Теми статей
Обрати теми

«Амортрізниці» та ліквідація ОЗ: часткова як повна

Голенко Олександр, шеф-редактор
Лист ДФСУ від 11.12.2017 р. № 2926/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

висновок документа

Часткова ліквідація об’єкта ОЗ вимагає від платників податку на прибуток, що не відмовилися від коригувань фінрезультату на різниці, збільшити величину бухгалтерського фінрезультату на бухгалтерську залишкову вартість ліквідованої частини і зменшити його на податкову залишкову вартість такої частини об’єкта ОЗ

Узагалі-то, в «різничних» нормах ПКУ (пп. 138.1, 138.2 ПКУ) йдеться про ліквідацію «окремого об’єкта ОЗ». Не частини, а саме об’єкта повністю. Загалом призначення цих норм зрозуміле: щоб на зниження фінрезультату при ліквідації або продажу об’єкта ОЗ зіграла не бухоблікова, а саме податковооблікова величина залишкової вартості останнього. Адже якщо платник податку на прибуток не відмовився від коригувань бухоблікового фінрезультату на різниці, то фактично він вимушений вести два обліки ОЗ — бухгалтерський і податковий. І логічно, щоби в розрахунку бази податку брали участь показники не першого, а таки другого. При цьому прийнято вважати, що через відомі обмеження ПКУ показники залишкової вартості ОЗ у бухобліку начебто мають бути меншими, ніж у податковому, а отже база податку на прибуток — більшою…

Зрозуміло і те, що в результаті відображення в обліку часткової ліквідації залишкова вартість відповідного об’єкта ОЗ на вартість ліквідованої його частини зменшиться як у бухгалтерському обліку ОЗ, так і в податковому. І відповідно зміниться вплив цих параметрів як на бухобліковий фінрезультат, так і на базу податку на прибуток…

Тобто мета фіскалів зрозуміла: не втратити на користь бюджету «різничне» збільшення бази податку на прибуток, що відповідає ліквідованій частині залишкової вартості об’єкта ОЗ (якщо, звичайно, вказана різниця між бухобліковою і податковою залишковими вартостями об’єкта ОЗ таки існує). А отримати таке збільшення одразу ж за підсумками періоду часткової ліквідації. Адже інакше подібне збільшення бази (за наявності різниць, звичайно) буде отримане лише щодо залишкової вартості вцілілої частини об’єкта ОЗ, та й то — коли останній буде або проданий, або ліквідований (повністю), або замортизований «в нуль».

Нагадаємо: якщо об’єкт ОЗ складається з частин з різними термінами корисного використання (експлуатації), то абзац десятий п. 4 П(С)БО 7 «Основні засоби» дає підприємству право визнавати кожну з таких частин окремими об’єктами ОЗ. При цьому в п. 4 (абзац другий) Методрекомендацій по бухгалтерському обліку ОЗ, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. № 561, подібні «ОЗ-самостійні» частини об’єкта ОЗ — з різними термінами експлуатації — іменуються «компонентами». Ясна річ, що у разі відображення у бухобліку «ОЗ-самостійних» компонентів у платника не буде аргументів проти висновків документа, що коментується…

Якщо ні, то перед ним постане завдання оцінки вартості ліквідованої (несамостійної) частини об’єкта ОЗ для бухобліку. Найнадійніший (але недешевий ☹) варіант — залучити незалежного оцінювача (особливо при форс-мажорній ліквідації — адже фактично визначається збиток — див. частину третю ст. 7 «оціночного» Закону України від 12.07.2001 р. № 2658-III). Для ліквідації частини будови можна відштовхуватися від пропорцій показників площі. Якщо говорити про відокремлюваний предмет, то справедливими оцінками, мабуть, можуть бути ринкові ціни відповідно на такий предмет і об’єкт ОЗ «у комплекті»… Варіантів оцінки можна придумати багато — важливо їх обґрунтувати. Складніше з цим в податковому обліку. Тут найрозумніший варіант — без зайвих мудрувань узяти пропорцію частини до початкової повної вартості об’єкта ОЗ і застосувати її до залишкової початкової повної вартості останнього в податковому обліку. Аргумент один: чим простіше — тим зрозуміліше податківцям. ☺

І якщо усе в руках платника, то визнання «часткових» різниць (до того ж вірогідне) може здатися йому питанням не занадто істотним…

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі