(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 16
 • № 15
 • № 14
 • № 13
 • № 12
 • № 11
 • № 10
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
1/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2018/№ 17

Продовження оренди без передачі поліпшень: ПДВ немає

http://tinyurl.com/y6qnrb9b
Лист ДФСУ від 30.01.2018 р. № 352/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

висновок документа

Якщо після закінчення дії договору оренди поліпшення, здійснені орендарем, не передаються орендодавцеві, а продовжують використовуватися орендарем у рамках переукладеного нового договору оренди, то у такому разі не виникає підстав для нарахування орендарем податкових зобов’язань з ПДВ

Лист зацікавить і орендодавців, і орендарів. Розглядається ситуація, коли орендар поліпшував об’єкт оренди (приміщення), спливає строк оренди (що тривала 2 роки 11 місяців), а далі відносини оренди подовжуються і з орендарем переукладають новий орендний договір.

Контролери у своєму роз’ясненні виходять з того, що після закінчення строку оренди приміщення передається актом приймання-передачі, за яким поліпшення орендодавцеві не передаються. А раз не відбувається передачі поліпшень (немає передачі = немає постачання), то немає підстав для нарахування орендарем податкових зобов’язань з ПДВ.

Зверніть увагу: у цьому випадку з орендарем укладають саме новий договір (а не подовжують колишній додатковою угодою). Під новий договір дійсно потрібен новий акт приймання-передачі. Щоправда, з листа не зрозуміло, які поліпшення проводилися орендарем: такі, що можливо відокремити, чи ні.

Через це погодитися з контролерами можемо лише у тому випадку, якщо поліпшення можна відокремити від об’єкта (приміром, орендар обладнав приміщення зйомною системою відеоспостереження). Тоді такі поліпшення орендар може не передавати (згідно з ч. 2 ст. 778 ЦКУ, якщо поліпшення можуть бути відокремлені, то орендар має право на їх вилучення). І ПДВ-наслідки (як відзначається в листі) дійсно «не світять».

Інакше якщо поліпшення не можна відокремити, повернути орендодавцеві вийде вже поліпшене приміщення. Адже передати його без поліпшень неможливо. А в цьому випадку ніяк не відкрутитися від постачання та ПДВ (і від податковоприбуткових наслідків теж). Тому при таких поліпшеннях до висновків листа варто ставитися з обережністю (вони врятують від ПДВ тільки отримувача цієї ІПК).

Втім, щоб не замаячив ПДВ, продовження оренди краще оформляти інакше: додатковою угодою до попереднього договору (а не новим договором). Тоді новий акт приймання-передачі не потрібен, і орендар користуватиметься орендованим поліп- шеним приміщенням, не побоюючись ПДВ.

Очевидно, сторони вирішили укладати саме новий окремий договір, боячись нотаріально- реєстраційних формальностей. Адже договір оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладений на 3 роки і більше, підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню (ч. 2 ст. 793 ЦКУ) і вимагає держреєстрації права користування нерухомим майном (ст. 794 ЦКУ). Тому найчастіше на практиці здають нерухомість в оренду строком на 2 роки 11 місяців, а далі оренду подовжують на такий же термін.

Проте не хвилюйтеся: подовжувати оренду можна і додатковою угодою (новий договір не обов’язковий). Нотаріального посвідчення і держреєстрації права користування це не вимагає! Тобто продовження оренди (до 3 років), навіть якщо загальний термін користування орендованим приміщенням перевищуватиме 3 роки, не може бути підставою для визнання такого договору нікчемним у зв’язку з відсутністю його нотаріального посвідчення і держреєстрації права користування (п. 2.9 постанови пленуму ВГСУ від 29.05.2013 р. № 12). Тому, підписуючи додаткову угоду, перейматися щодо нотаріального посвідчення договору оренди і держреєстрації права користування не варто.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
договір оренди, продовження оренди, передання поліпшень, податкові зобов’язання з ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті