Податки та бухгалтерський облік, травень, 2018/№ 35-36

 • Імпорт товару: тонкощі обліку Тема імпорту та експорту завжди була затребувана. З одного боку, все більше тих, хто займається ЗЕД, з іншого — безліч неврегульованих питань. У цьому номері розглянемо бухгалтерський облік, облік з податку на прибуток, ПДВ за імпортно-експортними операціями. Проте тема ЗЕД неосяжна і багатогранна, тому особливості, пов'язані з єдиним податком, розглянемо в одному з наступних номерів. А цей розпочнемо з того, про що найчастіше запитують, — з імпорту.
 • Імпорт товарів і податок на прибуток Імпорт товару залежно від постачальника-нерезидента може не лише виявитися підконтрольним, але й призвести до виникнення різниць при розрахунку податку на прибуток. На що в такому разі звернути увагу і до яких коригувань це може призвести? Давайте з’ясуємо прямо зараз.
 • ПДВ при імпорті товарів Ввезення товару — об’єкт оподаткування ПДВ. І тут не важливо, хто ввозить — платник ПДВ чи неплатник. Давайте розберемося, як і коли сплатити ПДВ, а платникові ПДВ ще й вчасно врахувати його у складі податкового кредиту. Та ще і з користю для регліміту.
 • Безоплатний імпорт Якщо нерезидент вам підкинув товари безоплатно, це ще не означає, що так само безоплатно обійдеться вам їх ввезення. Тут, як і при ввезенні товарів за гроші, доведеться заплатити ПДВ та інші митні платежі. Тож давайте розберемося, що до чого.
 • Варіанти кредит-ноти від нерезидента Кредит-нота прив’язана до конкретних фактів: надання знижки на товари, що постачаються нерезидентом, бонусу для мотивації або врегулювання питань з неякісним товарам. Давайте розберемося, на які облікові наслідки чекати імпортерові в різних кредит-нотних ситуаціях.
 • Експорт: визначаємо дохід Відображення в обліку експортної операції має безліч «підводних каменів». Описати всі можливі нюанси і «слизькі» моменти просто неможливо. У цій статті коротко розставимо головні акценти, які необхідно знати для того, щоб відобразити дохід за експортною операцією, розрахувати курсові різниці і, загалом, правильно відобразити експортну операцію в обліку.
 • Експорт товару і ПДВ Не дивно, що експортні операції в частині ПДВ-обліку завжди привертали до себе увагу як суб’єктів господарювання, так і контролерів. Платників вабить перспектива відшкодувати сплачений «вхідний» ПДВ, застосувавши нульову ставку ПДВ. У свою чергу, податківці із цих же причин такі операції тримали на особливому контролі. Тому зараз ітиметься про найважливіші складові ПДВ-обліку експорту товарів. При цьому експорт послуг зачіпати не будемо.
 • Визначаємо місце постачання ЗЕД-послуги Що таке «місце постачання» і для чого його потрібно визначати? Усе дуже просто: від місця постачання залежить, підпадає ЗЕД-послуга під об’єкт оподаткування ПДВ чи ні. Тобто для цілей ПДВ місце постачання відіграє вирішальну роль. Які основні правила визначення місця постачання, розберемося прямо зараз.
 • «ПДВ-приколи» обліку послуг у ЗЕД У попередній статті ми з’ясували, що від визначення місця постачання ЗЕД-послуги залежить, «оподатковувана» вона чи ні. Само собою, що це далеко не всі ПДВ-особливості «закордонних» послуг. Для правильного їх ПДВ-обліку потрібно знати безліч інших «фішок». Наприклад, нюанси визначення бази оподаткування (правило «мінбази»), дати виникнення ПЗ, порядку оформлення ПН і відображення їх у декларації та інше. Про ці складові «ПДВ-щастя» для ЗЕД послуг і йтиметься в нашій статті.
 • Повернення товарів у ЗЕД Рано чи пізно кожен суб’єкт ЗЕД може зіткнутися з малоприємною ситуацією: ввезені/вивезені товари підлягають поверненню продавцеві. Ввезений імпортний товар, що не «прижився», можна повернути постачальникові-нерезиденту в митному режимі експорту або реекспорту. У свою чергу, ваш товар може повернутися додому від покупця-нерезидента в митному режимі імпорту або реімпорту. Про імпорт/експорт ми сьогодні говорили вже достатньо. А зараз давайте розберемо правила обліку ввезення/вивезення товарів, що повертаються, в режимі реімпорту/реекспорту.
 • Повернення авансу з «наваром»: як облікувати і «вершки», і «корінці» Чим чудова професія бухгалтера? А саме тим, що не доводиться сумувати. Причому сюрпризи підносять не лише законодавці й контролери. Завдати клопоту можуть і контрагенти. Ось один з прикладів. Підприємство перерахувало постачальникові-нерезиденту аванс. Але щось пішло не так: ЗЕД-договір розірваний і постачальник повертає суму валютного авансу. Але «Акела схибив» і замість належних покупцеві $10000 нерезидент повернув €10000. На щастя, для нашого підприємства постачальник не вимагає повернути зайву валюту. А ось у бухгалтера клопоту додалося: тепер потрібно облікувати не лише повернення авансу в інвалюті, але і той же валютний надлишок. Давайте разом із вами розберемося, як це зробити.
 • Безнадійна кредиторка в ЗЕД: обліковуємо списання Отримали аванс від заморського покупця або ввезли товари іноземного постачальника, а ось виконати свою частину зобов’язань за ЗЕД-договором так і не зібралися? Серед суб’єктів ЗЕД напевно знайдуться ті, у кого в обліку «мертвим вантажем» висить кредиторська заборгованість перед нерезидентом. Що робити з такою заборгованістю: списати чи залишити все як є? А якщо списати, то як це позначиться на обліку підприємства? Давайте розбиратися разом.
 • Несумові помилки в МД не змінюють «імпортний» ПК В оформлених митних деклараціях (МД) виявлені помилки, що не впливають на суму сплати податків і зборів. Наприклад, неправильно зазначена країна походження товару. Є й такі МД, у яких неправильно зазначено найменування бренда. Якою датою відображаємо податковий кредит: датою МД чи датою «Аркуша коригування» до МД? Який пакет документів має бути в покупця імпортного товару, щоб підтвердити витрати за імпортом товару і його доставкою?
 • Якщо код товару при експорті вже не той, що був при «вході» Отримали товар по Україні, який далі експортується. В отриманій ПН УКТ ЗЕД один, а при експорті код (за даними митниці) інший. Які наслідки такої невідповідності УКТ ЗЕД у «вхідній» ПН і «експортній» декларації? У тому числі при подальшому поданні цих сум на відшкодування.
 • Посередницький ПДВ при імпорті товару Юрособа (комісіонер) отримує грошові кошти за договором комісії на купівлю товару у нерезидента для ФОП (комітента). Комісіонер перераховує нерезиденту 100 % передоплати в іноземній валюті за товар та зі свого поточного рахунку оплачує «імпортний» ПДВ. Далі отриманий товар передає ФОП з оформленням акта на комісійну винагороду комісіонера. Чи можна включити до податкового кредиту комісіонера сплачений «імпортний» ПДВ? Яка сума ПДВ повинна надійти до податкового зобов’язання?
 • Чим запам’ятався квітень
 • Перелік основних документів, що використовуються у тематичному номері
Перейти до номеру
 • № 44
 • № 43
 • № 42
 • № 41
 • № 40
 • № 39
 • № 38
 • № 37
?

За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить