(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 26
 • № 25
 • № 24
 • № 23
 • № 22
 • № 21
 • № 20
 • № 18
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
4/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2017/№ 19

Індексація, матдопомога, відпускні… Вгадай, що «зверху» 3200?

http://tinyurl.com/y4qtl2yu
Розмір заробітної плати за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижче за розмір мінімальної зарплати. Це догма. Дотримуватися її зобов’язані всі без винятку роботодавці. А якщо нарахована зарплата виявилася нижчою за «мінімалку»? Будьте ласкаві, розрахуйте і нарахуйте працівнику «трудову» доплату до рівня мінзарплати.

Причому з цього року в порівняльних розрахунках з «мінімалкою» бере участь не тільки оклад (тарифна ставка), а й інші зарплатні виплати. Виняток — виплати, прямо зазначені в ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці*. Це доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний і надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР.

Разом з такими виплатами, що не «включаються», на наш погляд, не повинні брати участь в порівняльних розрахунках також виплати, нараховані за невідпрацьований час (див. п.п. 2.2.12 Інструкції № 5**). Цей висновок випливає з визначення мінімальної зарплати, де є прив’язка до виконаної працівником місячної (годинної) норми праці.

** Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

Чи правильні наші висновки? І що робити із сумами індексації? Уключати чи «виключати» їх з 3200? Адже вимога про проведення індексації зарплати так само, як і вимога про нарахування зарплати не нижче «мінімалки», є державною гарантією. Не може ж одна держгарантія «з’їдати» іншу?!

За роз’ясненнями ми звернулися до Мінсоцполітики. Представляємо вам першу порцію роз’яснень цього відомства ☺.

Лист Мінсоцполітики від 13.02.2017 р. № 317/0/101-17/282

висновок документа


Індексація входить до складу виплат, що повинні включатися до зарплати для забезпечення її мінімального розміру

Чому? Обґрунтування просте — вона не зазначена в ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці.

Отже, Мінсоцполітики таки «провалило» індексацію у 3200. Хоча раніше фахівці цього відомства стверджували зворотне. Ну що ж, «маємо те, що маємо». Ідемо далі.

Наступний лист присвячено розшифровці виплат, які слід розуміти під доплатами за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я (див. ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці). Нагадаємо, вони виплачуються «зверху» 3200.

Лист Мінсоцполітики від 15.02.2017 р. № 356/0/101-17/282

висновок документа


Доплати за роботу у важких і шкідливих, а також особливо шкідливих і особливо важких умовах праці, які виплачують за результатами атестації робочих місць; доплата за використання дезінфікуючих засобів і прибирання туалетів повинні виплачуватися понад розмір мінімальної зарплати

Зауважте, а от підвищення посадових окладів працівникам за роботу в певних типах закладів, підрозділах і посадах, робота в яких дає право на підвищення посадових окладів у зв’язку із шкідливими та важкими умовами праці, входить до 3200.

Лист Мінсоцполітики від 13.02.2017 р. № 294/0/101-17/282

висновок документа


Суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і грошової допомоги до відпустки не включаються до зарплати для забезпечення її мінімального рівня, оскільки виплачуються працівнику не за виконану ним роботу і не є елементами зарплати

Чесно сказати, обґрунтування Мінсоцполітики, чому матдопомогу нараховують «зверху» 3200, нас трохи здивувало. З одного боку, ми повністю згодні, що матдопомога не має жодного стосунку до виконаної працівником норми праці. Тому цілком логічно не включати її до складу заробітної плати, що порівнюватиметься з «мінімалкою».

Але з твердженням, що матдопомога не є зарплатою, потрібно було б бути акуратніше… Дійсно, разова матеріальна допомога, що виплачується у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, не потрапляє до фонду оплати праці (див. п. 3.31 Інструкції № 5).

Водночас систематична матеріальна допомога до відпустки належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат, які у свою чергу входять до складу заробітної плати на підставі ст. 2 Закону про оплату праці.

Отже, шановному відомству слід було б зупинитися на тому, що матдопомога не пов’язана з виконанням норми праці. А отже, їй не місце у 3200. Цього, на наш погляд, цілком достатньо.

Ну й на закуску ще один лист.

Лист Мінсоцполітики від 13.02.2017 р. № 322/0/101-17/282

висновок документа


Суми середнього заробітку не включаються до зарплати для забезпечення її мінімального рівня

Приклади таких виплат Мінсоцполітики навело в цьому самому листі. Це суми середнього заробітку, що зберігаються за працівником за час відпусток, виконання державних або громадських обов’язків (наприклад, за період військової служби строковика/контрактника), підвищення кваліфікації, відрядження. А також суми вихідної допомоги та компенсації за невикористані відпустки.

Тобто, якщо ви, наприклад, у лютому нарахували працівнику зарплату за фактично відпрацьований час і середній заробіток за дні відрядження цього місяця (середньоденна зарплата виявилася вищою за денний заробіток), то зарплату за фактично відпрацьовані дні ви порівнюєте з «мінімалкою», розрахованою пропорційно відпрацьованим дням. Середній заробіток за дні відрядження «відкидаєте».

Інша справа, якщо дні відрядження оплачено виходячи з денного заробітку (денний заробіток виявився вищим за середньоденну зарплату). У цьому випадку суми денного заробітку в загальній сумі зарплати візьмуть участь у порівняльних розрахунках з «мінімалкою». Отже, з оплатою за дні відрядження будьте дуже уважні!

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
мінімальна зарплата, доплата до МЗП, індексація, доплата за роботу у важких умовах, доплата за роботу у шкідливих умовах, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога, відпускні додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті