Теми статей
Обрати теми

Робота у святкові (неробочі), вихідні дні. Особливості оплати

Гузенко Оксана, головний спеціаліст відділу оплати праці Департаменту заробітної плати та умов праці, Гуль Тетяна, експерт з питань оплати праці
Трудове життя умовно ділиться на робочий і неробочий час. У робочий час працівник виконує свої трудові обов’язки. У решту часу він відпочиває (час відпочинку). Але іноді виробнича необхідність змушує працівників виходити на роботу у вихідні, а також у святкові та неробочі дні. Як оплатити такі дні роботи при підсумованому обліку робочого часу, ви дізнаєтеся зі статті.

Ви вже знаєте (див. с. 8), що для працівників з підсумованим обліком робочого часу вихідні дні встановлюються графіком виходу на роботу (змінності) і вони можуть не збігатися із загальними вихідними днями на підприємстві.

Це означає, що якщо за графіком виходу на роботу (змінності) працівник повинен вийти на роботу в неділю (вихідний день для інших працівників підприємства), то для нього такий день буде вважатися звичайним робочим днем і оплачуватися, відповідно, як звичайний робочий день.

Але якщо ж, наприклад, у зв’язку з хворобою свого колеги працівникові довелося вийти на роботу в день, який згідно з графіком виходу на роботу (змінності) є його вихідним днем, то тут включаються компенсаційні положення ст. 72 КЗпП. Про них ми з вами поговоримо нижче. А поки що пробіжимося по святкових та неробочих днях.

Ці дні перелічені в ст. 73 КЗпП. Назвемо їх:

1 січня — Новий рік;

7 січня і 25 грудня — Різдво Христове;

8 березня — Міжнародний жіночий день;

Пасха (у 2018 році — 8 квітня, у 2019 році — 28 квітня);

1 травня — День праці;

9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);

Трійця (у 2018 році — 27 травня, у 2019 році — 16 червня);

28 червня — День Конституції України;

24 серпня — День незалежності України;

14 жовтня — День захисника України.

При підсумованому обліку робочого часу працівники працюють відповідно до змінних графіків роботи (графіків виходу на роботу). Тому ситуація, коли святковий (неробочий) день припадає на зміну (робочий день) працівника, можлива.

При цьому робота у святкові та неробочі дні за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, установлену на підприємстві (п. 11 Методрекомендацій № 138).

Що ж, саме час поговорити про оплату роботи у святкові/неробочі та вихідні дні.

Робота у святковий/неробочий день

Правила оплати роботи у святкові (неробочі) дні прописані в ст. 107 КЗпП. А саме:

— відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;

— працівникам, працю яких оплачують за годинними (денними) ставками, — у розмірі подвійної годинної (денної) ставки;

— працівникам, які одержують місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної (денної) ставки понад оклад, якщо робота у святковий і неробочий день здійснювалася у межах місячної норми робочого часу, й у розмірі подвійної годинної (денної) ставки понад оклад, якщо робота здійснювалася понад місячну норму.

Для наочності ці правила ми продублювали в таблиці на с. 17.

Способи оплати за роботу у святковий день (ст. 107 КЗпП)

Умови оплати праці

Як оплатити

Працівник-відрядник

За подвійними відрядними розцінками

Почасова форма оплати праці: установлена годинна ставка

У розмірі подвійної годинної ставки

Почасова форма оплати праці: установлений оклад (місячна тарифна ставка)

Робота проводилася в межах місячної норми робочого часу — у розмірі одинарної годинної (денної) ставки понад оклад

Робота проводилася понад місячну норму робочого часу — у розмірі подвійної годинної (денної) ставки понад оклад

Зверніть увагу: при почасовій формі оплати праці працівникам оплата здійснюється за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий дні.

Разом з подвійною оплатою за бажанням працівника йому додатково може бути наданий інший день відпочинку (за умови, що робота виконувалася понад установлену місячну норму робочого часу), який не оплачується і є вихідним днем.

Важливо! Такий інший день відпочинку надається як додаткова компенсація, тобто оплата за роботу у святковий або неробочий день у будь-якому разі здійснюється в подвійному розмірі (див. лист Мінпраці від 29.12.2009 р. № 853/13/84-09). Для працівників-відрядників і працівників-почасовиків, яким установлена годинна тарифна ставка, розрахувати плату за роботу у вихідний день легко. Для цього потрібно:

— для відрядників розцінку за одиницю продукції помножити на 2 і на кількість продукції, виготовленої у вихідний (святковий) день;

— для працівників з годинною тарифною ставкою помножити годинну ставку на 2 і на кількість відпрацьованих годин (днів) у вихідний (святковий) день.

Запитання виникають з визначенням годинної тарифної ставки для працівників, яким установлено оклад (місячну тарифну ставку). Як її розрахувати? Відповідь — у листі Мінсоцполітики від 18.08.2017 р. № 1537/0/102-17 (ср. ).

Для цього необхідно оклад (місячну тарифну ставку) працівника розділити на норму тривалості робочого часу в годинах, установлену йому графіком виходу на роботу (змінності) на відповідний місяць.

Давайте на прикладах розглянемо, як оплатити роботу у святковий (неробочий) день.

Приклад 1. Сторож (місячна ставка 3300 грн.) у грудні 2018 року відпрацював 186 годин, передбачених графіком виходу на роботу, у тому числі 18 годин у святковий день — 25 грудня 2018 року (робота виконувалася на підставі графіка).

Визначимо годинну тарифну ставку:

3300 грн. : 186 год = 17,74 грн.

Оскільки робота у святковий день була передбачена графіком виходу на роботу, плата за неї здійснюється в одинарному розмірі годинної тарифної ставки понад місячну ставку працівника. Оплата за працю у святковий день становитиме:

17,74 грн. х 18 год х 1 = 319,32 грн.

Приклад 2. Приймемо за основу умови прикладу 1. Але припустимо, що робота у святковий день не планувалася графіком виходу на роботу.

Визначимо годинну тарифну ставку:

3300 грн. : 186 год = 17,74 грн.

Оскільки робота у святковий день не була передбачена графіком виходу на роботу, оплата за неї здійснюється в подвійному розмірі годинної тарифної ставки понад місячну ставку працівника. Оплата за працю у святковий день становитиме:

17,74 грн. х 18 год х 2 = 638,64 грн.

Робота у вихідні дні

Способи компенсації за роботу у вихідний день зазначені в ст. 72 КЗпП.

Так, за роботу у вихідний день за згодою сторін трудового договору працівникові (див. також рисунок на с. 18):

img 1

• надають інший день відпочинку (конкретну дату зазначають у відповідному наказі);

або

• оплачують фактично відпрацьовані години в грошовій формі в подвійному розмірі згідно з правилами, встановленими ст. 107 КЗпП для оплати роботи у святкові та неробочі дні. Оплату здійснюють за підсумками місяця (навіть якщо обліковий період перевищує місяць). Інший день відпочинку не надають.

Спосіб компенсації за роботу у вихідний день установлюють у наказі про залучення працівника до роботи в такий день.

Зверніть увагу: якщо працівник обрав як компенсацію інший день відпочинку, то роботу у вихідний день оплачують в одинарному розмірі.

Як оплатити роботу у вихідний день, якщо як компенсацію працівник обере подвійну оплату? У цьому випадку оплату здійснюють за правилами, встановленими ст. 107 КЗпП для оплати роботи у святковий (неробочий) день (див. також табл. на с. 17).

Зверніть увагу: якщо працівник залучається до роботи не лише у вихідний день, але й у вільний від роботи день, то компенсувати роботу у вільний від роботи день слід за аналогією з компенсацією роботи у вихідний день. Тобто шляхом надання іншого дня відпочинку або оплати в подвійному розмірі (див. також лист Мінсоцполітики від 12.02.2018 р. № 238/0/101-18/284).

Приклад 3. У грудні 2018 року сторож відпрацював 144 години за графіком виходу на роботу. Окрім цього, він вийшов на підміну колеги у свій вихідний день і фактично відпрацював у цей день 10 годин. Сторони (працівник і роботодавець) домовилися, що години роботи у вихідний день будуть оплачені в подвійному розмірі згідно зі ст. 107 КЗпП (інший день відпочинку не надається). Оклад працівника становить 1921,00 грн.

Розрахуємо годинну тарифну ставку:

1921,00 : 144 = 13,34 (грн./год).

Сума подвійної оплати понад оклад за роботу у вихідний день становить:

13,34 х 10 х 2 = 266,80 (грн.).

Підіб’ємо підсумки?

висновки

  • Роботу у вихідний день компенсують за згодою сторін або наданням іншого дня відпочинку, або в грошовій формі в подвійному розмірі відповідно до ст. 107 КЗпП.
  • Оплату за роботу у святковий або неробочий день здійснюють у підвищеному розмірі на підставі ст. 107 КЗпП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі