Відповідальність: якщо відпускні виплачені не до, а після

Коновалова Олена, заступник директора Департаменту - начальник відділу з питань трудових відносин Держпраці
Податки & бухоблік Квітень, 2018/№ 30
В обраному У обране
Друк
Роботодавець виплатив працівникові відпускні після закінчення відпустки. Яка відповідальність передбачена за таке порушення?

Передусім зазначимо, що згідно зі ст. 21 Закону про відпустки та ч. 3 ст. 115 КЗпП зарплата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку. Обчислення триденного строку здійснюється в календарних днях.

У зазначений строк повинна виплачуватися заробітна плата за час усіх видів оплачуваних відпусток, передбачених ст. 4 Закону про відпустки.

Міра відповідальності за порушення строку виплати відпускних залежить від того, на який строк затримана їх виплата.

Якщо виплата відпускних затримана на строк до одного місяця, тоді це порушення розглядається як порушення інших вимог трудового законодавства. За нього роботодавець несе відповідальність у вигляді штрафу в розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення правопорушення (абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Якщо виплата відпускних затримана на строк більше одного місяця, то в цьому разі роботодавця можна притягнути до відповідальності, яка встановлена абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП — штраф у трикратному розмірі МЗП, встановленої законом на момент виявлення порушення. При цьому такий штраф накладається за факт порушення без урахування кількості працівників, права яких порушено.

Крім того, за порушення встановлених строків виплати заробітної плати (у цьому випадку відпускних), незважаючи на те, на який конкретно строк затримана виплата відпускних, посадова особа, винна в цьому порушенні, може отримати адмінштраф за ч. 1 ст. 41 КпАП, розмір якого у загальному випадку складає від 510 грн. до 1700 грн.

А чи є ситуації, коли допускається виплата відпускних у пізніші, ніж установлено законодавством, строки? Так, є.

Це стосується ситуації, коли від працівника надійшла заява про надання відпустки «поза графіком», тобто перенесення її на більш ранній строк. При цьому роботодавець не заперечує проти надання відпустки, але стислі строки щодо її надання не дозволяють йому виплатити відпускні у передбачений законодавством триденний строк.

У такому випадку роботодавець може «піти назустріч» працівнику, уникнувши при цьому відповідальності за порушення законодавства про працю, якщо виплату відпускних в інший день погодить із працівником.

Таку можливість роботодавцю дає Конвенція № 132 «Про оплачувані відпустки (переглянута в 1970 рці)», ратифікована Законом України від 29.05.2001 р. № 2481-III (далі — Конвенція), відповідно до § 2 ст. 7 якої суми, що належать до виплати за час відпустки (її частину), виплачуються зацікавленій особі до відпустки, якщо інше не передбачено в угоді, що стосується цієї особи і роботодавця.

На застосування в такому випадку міжнародної норми «дає добро» ст. 8¹ КЗпП, відповідно до якої: «якщо міжнародним договором або міжнародною угодою, в яких бере участь Україна, встановлено інші правила, ніж ті, що їх містить законодавство України про працю, то застосовуються правила міжнародного договору або міжнародної угоди».

Нагадаємо, що на можливість виплати відпускних у більш пізніший строк, ніж за три дні до початку відпустки, зазначено й фахівцями Мінсоцполітики у листі від 05.01.2012 р. № 7/13/133-12 (див. «ОП», 2012, № 14, с. 3).

Але це виняткова ситуація і стосується одиничного працівника, який бере відпустку поза графіком. Тому у цьому разі відповідальності в роботодавця за затримку виплати відпускних не буде.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд