Виправити Розрахунок держдивідендів можна

В обраному У обране
Друк
Голенко Олександр, шеф-редактор
Податки & бухоблік Листопад, 2017/№ 93
Чи можна «самовиправити» помилку в Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету держпідприємствами?

Податківці уточнити Розрахунок дозволяють.

Відрахування до держбюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами і їх об’єднаннями (так звані держдивіденди) встановлено не ПКУ, а ст. 111 Закону № 185*.

* Закон України «Про управління об’єктами державної власності» від 21.09.2006 р. № 185-V.

Тому цей платіж, хоч і вважається бюджетним, не є податковим. І податківці визнають це (лист ДФСУ від 03.08.2017 р. № 1483/6/99-99-12-02-04-15/ІПК). Отже, відображувана в Розрахунку сума не відповідає визначенню «податкове зобов’язання», а сам Розрахунок — критеріям податкової декларації (п. 46.1 ПКУ). І тому не можна застосувати до платника традиційні штрафи згідно зі ст. 120 та/або 126 ПКУ. Та й ст. 50 ПКУ, що регулює процедуру «самовиправлення» помилок, допущених у податкових деклараціях, на звітність з держдивідендів не поширюється. Хоча податківці до неї постійно апелюють.

Детальніше про сам Розрахунок. Згідно зі згаданою ст. 111 Закону № 185 порядок «спрямування» держдивідендів до держбюджету визначає Кабмін. Він це і зробив у відповідному Порядку, затвердженому постановою КМУ від 23.02.2011 р. № 138. А вже на підставі цього Порядку була затверджена форма Розрахунку для держдивідендів (див. наказ ДПАУ від 16.05.2011 р. № 285).

Саме тому лояльними (хоча і не аргументованими) дозволами податківців можна керуватися сміливо. Адже, як відомо, адміністрування цього платежу покладене на них (див. постанову КМУ від 16.11.2011 р. № 106). Дозвіл є в листі ДПАУ від 19.04.2012 р. № 11361/7/15-1217, листах ДФСУ від 30.05.2016 р. № 11753/6/99-99-15-02-02-15, від 28.12.2015 р. № 27861/6/99-95-42-03-15 і у 102.09 БЗ. Висновок скрізь однаковий: «Враховуючи, що зазначеною формою не передбачено проведення уточнень, платник має право самостійно здійснити відмітку «уточнюючий».

Але зверніть увагу: якщо помилка в Розрахунку спричинена помилкою у бухобліку і фінансовій звітності, то таку помилку теж потрібно виправити згідно з П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 42, с. 3). І крім того: якщо таку помилку супроводжує відповідна помилка в додатку АВ до декларації з податку на прибуток, вам таки слід згадати про ст. 50 ПКУ. І уточнитися там теж.

Зазначимо, що в Методрекомендаціях щодо приймання податкової звітності, затверджених наказом ДПСУ від 14.06.2012 р. № 516, зазначено (п.п. 4.18.2): помилки в Розрахунку виправляються не шляхом подання уточнюючого Розрахунку, а відображенням правильних показників наростаючим підсумком в Розрахунку за наступний квартал протягом року. Таким чином, протягом року подавати уточнюючі Розрахунки немає сенсу, оскільки уточнитися можна вже в наступному Розрахунку. Проте податківці згодні і на уточнюючий Розрахунок.

Як же з метою виправлення помилок заповнити уточнюючий Розрахунок, форма якого для цього не призначена? Логічно вказати в такому уточнюючому Розрахунку саме виправлені (тобто правильні) показники. Як роблять, наприклад, при заповненні призначеної для цього уточнюючої декларації з податку на прибуток (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 42, с. 20).

Зрозуміло, жодних «самоштрафів» при такому уточненні Розрахунку бути не може.

До речі, в найстарішому із зазначених листів податківці за помилку в Розрахунку загрожували адмінштрафом. Але потім, мабуть, розібралися, що карати за ст. 1642 КпАП мають право не вони, а Держфінінспекція (ст. 2341 КпАП). І у свіжих листах та 102.09 БЗ про це немає ані слова.

Тож уточнюйтеся сміливо.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд