З’явилася друга підстава для соцвідпустки на дітей: визначаємо тривалість

В обраному У обране
Друк
Усенко Олена, головний спеціаліст сектору режимів праці, відпочинку та норм праці Департаменту заробітної плати та умов праці Мінсоцполітики
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2017/№ 56
На підприємстві працює жінка — мати двох дітей віком 7 і 11 років. З батьком старшої дитини працівниця розлучена, але батько брав участь у її вихованні. Вона вийшла заміж вдруге і у цьому шлюбі народила молодшу дитину, але новий чоловік не всиновлював дитину жінки від першого шлюбу. У лютому 2017 року вона скористалася соцвідпусткою на дітей за підставою «жінка, яка має двох дітей віком до 15 років» тривалістю 10 календарних днів, на який вона має право у 2017 році. У травні 2017 року її колишній чоловік — батько старшої дитини — помер. Чи виникає у працівниці право на соцвідпустку на дітей за 2017 рік й за підставою «одинока мати»? Якщо так, то чи необхідно цій працівниці надати соцвідпустку на дітей за 2017 рік тривалістю ще 7 календарних днів?

У запитанні йдеться про надання соціальної додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи (ст. 19 Закону про відпустки). У цій статті наведені підстави для надання соцвідпустки на дітей, серед яких «жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років» і «одинока мати». Нагадаємо, що тривалість цієї відпустки за наявності однієї підстави для її надання становить 10 календарних днів, а за наявності двох і більше підстав — 17 календарних днів.

Однозначно за 2017 рік працівниця має право на соцвідпустку на дітей як мати двох дітей віком до 15 років. Тепер визначимо, чи виникає у працівниці право на соцвідпустку на дітей за підставою «одинока мати» за 2017 рік.

Для цілей надання соцвідпустки на дітей одинокою матір’ю є: жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдова; жінка, яка виховує дитину без батька (в тому числі і розлучена жінка, яка виховує дитину без батька).

Оскільки батько старшої дитини брав участь у вихованні цієї дитини після розлучення із її матір’ю, то до травня 2017 року працівниця мала право на соцвідпустку на дітей лише за однією підставою («жінка, яка має двох дітей віком до 15 років») тривалістю 10 календарних днів.

Проте у травні 2017 року батько старшої дитини помер, а новим чоловіком працівниці ця дитина від першого шлюбу не усиновлена. Той факт, що новим чоловіком жінки не усиновлена її дитина від першого шлюбу, може свідчити про те, що він не бере участі у її вихованні. Річ у тому, що ст. 260 СКУ передбачено право мачухи, вітчима, а не обов’язок брати участь у вихованні малолітніх, неповнолітніх пасинка, падчерки.

Оскільки надання соцвідпустки на дітей прив’язане до календарного року, то у працівниці, про яку йдеться у запитанні, уперше виникає право на соцвідпустку на дітей за підставою «одинока мати» уже у 2017 році. Отже, за 2017 рік їй належить соцвідпустка на дітей за двома підставами («жінка, яка має двох дітей віком до 15 років» і «одинока мати») загальною тривалістю 17 календарних днів.

При цьому за 2017 рік працівниця як мати двох дітей віком до 15 років уже скористалася 10 календарними днями соцвідпустки на дітей. Відповідно за 2017 рік їй ще має бути надано соцвідпустку на дітей тривалістю 7 календарних днів. Тим паче, що допускається ситуація, коли працівниця за наявності двох підстав для надання соцвідпустки на дітей спочатку використовує цю відпустку тривалістю 10 календарних днів, а потім — 7 календарних днів.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити