Посадові (робочі) інструкції

редактор Вороная Наталія, експерт з питань оплати праці Білова Наталя, податковий експерт Чернишова Наталія, юрист Амброзяк Наталя
Податки & бухоблік Жовтень, 2017/№ 84
В обраному У обране
Друк
Кожен працівник повинен чітко знати свої права, завдання й обов’язки за займаною ним посадою (виконуваними ним роботами), а також бути повідомлений про відповідальність, яка йому загрожує за невиконання або неналежне виконання покладених на нього функцій. Усю цю інформацію включають у посадові (робочі) інструкції, з якими працівників ознайомлюють під підпис. Як правильно скласти такий документ, ви дізнаєтеся прямо зараз.

Посадові інструкції розробляють за кожною посадою, передбаченою в штатному розписі підприємства. Їх складають для таких категорій працівників:

— керівників*;

* Виняток можуть становити окремі керівники, для яких правове положення, основні завдання, обов’язки, права і відповідальність визначені в Статуті підприємства або в Положенні про структурний підрозділ.

— професіоналів;

— фахівців;

— технічних службовців.

Для робітників же розробляють робочі інструкції.

Доцільно, щоб розробкою посадової (робочої) інструкції займався керівник відповідного структурного підрозділу. Адже саме він може визначити, які завдання повинен вирішувати співробітник для досягнення цілей, що стоять перед підрозділом і підприємством загалом. Проте розробляти посадові (робочі) інструкції може і спеціаліст із праці.

Інструкції (як посадові, так і робочі) розробляють на підставі Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі — Довідник), який складається з окремих випусків, сформованих за галузевим принципом або за основними видами економічної діяльності, виробництва і робіт.

Проте це не означає, що потрібно беззаперечно «слухатися» Довідник. При необхідності завдання й обов’язки, включені Довідником у типову кваліфікаційну характеристику тієї чи іншої посади, можуть бути розподілені між окремими виконавцями. Водночас коло завдань і обов’язків окремих працівників може бути розширене з дорученням їм робіт, передбачених для різних груп посад, рівних за складністю, виконання яких не потребує іншої спеціальності, кваліфікації.

Посадові (робочі) інструкції не повинні включати умови, що обмежують права і соціальні гарантії працівників, надані їм трудовим законодавством

А тепер пильніше розглянемо «нутрощі» посадової і робочої інструкцій. Розпочнемо з посадової.

Зазвичай текст посадової інструкції включає 7 розділів (п. 6 Загальних положень розд. 1 Випуску 1 Довідника). Що це за розділи і яку інформацію в них наводять, див. у табл. 5.1 на с. 39.

Таблиця 5.1. Розділи посадової інструкції

№ з/п

Назва розділу

Зміст

1

Загальні положення

У цьому розділі:

— наводять основні дані про посади і найменування підрозділу, в якому працює співробітник;

— окреслюють сферу діяльності працівника;

— зазначають порядок його призначення і звільнення із займаної посади, підлеглість;

— установлюють наявність підлеглих;

— визначають порядок заміщення інших працівників на період їх тимчасової відсутності, а також осіб, що заміщають самого працівника;

— перелічують основні законодавчі акти і нормативні документи, якими повинен керуватися спеціаліст у своїй роботі

2

Завдання та обов’язки

Тут указують предмет, зміст і перелік видів робіт, з яких складаються виконувані працівником функції, перелічують конкретні завдання, покладені на працівника, визначають самостійну ділянку роботи згідно з Положенням про підрозділ

3

Права

Цей розділ включає в себе повноваження, делеговані працівнику для виконання покладених на нього завдань і обов’язків

4

Відповідальність

У цьому розділі встановлюють показники оцінки роботи працівника і межі його особистої відповідальності за результати діяльності і виконання робіт. Показниками оцінки роботи є якість і своєчасність виконання посадових завдань та обов’язків

5

Повинен знати

Тут наводять вимоги до спеціальних знань, а також до знання законодавчих актів і нормативних документів, необхідних для виконання посадових обов’язків

6

Кваліфікаційні вимоги

Сюди поміщають норми, що стосуються освіти, освітньо-кваліфікаційних рівнів і досвіду, достатніх для повного і якісного виконання робіт за посадою

7

Взаємовідносини (зв’язки) за посадою

У цьому розділі встановлюють коло основних взаємозв’язків працівника зі співробітниками свого й інших структурних підрозділів, а також зі сторонніми підприємствами. Тут указують строки отримання і надання інформації, порядок погодження і затвердження відповідних документів тощо

Зверніть увагу: в посадову інструкцію не обов’язково вносити всі перелічені розділи. Наприклад, може бути відсутнім розділ «Взаємовідносини (зв’язки) за посадою», якщо порядок взаємодії працівників підрозділів відображений у Положеннях про ці структурні підрозділи. Водночас у посадових інструкціях працівників підприємств, що не мають структурного ділення, або працівників, безпосередньо підпорядкованих керівнику підприємства, необхідно детально викласти їх взаємовідносини з підрозділами, окремими працівниками і сторонніми організаціями.

Можна не включати в посадову інструкцію і розділ «Кваліфікаційні вимоги». Інформацію про рівень освіти, кваліфікацію, спеціальність, необхідний стаж роботи у такому разі вказують у розділі «Загальні положення».

Усі посадові інструкції підприємства мають бути взаємопов’язані, щоб не допускати дублювання в роботі співробітників

Тепер що стосується робочих інструкцій. Вони зазвичай складаються з 5 розділів. Це (п. 6 Загальних положень розд. 2 Випуску 1 Довідника):

«Завдання та обов’язки» — включає зміст робіт, які повинен виконувати працівник, а також характеристику робочого місця;

«Права» — визначає делеговані працівнику повноваження, за допомогою яких він повинен забезпечувати в процесі своєї роботи виконання покладених на нього завдань і обов’язків;

«Відповідальність» — містить показники особистої відповідальності за результати діяльності і виконання робіт, а також за невжиття належних заходів у межах своїх обов’язків;

«Повинен знати» — відображає вимоги до спеціальних знань, умінь, майстерності робітника, викликані реальними умовами виробництва (сфери послуг), особливостями устаткування, матеріалів, інструментів, використовуваних для виконання робіт;

«Кваліфікаційні вимоги» — визначає норми, які стосуються професійної освіти і досвіду, достатніх для повного і якісного виконання робіт за професією.

За необхідності робоча інструкція може бути доповнена розділами «Загальні положення», «Приклади робіт», «Взаємовідносини (зв’язки) за професією».

Готову посадову (робочу) інструкцію підписує керівник структурного підрозділу або спеціаліст, що підготував її. Потім інструкцію узгоджують з начальником відділу праці і заробітної плати, заступником директора за підлеглістю і юрисконсультом, після чого її затверджує керівник підприємства.

Затверджену посадову (робочу) інструкцію доводять до відома працівника під підпис

Один примірник інструкції зберігають у відділі кадрів підприємства, а другий передають працівнику.

Далі пропонуємо ознайомитися з прикладом посадової інструкції бухгалтера, який має повну вищу освіту (належить до категорії професіоналів)*. Згідно з Класифікатором професій ДК 003:2010 зазначеній посаді відповідає код 2411.2.

* Бухгалтер, що не має повної вищої освіти, належить до професійної групи «фахівці» (код 3433), тому його посадова інструкція міститиме інші вимоги.

Припустимо, що бухгалтер відповідає за облік необоротних активів, запасів і розрахунків з постачальниками і підрядниками.

Навіть якщо посадова (робоча) інструкція складена грамотно, до неї може знадобитися внести зміни. Наприклад, у разі перерозподілу обов’язків між працівниками у зв’язку зі скороченням чисельності або раціональним розподілом праці. Вносять такі зміни на підставі наказу керівника підприємства і за згодою працівника.

У певних випадках посадова (робоча) інструкція має бути замінена. Така необхідність може виникнути, якщо, наприклад, змінилося найменування підприємства, його структурного підрозділу або назва посади.

Порядок оформлення, побудови, викладення посадових (робочих) інструкцій і внесення в них змін установлюється методологічною інструкцією, що розробляється на підприємстві.

висновки

  • Посадові інструкції розробляють за кожною посадою, передбаченою в штатному розписі підприємства. Для робітників розробляють робочі інструкції.
  • Посадові (робочі) інструкції не повинні включати умови, що обмежують права і соціальні гарантії працівників, надані їм трудовим законодавством.
  • Затверджену посадову (робочу) інструкцію доводять до відома працівника під підпис.
  • Зміни до посадової (робочої) інструкції вносять на підставі наказу керівника підприємства і за згодою працівника.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Спасибі, що ви читаєте сайт Factor Увійдіть, щоб продовжити читання