(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 44
  • № 43
  • № 42
  • № 41
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Травень , 2018/№ 35-36

ПДВ при імпорті товарів

http://tinyurl.com/y32gu53m
Ввезення товару — об’єкт оподаткування ПДВ. І тут не важливо, хто ввозить — платник ПДВ чи неплатник. Давайте розберемося, як і коли сплатити ПДВ, а платникові ПДВ ще й вчасно врахувати його у складі податкового кредиту. Та ще і з користю для регліміту.

Об’єкт оподаткування і ставка

Операція з ввезення товарів на митну територію України є об’єктом оподаткування ПДВ (п.п. «в» п. 185.1 ПКУ). Врахуйте! У разі сплати «ввізного» ПДВ прив’язуватися до оприбуткування або переходу права власності на товар, що ввозиться, не потрібно.

Податкові зобов’язання з ПДВ при ввезенні виникають уже на дату подання митної декларації (МД) для митного оформлення (п. 187.8 ПКУ). А ось сплатити «імпортний» ПДВ доведеться ще до дня або в день подання МД (п. 206.1 ПКУ).

Це правило працює й у разі імпорту товару з оформленням тимчасової МД. Адже при поданні тимчасової МД податки і збори, у тому числі й ПДВ, сплачуються в загальному порядку і в повному обсязі (ч. 10 ст. 260 МКУ). Детальніше про оформлення тимчасової МД див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 79, с. 7).

Щоправда, візьміть до уваги такий важливий момент. Якщо розмитнювати товар, що ввозиться вами, буде за договором доручення митний брокер, то перерахувати митному брокерові гроші для сплати податкових зобов’язань з ПДВ потрібно до моменту розмитнення товару (див. БЗ 101.13). Тільки в такому разі імпортер — власник (одержувач) товару, що ввозиться, на думку податківців, має право віднести суму ПДВ у податковий кредит (ПК).

Тож пам’ятайте це і сплатіть ввізний ПДВ (перерахуйте його брокерові) заздалегідь до початку розмитнення. Судячи з усього, «компенсацію» брокерові суми ПДВ після розмитнення податківці напевно зустрінуть у багнети (можливо, тому, що імпортер порушить/не виконає вчасно сплату ПДВ, як одну з умов для відображення ПК (про ПК буде далі).

Зазвичай, ввезення товару на митну територію України оподатковується ПДВ за ставкою 20 % (п. 206.2 ПКУ).

За ставкою 7 % оподатковується лише ввезення лікарських засобів і медвиробів, за умови що: (1) ліки — дозволені для виробництва і застосування в Україні; внесені в ДРЛЗ; (2) медвироби — дозволені для представлення на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні; внесені в ДРМТВМП або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів (підтверджується документом про відповідність). Якщо умови не дотримуються — оподатковують їх ввезення за ставкою 20 % (див. лист ДФСУ від 05.02.2018 р. № 3375/7/99-99-15-03-02-17).

Важливо! Без сплати ПДВ ввезти в Україну можна тільки «пільгові» товари (зі ст. 197 ПКУ, підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ. Причому пільга з п. 197.1 ПКУ діє і на ввезення (п. 197.4 ПКУ). Платити ПДВ при їх ввезенні не доведеться. У такому разі в графі 36 МД зазначається код ПДВ-пільги (див. БЗ 210.01).

База для ПДВ

Базою оподаткування при ввезенні товару буде його договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості, визначеної згідно з розд. III МКУ, з урахуванням мита й акцизного податку, які підлягають сплаті і включаються в ціну товару (п. 190.1 ПКУ).

А щоб перевести вартість товару, що ввозиться, в гривні для нарахування ПДВ, потрібно використати курс НБУ, що діє на дату подання МД (п. 391.1 ПКУ).

«Імпортний» ПК

Головна умова для «імпортного» ПК— сплачений на митниці ПДВ і оформлена МД, що підтверджує його сплату (пп. 198.2, 201.12 ПКУ).

Причому п. 201.12 ПКУ не встановлює обмеження щодо типу МД. Тож тимчасова МД за типом ІМ40ТН (ТК або ТФ) виходячи з її функціонального призначення цілком підтверджує сплату ПДВ. Тобто вже в періоді її оформлення платник має право включити суму «ввізного» ПДВ до складу ПК.

Проте будьте уважні! І суди (див. постанову ВСУ від 23.06.2015 р. у справі № К/9991/67637/12) і податківці (див. БЗ 101.13) категоричні: формування ПК з ПДВ на підставі тимчасових МД не відбувається, а здійснюється тільки на підставі оформленої додаткової МД.

Включити імпортний ПК потрібно в декларацію з ПДВ за той період, у якому відбулася сплата ПДВ і оформлення МД

Показати податковий кредит слід у рядку 11.1 або 11.2 (залежно від ставки %) декларації з ПДВ.

Відкласти «на потім» імпортний ПК не можна — правило «1095 днів» з п. 198.6 ПКУ на нього не поширюється.

Щоправда, якщо ви забаритеся і не включите податковий кредит у декларацію з ПДВ за період, у якому сплатили «ввізний» ПДВ і оформили МД, то «відновити» його можна шляхом уточнення — подавши до декларації за пропущений період УР (див. листи ДФСУ від 05.10.2015 р. № 21058/6/99-99-19-03-02-15 і від 28.10.2015 р. № 22718/6/99-99-19-03-02-15, консультацію в БЗ 101.13).

Якщо вже після митного оформлення раптом зміниться митна вартість (у тому числі й у результаті помилки, допущеної в МД/на підставі рішення суду), то коригування імпортного ПК можна буде показати (як позитивне, так і від’ємне зі знаком «-») у ряд. 11.1 на підставі листка коригування до імпортної МД. Зробити це потрібно в тому періоді, в якому оформлений такий листок коригування (див. листи ДФСУ від 28.12.2015 р. № 27875/6/99-99-19-03-02-15, від 22.12.2015 р. № 27404/6/99-99-19-03-02-15, від 20.10.2017 р. № 2332/6/99-99-12-02-01-15/ІПК, консультацію в БЗ 101.23).

А ось несумові помилки, допущені в МД, не будуть причиною коригування ПК і відображення його в періоді виправлення. На думку податківців, ПК у такому разі залишається «недоторканним». Детальніше див. на с. 43 номера.

Ліміт реєстрації

При оподатковуваному ПДВ ввезенні товару сума податку сплачується на митниці без використання електронного ПДВ-рахунку. Проте сума ПДВ, сплачена на митниці, збільшить ліміт реєстрації за рахунок показника ∑Митн (п. 2001.3 ПКУ). Увага! Цей показник формується в СЕА на підставі даних МД, поданих у контролюючий орган, з урахуванням листків коригування (+/-) і додаткових МД (+/-), складених з 01.07.2015 р. (п. 7 Порядку № 569). За фактом їх складання (див. БЗ 101.17).

І щоб сума ПДВ з МД узяла участь у розрахунку ліміту реєстрації (потрапила в рядок 4 Витягу), декларант неодмінно повинен у графі «В» МД правильно зазначити відомості про податковий номер (Код ЄДРПОУ / реєстраційний номер облікової картки платника податків / реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами) особи, що претендує на податковий кредит (див. лист ДФСУ від 15.12.2014 р. № 15182/7/99-99-24-02-02-17, консультацію в БЗ 101.17).

Причому, як пояснювали податківці, графа В має бути заповнена, зокрема, при складанні: як тимчасових МД усіх типів (ТН, ТК і ТФ), так і додаткової МД.

Щоправда, враховуючи «заборону» на відображення ПК за тимчасовою МД, в імпортера до оформлення додаткової МД дані ліміту реєстрації можуть не збігатися з даними декларації з ПДВ.

Коли компенсуємо імпортний ПК

Тут усе залежить від того, в яких операціях хочете використовувати ввезені товари. Якщо ввезені товари використовуватимете в оподатковуваних операціях, прекрасно, нічого з імпортним ПК робити не доведеться.

Це стосується і ситуації, коли медвироби ввезли до 01.01.2018 р. з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 %, а постачати будете вже з ПДВ за ставкою 7 %. Як пояснюють податківці, коригувати ввізний ПДВ не потрібно (див. лист ДФСУ від 05.02.2018 р. № 3375/7/99-99-15-03-02-17).

Якщо ввезені товари плануєте використовувати в неоподатковуваних операціях або поза господарською діяльністю, тоді вам доведеться нарахувати компенсуючі податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ, при чому за тією ставкою, виходячи з якої був нарахований ПК. Це ж стосується і товарів, ввезених безкоштовно (див. лист ДФСУ від 19.05.2016 р. № 10964/6/99-95-42-01-15, консультацію в БЗ 101.10).

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
імпорт товару, ПДВ, ставка податку, база оподаткування, податковий кредит додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті