Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Діяльність за неосновним місцем обліку: копії «ресурсних» декларацій і 20-ОПП

Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки & бухоблік Листопад, 2018/№ 89
Друк
Підприємство сплачує ресурсні платежі (екологічний податок, спецводорента, рента за видобування корисних копалин) за неосновним місцем обліку. Чи потрібно за основним місцем обліку подавати копії декларацій із цих податків? Чи передбачена відповідальність за неподання ф. № 20-ОПП у зв’язку з виникненням нових об’єктів оподаткування за неосновним місцем обліку?

Це найбільш типові запитання для усіх ресурсних платежів. Та ми обмежимося найпоширенішими.

Подання «ресурсних» декларацій. Для початку нагадаємо, куди треба подавати декларацію. Отже:

з екоподатку — за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, спеціально відведених місць чи водних об’єктів (п.п. 250.2.1 ПКУ);

з рентної плати за видобування корисних копалин — за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини (п.п. 257.3.1 ПКУ);

зі спецводоренти — за місцезнаходженням водних об’єктів, якщо до складу водокористувача входять структурні підрозділи, які не складають окремого балансу (п.п. 255.11.18 ПКУ).

При цьому, якщо ваше місцезнаходження знаходиться на території однієї адміністративно-територіальної одиниці, а об’єкти оподаткування — на території іншої, ви зобов’язані стати на облік за неосновним місцем обліку (пп. 7.1, 8.3 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588).

Подання копій декларації. Тут все залежить від виду ресурсного податку:

екоподатоккопію подають до контролюючого органу за основним місцем обліку (п. 250.8 ПКУ). Ви за допомогою програмного забезпечення маєте сформувати копію декларації, надісланої до ДПІ за неосновним місцем обліку, у якій поряд з полем «копія» проставити позначку (БЗ 120.05);

рента за видобування корисних копалин — копія декларації теж подається, причому разом із копією платіжного документа про сплату податкових зобов’язань з рентної плати (п. 257.6 ПКУ);

спецводорентаПКУ не вимагає подавати копію декларації (БЗ 121.05).

Відповідальність за неподання копії. Штраф згідно з п. 120.1 ПКУ за неподання копії декларації не застосовується. Бо ж на підставі копії, поданої за основним місцем обліку, не нараховуються і не сплачуються податкові зобов’язання. Відтак копія не вважається документом, який є податковою декларацією у розумінні п. 46.1 ПКУ. Фіскали — такої ж думки. Вони наголошують, що ПКУ не передбачає відповідальності за неподання копій декларацій у тих випадках, коли ПКУ вимагає подавати такі копії (БЗ 138.01).

Відповідальність за неподання ф. № 20-ОПП. Фіскали продовжують наполягати на тому, що за неподання ф. № 20-ОПП настає відповідальність як за неподання платником заяв чи документів для взяття на облік у строки й у випадках, передбачених ПКУ (п. 117.1 ПКУ). Такий штраф складає у загальному випадку для юросіб 510 грн. (БЗ 119.02).

І у нашому випадку такий штраф дійсно може спіткати підприємство. Бо ж ф. № 20-ОПП подається щодо об’єктів оподаткування, місцезнаходження яких не збігається з основним місцем обліку платника. Якщо за таким неосновним місцем платника ще не взято на облік і ф. № 17-ОПП, безпосередньо призначену для цього, він також не подавав, штраф йому дійсно загрожує. Але правомірність нарахування такого штрафу — спірна. Адже строки подання ф. № 20-ОПП не передбачено ПКУ (як того вимагає ст. 117 ПКУ), їх встановлено лише Порядком № 1588.

Враховуючи це, сміливі платники можуть узагалі вважати, що ПКУ не встановлює штрафів за неподання чи несвоєчасне подання ф. № 20-ОПП. Про це ми вже писали у «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 49, с. 2.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі