Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Військові збори: оподатковуємо середню зарплату та відображаємо у звітності

Гуль Тетяна, експерт з питань оплати праці
Податки & бухоблік Листопад, 2017/№ 93
В обраному У обране
Друк
Із попередньої статті ви дізналися, як розрахувати середню зарплату й оплатити період військових зборів, яким чином отримати компенсацію витрат, пов’язаних з оплатою періоду зборів. Зараз розповімо про оподаткування середнього заробітку за період зборів, а також про нюанси його відображення у звітності.

Працівник приніс повістку про призов на військові збори. Середню зарплату бухгалтер розрахував, суму оплати за період відсутності працівника у зв’язку з військовими зборами обчислив. Отже, на черзі оподаткування цих сум та відображення їх у звітності.

Оподаткування заробітку за період зборів

Середній заробіток працівників, призваних на військові збори, відноситься до додаткової зарплати у складі виплат за невідпрацьований час (п.п. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5). Тому ПДФО, ВЗ і ЄСВ справляйте з такої виплати в загальному порядку за зарплатними правилами. Це підкреслює і ДФСУ в листі від 31.12.2015 р. № 28265/6/99-99-17-03-03-15. Навіть не дивлячись на те, що витрати з виплати середнього заробітку при призові на військові збори компенсують з бюджету, такий заробіток, що компенсується, не звільняється від обкладення ПДФО, ВЗ і ЄСВ.

Зверніть увагу! До середнього заробітку працівників, призваних на збори, можна застосовувати податкову соціальну пільгу (ПСП). Зрозуміло, якщо розмір місячної зарплати не перевищить установлену межу (у 2017 році — 2240 грн., при визначенні права на «дитячу» ПСП для одного з батьків — 2240 грн. на кожну дитину) і працівник подав відповідну заяву про застосування ПСП. Проходження таких зборів — це виконання військовозобов’язаним свого обов’язку. Військовослужбовцем (з відповідним грошовим забезпеченням) він не є. Тому обмеження, встановлені п.п. 169.2.3 ПКУ, до такого середнього заробітку не застосовують.

Військові збори у звітності

Будь-яке нарахування доходу зобов’язує роботодавця показати його в зарплатній звітності. Як це зробити (відобразити) в найпопулярніших бухгалтерських зарплатно-податкових звітах, дізнаєтеся далі.

Податковий розрахунок за формою № 1ДФ. Ми вже з’ясували, що середній заробіток за період військових зборів відносять до заробітної плати. Тому у формі № 1ДФ вкажіть його в загальній сумі із зарплатою, нарахованою працівникові, з кодом «101». Тут діють усі зарплатово-звітні правила. Якщо до середнього заробітку застосовувалася ПСП, то у звітності вкажіть її ознаку, зазначену в додатку до Порядку заповнення і подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

Звіт за формою № Д4. У разі призову на військові збори трудові відносини з працівником не припиняються. Тому інформацію про таку подію у Таблиці 5 не відображають.

А як же зазначити у Таблиці 6 ЄСВ-звіту середній заробіток працівника? Якихось особливих, спеціальних приписів щодо відображення середньої зарплати за період військових зборів у таблиці 6 ЄСВ-звіту Порядок № 435* не містить. І дійсно, на перший погляд може здатися, що жодних особливостей у відображенні середньої зарплати немає. Адже її сума включається в загальну суму зарплати та обкладається ЄСВ. Але це тільки на перший погляд.

* Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого ЄСВ, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435.

Зазначимо, що проблеми із заповненням таблиці 6 ЄСВ-звіту не буде, якщо період військових зборів припадає на один місяць. У цьому випадку середній заробіток за період військових зборів відображають загальною сумою в одному рядку разом з нарахованою зарплатою за відпрацьований час до початку зборів.

Покажемо, як заповнити таблицю 6 ЄСВ-звіту, якщо середній заробіток за військові збори припадає на один місяць. Припустимо, що заробітна плата за відпрацьовані дні жовтня склала 2000 грн., а сума середнього заробітку за період зборів з 17 по 31 жовтня 2017 року — 2148,85 грн. Загальна сума нарахованої зарплати за жовтень 2017 року склала 4148,85 грн. Цю суму відображайте в одному рядку таблиці 6 ЄСВ-звіту (див. рисунок).

img 1

Також труднощів не виникає при формуванні даних у Таблиці 6 у ситуації, коли нарахування середньої зарплати відбувається місяць у місяць.

А що робити, коли період зборів виходить за межі одного місяця і підприємство нараховує у поточному місяці середню зарплату за дні зборів у наступному місяці? Раніше фахівці ПФУ радили в такій ситуації «перехідну» суму середньої зарплати відображати у звіті за поточний місяць окремим рядком за наступний календарний місяць, але без зазначення в графі 10 коду типу нарахування (див. лист ПФУ від 11.04.2014 р. № 9846/05-10). Однак програмне забезпечення не пропустить Звіт за формою № Д4, заповнений таким чином. Тому, на нашу думку, нічого не залишається, як відобразити «перехідні» суми середнього заробітку за період військових зборів в окремому рядку, але в графі 10 вказати код типу нарахувань «10». Адже якщо відобразити «перехідну» суму середнього заробітку за наступний місяць в одному рядку із зарплатою поточного місяця, то може вийти так, що сума зарплати за наступний місяць виявиться менше мінімальної. І тоді роботодавцю доведеться нарахувати ЄСВ виходячи з «мінімалки». А це додаткові витрати. Ось такі пироги… Щоб прояснити цю ситуацію, ми звернулися за роз’ясненнями до фахівців ПФУ і обов’язково проінформуємо вас про їх відповіді.

висновки

  • Оподаткування середнього заробітку за період зборів здійснюють у загальному порядку.
  • До середнього заробітку за період військових зборів можна застосовувати ПСП.
  • У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ середній заробіток за період зборів відображають з ознакою доходів «101».
  • Якщо період зборів припадає на один місяць, то суму середньої зарплати в таблиці 6 ЄСВ-звіту відображають одним рядком із зарплатою за відпрацьований час
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно