16.05.2017 р. набула чинності постанова КМУ від 26.04.2017 р. № 295, якою затверджено Порядок держконтролю*. Дійсно, цим документом не передбачено проведення Держпраці планових і позапланових перевірок роботодавців з питань дотримання ними законодавства про працю.
Із зазначеної дати державний контроль за дотриманням законодавства про працю інспектори Держпраці здійснюють у формі проведення інспекційного відвідування та невиїзних інспекцій.
Водночас, як і раніше, Держпраці має право проводити перевірки суб’єктів господарювання з питань дотримання ними законодавства про:
— зайнятість населення в частині дотримання прав громадян при прийнятті на роботу і працівників при звільненні з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; найму працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав та гарантій щодо працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; здійснення діяльності з надання послуг з посередництва і працевлаштування;
— рекламу щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог до реклами про вакансії (прийняття на роботу);
— зайнятість і працевлаштування інвалідів у частині реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подання звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів;
— охорону праці та промислової безпеки.
Перевірки із зазначених питань проводяться відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877.
Таким чином, якщо згідно з графіком, затвердженим органом Держпраці, предметом перевірки вашого підприємства було виключно дотримання вимог законодавства про працю, можете не хвилюватися. Перевірки не буде.
Але якщо у графіку проведення перевірок на 2017 рік було заплановано перевірку підприємства за іншими напрямами, контроль за якими здійснює Держпраці, то перевірка буде проведена в установлені строки.
Важливо! Не радимо вам порушувати трудове законодавство. Оскільки інспектор праці може зазирнути до вас з інспекційним відвідуванням. Підставою для його проведення може бути: 1) звернення працівника про порушення щодо нього законодавства про працю; 2) звернення фізособи про порушення правил оформлення трудових відносин; 3) рішення керівника органу Держпраці про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежено законодавством, і джерел, зазначених тут у пунктах 1, 2, 4 — 7; 4) рішення суду, повідомлення правоохоронних органів про порушення законодавства про працю; 5) повідомлення посадових осіб органів державного нагляду (контролю), про виявлені під час виконання ними контрольних повноважень ознак порушення законодавства про працю; 6) інформація, отримана від Держстату, ДФСУ, Пенсійного фонду; 7) інформація профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлені під час здійснення громадського контролю за дотриманням законодавства про працю.