коли він використовує 14 календарних днів цієї щорічної відпустки і 10 календарних днів соціальної додаткової відпустки на дітей (ст. 19 Закону про відпустки).

* Мінсоцполітики також дотримується позиції про відсутність правових підстав для виплати грошової компенсації за частину щорічної відпустки в такій ситуації (див. лист від 19.01.2017 р. № 132/0/101-17/284). — Прим. ред.

Неправомірна виплата грошової компенсації за частину щорічної відпустки працівникам, які не звільняються, розглядається як порушення інших вимог трудового законодавства.

За таке порушення роботодавець несе відповідальність у вигляді штрафу у розмірі мінімальної заробітної плати, установленої на момент виявлення порушення

(абзац восьмий ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Наразі розмір такого штрафу становить 3200 грн. При цьому вказаний штраф накладається не по кожному працівникові, якому неправомірно виплатили грошову компенсацію за частину щорічної відпустки (без звільнення), а в цілому за таке порушення.

Також відзначимо: штрафи, накладення яких передбачено ч. 2 ст. 265 КЗпП (у тому числі за порушення інших вимог трудового законодавства), є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій, визначених гл. 27 ГКУ (ч. 3 ст. 265 КЗпП).

При цьому у ст. 265 КЗпП не визначені строки давності при застосуванні фінансових санкцій.

Тому мають застосовуватися загальні строки давності**.

** Про такий підхід йдеться і в консультації фахівця Мінсоцполітики в «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 31, с. 44. — Прим. ред.

Зауважимо: необґрунтована виплата грошової компенсації за частину щорічної відпустки працівнику, який не звільняється, кваліфікується як разове порушення.

Тому за вказане порушення, допущене після 31.12.2014 р.***, штраф може бути накладено на роботодавця не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.

*** Справа в тому, що редакція ст. 265 КЗпП, яка передбачає новий підхід до розміру штрафів за порушення трудового законодавства, діє з 01.01.2015 р. — Прим. ред.

Причому цей строк відлічується з дати скоєння останнього порушення у вигляді неправомірної виплати грошової компенсації за частину щорічної відпустки працівникові (без звільнення).

Також відзначимо: штрафи, передбачені ч. 2 ст. 265 КЗпП (у тому числі за необґрунтовану виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки без звільнення), можуть бути накладені на роботодавців, зокрема, посадовими особами Держпраці на підставі акта про виявлення під час перевірки роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу (п. 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2013 р. № 509).

Крім того, інші порушення вимог законодавства про працю (у тому числі за необґрунтовану виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки без звільнення) тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб установ від 510 до 1700 грн. (ч. 1 ст. 41 КпАП).

Повторне протягом року вчинення цього або іншого порушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 цього Кодексу, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, або ті самі діяння, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб установ від 1700 до 5100 грн.

При цьому

справи про притягнення до адмінвідповідальності за інші порушення вимог законодавства про працю (у тому числі за необґрунтовану виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки без звільнення) розглядає суд

Це передбачено у ст. 221 КпАП.

Підведемо підсумки.

Неправомірна виплата грошової компенсації за частину щорічної відпустки працівникові, який не звільняється, розглядається як порушення інших вимог трудового законодавства. За таке порушення для роботодавця передбачені фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі мінімальної заробітної плати, установленої на момент виявлення порушення. Цей штраф може бути накладено на роботодавця не пізніше ніж через три роки з дня вчинення вказаного порушення.

Посадові особи підприємства, винні в необґрунтованій виплаті грошової компенсації за частину щорічної відпустки працівнику (без звільнення), можуть понести адміністративну відповідальність. У загальному випадку штраф становить від 510 до 1700 грн.

компенсація за невикористану відпустку, відповідальність за порушення додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті