Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Чи враховують дивіденди при визначенні трансфертного критерію?

Малєєва Алла, податковий експерт
Податки & бухоблік Березень, 2017/№ 18
В обраному У обране
Друк
Чи враховують суми дивідендів при визначенні трансфертного критерію для цілей застосування ст. 39 ПКУ?

Для того щоб відповісти на це запитання, перш за все слід розібратися, що ж це за «звір» такий — трансфертний критерій.

Про трансфертне ціноутворення розповідає ст. 39 ПКУ. Її правила застосовують тільки до тих операцій, які вважаються контрольованими для цілей визначення податку на прибуток.

Критерії контрольованості операцій наведено в п.п. 39.2.1.7 ПКУ. У ньому зазначено, що контрольованими вважають операції при одночасному виконанні таких умов:

річний дохід платника від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 млн грн. (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

— обсяг контрольованих господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 млн грн. (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Отже, ми маємо два «трансфертні критерії»: (1) річний дохід платника податків (150 млн грн.) і (2) обсяг контрольованих госпоперацій між платниками податків (10 млн грн.).

Чи враховується сума отриманих дивідендів при визначенні річного доходу платника податків? Так, ураховується.

Річ у тім, що при розрахунку суми річного доходу потрібно орієнтуватися на ті ж складові доходу, що і при визначенні об’єкта оподаткування з п.п. 134.1.1 ПКУ, тобто:

— чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (рядок 2000 форми № 2);

— інші операційні доходи (рядок 2120 форми № 2);

— доходи від участі в капіталі (рядок 2200 форми № 2);

— інші фінансові доходи (рядок 2220 форми № 2);

— інші доходи (рядок 2240 форми № 2).

Згодні з таким підходом до визначення суми річного доходу для цілей застосування п.п. 39.2.1.7 ПКУ і податківці (див., наприклад, листи ДФСУ від 04.05.2016 р. № 9980/6/99-99-15-02-02-15 і від 06.10.2016 р. № 21688/6/99-99-15-02-02-15).

Як ви розумієте, отримані дивіденди (крім дивідендів від інвестицій, що обліковуються за методом участі в капіталі) потрапляють до складу бухгалтерського доходу підприємства (рядок 2220 форми № 2). Відповідно, суми отриманих дивідендів ураховують при визначенні річного доходу (150 млн грн.).

Аналогічним чином потрібно міркувати і для того, щоб вирішити: чи враховувати суму дивідендів при визначенні обсягу контрольованих госпоперацій (10 млн грн.)?

Згідно з п.п. 39.2.1.4 ПКУ господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, які можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Суми отриманих дивідендів, які проходять через бухгалтерські доходи, тим самим впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток (збільшують його). А отже, і при розрахунку обсягу контрольованих операцій ураховувати суму отриманих дивідендів теж доведеться.

Що стосується дивідендів виплачених, то їх, на наш погляд, теж слід ураховувати при визначенні обсягу контрольованих госпоперацій у розмірі 10 млн грн.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно