Чи діють АТО-пільги в період ООС? Хочете знати — запитайте у ДФСУ

В обраному У обране
Друк
Голенко Олександр, шеф-редактор
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2018/№ 59
Закон України від 19.06.2018 р. № 2463-VIII*

* Набув чинності 04.07.2018 р.

висновок документа

Пільги з ПДВ (на період АТО та/або воєнного стану) і з військового збору (ВЗ) з доходів силовиків (на період АТО) діють також під час операції Об’єднаних сил (ООС)

Передусім зауважимо, що Закон, який коментується, має зворотну силу. Пільги, яких він торкнувся, діють з 01.05.2018 р. До речі, саме 1 травня вважається початком проведення ООС, яка прийшла на заміну АТО.

Ви вже зрозуміли, що в Законі, який коментується, йдеться далеко не про усі АТО-пільги (перелік найважливіших наведений в «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 45, с. 22). А лише:

— про чотири ПДВ-пільги для спецзасобів індивідуального захисту з певними кодами УКТ ЗЕД; лікарських засобів і медвиробів цільового використання в обсягах, визначених КМУ; ліків і медвиробів цільового призначення без держреєстрації і дозвільних документів; продукції оборонного значення з певними кодами УКТ ЗЕД (див. п. 5 «супертаблиці» із згаданої статті)

— і про одне звільнення від утримання ВЗ із доходів силовиків, які беруть безпосередню участь в АТО та/або ООС (п. 8 там же).

А що ж з іншими? На жаль, законодавець по суті проігнорував ряд АТО-пільг, встановлених п. 38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, — «нерухому» (п. 10 таблиці), «земельну» (п. 11), з ЄП для четвертої групи (п. 12), а також п.п. 165.1.54 ПКУ щодо звільнення від ПДФО благодійної допомоги (п. 4 таблиці).

Звичайно, можна припустити, що відносно цих АТО-пільг, період дії яких встановлений до кінця року завершення АТО (а останньої, ПДФОшної, ще плюс один рік), законодавець узяв тайм-аут до грудня, а тоді продовжить і їх на період ООС (якщо вона, звичайно, ще не закінчиться). Хоча може статися й інакше — по закінченню поточного року з ними доведеться розпрощатися назавжди…

Та під найбільшим знаком питання ті АТО-пільги, період дії яких обмежений періодом проведення АТО. Серед них передусім, ПДВ-пільга за «компенсуючими» ПЗ (див. п. 6 нашої «супертаблиці»), звільнення від коригування за податком на прибуток (п. 7 її ж), звільнення від податкових санкцій (п. 9 там же). Чи діють вони після 1 травня?

На жаль, Закон, що коментується, прямої відповіді на це запитання не дає. ☹

Кілька слів щодо АТО-правил (позначимо їх так), установлених Законом № 1669**. У нашій «супертаблиці» ми обмежились найважливішими (див. пп. 1, 2), але є й інші. Так от, невблаганно наближається 1 листопада, коли законодавець не зможе уникнути конкретної відповіді на запитання: а що ж з ними? Адже сам Закон № 1669 повинен втратити силу через 6 місяців з дня завершення АТО

** Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 р. № 1669-VII.

Осібно стоїть питання звільнення від ЄСВ-обов’язків платників, що перебували на обліку в зоні АТО. Податківці наполягають на тому, що це звільнення не діє, причому давно (див., наприклад, свіжі листи ДФСУ від 08.06.2018 р. № 2537/К/99-99-13-02-03-14/ІПК і від 10.07.2018 р. № 3024/З/99-99-13-02-01-14/ІПК, а також 301.04.01 БЗ).

Ну і як бути платникам податків з цим усім?

У ситуації, що склалася, залишається одне: якщо після 1 травня ви застосовували не продовжені АТО-пільги, обмежені періодом проведення АТО, домагайтеся від податківців конкретних індивідуальних податкових консультацій. Без цього застосовувати такі АТО-пільги украй ризиковано.

Та і відносно АТО-пільг, дія яких до кінця поточного року начебто безперечна, теж є сенс прояснити ситуацію так само заздалегідь.

Сподіваємося, ДФСУ при відповіді на ваші запити проявить воістину державний підхід, якого чомусь не вистачило законодавцеві при ухваленні Закону, що коментується.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити