Теми статей
Обрати теми

Працівник з інвалідністю: чи правда, що…

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Час для бухгалтера (кадровика) летить не швидко, а дуже швидко! Кошториси, звіти, акти, договори, довідки, накази, розпорядження, виплати, нарахування… І в цьому потоці справ важливо не забути про особливих працівників. Про яких саме? Про тих, які мають інвалідність. Тим паче що і привід сам собою напрошується: наближається кінець року. Тобто, цілком можливо, доведеться звітувати про виконання «інвалідного» норматива.

Сьогодні ми пропонуємо вам зіграти в гру «Правда чи міф?» Запитання у грі реальні — з «гарячої лінії». Тож перевіряйте себе і читайте наші відповіді на ці запитання. ☺ Отже, чи правда, що…

…немає ІПР1 — немає пільг?

1 Індивідуальна програма реабілітації.

На підприємстві працевлаштовані працівники з інвалідністю. Є копії довідок до актів огляду в МСЕК2, копії відповідних посвідчень, а ось ІПР немає. Чи має право підприємство нараховувати на доходи таких працівників ЄСВ за пільговою ставкою 8,41 % і враховувати їх у рахунок виконання «інвалідного» нормативу?

2 Медико-соціальна експертна комісія.

Почнемо з ЄСВ. Роботодавці-юрособи стягують ЄСВ у розмірі 8,41 % із сум заробітної плати, лікарняних і допомоги по вагітності та пологах, які увійшли до бази нарахування ЄСВ працівника з інвалідністю (ч. 13 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI).

При цьому

підтвердженням встановлення працівникові інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності

Це прямо прописано в п. 8 розд. III Інструкції про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

Будьте уважні! Завіряє копію довідки безпосередньо роботодавець працівника з інвалідністю. Відмітка про завірення копії складається із слів «Згідно з оригіналом», найменування посади, особистого підпису особи, що завірила копію, її ініціалів і прізвища, дати завірення.

Як бачите, ані ЄСВшний Закон, ані ЄСВшна Інструкція не вимагають від роботодавця обов’язкової наявності ІПР для застосування пільгової ставки ЄСВ 8,41 %. Абсолютно достатньо завіреної копії довідки до акта огляду в МСЕК.

Переходимо до «інвалідного» нормативу. Частиною 1 ст. 19 Закону № 8753 роботодавцям установлений норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. При цьому в ч. 5 цієї ж статті зазначено, що

3 Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 р. № 875-XII.

виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування роботодавцем осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним

Які документи підтверджують «інвалідний» статус працівника? Це:

копія довідки до акта огляду в МСЕК (за формою № 157-1/о, затвердженою наказом МОЗ від 30.07.2012 р. № 577). На необхідність наявності такої довідки звертає увагу і Держпраці в листі від 22.12.2015 р. № 5947/0/4.2-06/6/ДП-15. Надалі ця довідка буде підставою для надання відповідних пільг і гарантій;

копія пенсійного посвідчення (посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії).

Що стосується ІПР, то в ній визначається комплекс оптимальних для особи з інвалідністю видів, форм, обсягів, термінів реабілітаційних заходів з визначенням порядку і місця їх проведення. Причому особа з інвалідністю має право відмовитися від будь-якого виду, форми й обсягу реабілітаційних заходів, передбачених її ІПР, або від усієї програми в цілому. І при цьому вона не втрачає свого «інвалідного» статусу.

З урахуванням наведеного, вважаємо: роботодавець має право включати у виконання «інвалідного» нормативу усіх працівників, які (1) мають інвалідність, підтверджену належним чином (копією довідки до акта огляду в МСЕК або відповідним посвідченням) і (2) працевлаштовані у нього за основним місцем роботи.

Що стосується ІПР, то якщо вона відсутня на підприємстві, попросіть працівника з інвалідністю донести її. І майте на увазі, що така програма обов’язкова для виконання роботодавцем.

…якщо 8, то відразу працевлаштовуй?

У жовтні 2018 року кількість працівників на підприємстві збільшилась до 8 осіб. Чи зобов’язане таке підприємство виконувати «інвалідний» норматив?

Дійсно, ст. 19 Закону № 875 для усіх роботодавців незалежно від форми власності, галузевої приналежності і обраної системи оподаткування встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. Його величина дорівнює:

4 % середньооблікової кількості штатних працівників (СКШП) облікового складу за рік, якщо чисельність працівників 25 осіб і більше;

одне робоче місце — якщо працює від 8 до 25 осіб.

Причому показники чисельності працівників підприємства (ФОП) (від 8 до 25 осіб, 25 осіб і більше) — це також СКШП облікового складу за рік.

Розрахунок нормативу проводять виходячи з показника СКШП облікового складу за рік

При цьому в розрахунку СКШП беруть участь працівники, працевлаштовані у роботодавця за основним місцем роботи, незалежно від строку трудового договору і тривалості робочого часу. А ось, наприклад, працівників, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого законом або колдоговором підприємства, зовнішніх сумісників4, осіб, залучених до виконання робіт за цивільно-правовими договорами, в розрахунок СКШП не беремо.

4 Внутрішніх сумісників враховуємо як одну особу.

Зазначимо, що механізм розрахунку СКШП облікового складу встановлений Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Держкомстату від 28.09.2005 р. № 286 (ср. ). Освоїти його без проблем вам допоможе спецвипуск «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 58, с. 16.

Отже, підіб’ємо підсумок. Для того щоб зрозуміти, зобов’язане чи ні підприємство виконувати «інвалідний» норматив, йому необхідно визначити СКШП за звітний рік. Одне тільки збільшення чисельності працівників у будь-якому місяці календарного року до 8 осіб ще не означає, що підприємство «підпадає під норматив».

Рік не закінчений? Визначайте показник виходячи з планових цифр.

Наприклад, у 2018 році на підприємстві СКШП за місяць становила: у січні і лютому — по 6 осіб, у березні — серпні — по 7 осіб, у вересні — 5 осіб, у жовтні — 8 осіб. Підприємство розширюється, і планується, що СКШП в листопаді і грудні 2018 року становитиме 10 осіб.

Визначимо планово СКШП за 2018 рік:

(6 ос. х 2 міс. + 7 ос. х 6 міс. + 5 ос. + 8 ос. + 10 ос. х 2 міс.) : 12 міс. = 7,25 ≈ 7 ос.

Як бачите, якщо підприємство дотримуватиметься наміченого плану з працевлаштування, то виконувати «інвалідний» норматив за підсумками 2018 року воно не зобов’язане, попри те, що на кінець року у нього буде працювати аж 10 осіб. Адже СКШП за 2018 рік складе всього 7 осіб (нижній «інвалідно-нормативний» поріг у 8 осіб не перевищений).

А якщо піде перебір, наприклад, СКШП у грудні складе 13 осіб? Тоді СКШП за 2018 рік дорівнюватиме:

(6 ос. х 2 міс. + 7 ос. х 6 міс. + 5 ос. + 8 ос. + 10 ос. + 13 ос.) : 12 міс. = 7,5 ≈ 8 ос.

«Інвалідний» норматив для підприємства складе 1 робоче місце. Отже, за підсумками 2018 року підприємство зобов’язане буде зареєструватися у Фонді інвалідів і подати Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за формою № 10-ПI (річна) не пізніше за 28 лютого 2019 року.

…треба рахувати СКШП з інвалідністю?

Для підприємства «інвалідний» норматив — 1 людина. На виконання нормативу в серпні 2018 року був прийнятий працівник з інвалідністю. Чи виконало підприємство «інвалідний» норматив?

На жаль, ні. І ось чому. Щоб визначити, чи виконано норматив працевлаштування, потрібно розрахувати СКШП з інвалідністю за звітний рік і порівняти зі встановленим нормативом.

Обчислення СКШП з інвалідністю здійснюємо аналогічно СКШП облікового складу усіх працівників. На виконання нормативу приймаємо кількість працівників з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним (тобто сумісників до уваги не беремо). При цьому не має значення, досягла особа з інвалідністю пенсійного віку чи ні (див. лист Фонду інвалідів від 08.08.2007 р. № 1/8-81).

Якщо особа з інвалідністю прийнята за основним місцем роботи на умовах неповного робочого часу, то на виконання нормативу вона зараховується як повна одиниця

Ще один нюанс стосується фізичних осіб — підприємців, які мають інвалідність. Такі особи зараховують себе в рахунок виконання свого нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю (абзац другий п. 3.2 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПI (річна), затвердженої наказом Мінпраці від 10.02.2007 р. № 42, лист Фонду інвалідів від 15.09.2010 р. № 1/6-301/06).

У ситуації, наведеній у запитанні, працівник з інвалідністю був працевлаштований у серпні 2018 року (припустимо, з 1 серпня). Навіть за умови, що він пропрацює у цього роботодавця до кінця звітного року, СКШП з інвалідністю за 2018 рік складе: (1 ос. х 5 міс.) : 12 міс. = 0,4 ≈ 0 ос.

Щоб виконати «інвалідний» норматив, підприємству слід прийняти найближчим часом ще одну особу з інвалідністю так, щоб така особа відпрацювала хоча б 1 місяць повністю. Тоді СКШП з інвалідністю за 2018 рік складе:

(1 ос. х 5 міс. + 1 ос.) : 12 міс. = 0,5 ≈ 1 ос.

І, ура, «інвалідний» норматив буде підприємством виконаний.

…працівника враховуємо тільки в одному нормативі?

На підприємстві працює працівниця, яка має інвалідність і виховує сама малолітню дитину. Чи можна її зарахувати і в рахунок виконання «інвалідного» нормативу, і в рахунок «трудової» квоти?

Так, звичайно, якщо ваша працівниця працевлаштована у вас за основним місцем роботи і:

— має інвалідність, то ви маєте право включити її в розрахунок СКШП з інвалідністю. Просто перевірте наявність у себе документів, що засвідчують таку інвалідність;

— виховує сама дитину віком до 14 років, то вона належить до осіб, що мають додаткові гарантії в працевлаштуванні. Отже, після отримання від працівниці копії свідоцтва про народження дитини і довідки про отримання (неотримання) допомоги за формою, наведеною в додатку 11 до Інструкції, затвердженої наказом Мінпраці від 19.09.2006 р. № 345, підприємство зможе врахувати її у виконання «трудової» квоти, встановленої Законом України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI.

Заборони на одночасне включення одного і того ж працівника і в «інвалідний» норматив, і в «трудову» квоту чинним законодавством не встановлено.

…не можна встановлювати випробування?

Хочемо прийняти на роботу громадянина зі строком випробування 1 місяць. Але він наполягає, що випробування у разі прийняття на роботу йому встановлювати не можна, оскільки він має інвалідність. Чи це так?

Право роботодавця встановлювати строк випробування при укладенні трудового договору з працівником передбачено ст. 26 КЗпП.

Водночас у ч. 3 цієї статті наведений перелік осіб, яким не може бути встановлене випробування у разі прийняття на роботу. Серед інших у цьому переліку зазначені й особи з інвалідністю, направлені на роботу відповідно до рекомендацій МСЕК.

Як правило, направляє таких осіб на підприємства з метою працевлаштування центр зайнятості.

Звідси робимо висновок: виходячи з ч. 3 ст. 26 КЗпП, роботодавець не має права встановлювати строк випробування у разі прийняття на роботу для осіб з інвалідністю, спеціально направлених до нього з метою працевлаштування, наприклад, центром зайнятості.

Якщо ж особа з інвалідністю прийшла працевлаштовуватися до вас сама, то їй строк випробування встановлюйте на загальних підставах.

…особам з інвалідністю заборонено працювати вночі?

На підприємстві працює жінка з інвалідністю. Чи можна її залучити до роботи в нічний час, якщо і сама працівниця не проти?

Нічним вважається час з 10 год. вечора до 6 год. ранку (ч. 3 ст. 54 КЗпП). При вирішенні питання із залученням жінок з інвалідністю до роботи в нічний час слід врахувати одразу два чинники. Перший — застосування праці осіб з інвалідністю в нічний час. Другий — обмеження праці жінок у нічний час. Розглянемо кожен з них.

Робота осіб з інвалідністю в нічний час допускається лише з їх згоди і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям

Це вимога ч. 2 ст. 55 і ч. 2 ст. 172 КЗпП.

Таким чином, працівник з інвалідністю може працювати в нічний час, якщо:

— по-перше, він надав роботодавцеві письмову згоду на таку роботу. Це може бути заява на ім’я керівника підприємства такого змісту: «Згоден на роботу в нічний час відповідно до встановленого мені графіка роботи»;

— по-друге, така робота не заборонена медичними рекомендаціями. Медичні рекомендації щодо умов і характеру праці містяться в довідці до акта огляду в МСЕК. Копія такої довідки обов’язково повинна зберігатися у роботодавця.

Якщо ж хоча б одна з цих двох умов не виконується, з думкою про нічну роботу можна попрощатися. ☹

Але давайте припустимо, що й особа з інвалідністю не проти і з медичними рекомендаціями немає проблем. Тоді, оскільки в запитанні читача йшлося про працівницю з інвалідністю, переходимо до «жіночих обмежень» у КЗпП.

За будь-яких обставин заборонено залучати до роботи в нічний час вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до 3 років (п. 1 ч. 1 ст. 55 і ст. 176 КЗпП). І навіть письмова згода тут «не котить».

Що стосується інших категорій працівниць, то в ч. 2 ст. 55 КЗпП зазначено: робота жінок у нічний час не допускається, за винятком випадків, передбачених ст. 175 КЗпП. Йдемо далі і бачимо, що ч. 1 і 2 ст. 175 КЗпП дозволяють залучати до роботи в нічний час жінок, які працюють у тих галузях народного господарства, де це викликано особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід.

Важливо! На сьогодні галузі і види робіт, де допустиме залучення праці жінок у нічний час, не визначені на нормативно-правовому рівні. У зв’язку з цим зараз вважається: за згодою сторін жінку, що не є вагітною/матір’ю дитини віком до 3 років, можна залучити до роботи в нічний час. На користь цієї думки свідчать і останні тенденції з ліквідації дискримінації праці жінок.

Проте рекомендуємо отримати від жінки письмову згоду на її залучення до роботи в нічний час. Також бажано про можливість залучення жінок до роботи в нічний час зазначати в колективному договорі.

Підсумуємо. Якщо жінка з інвалідністю (1) дала письмову згоду на «нічну» роботу і (2) в довідці МСЕК немає протипоказань до такої роботи, і при цьому (3) вона не вагітна та/або не має дітей віком до 3 років, то роботодавець має право залучити її до роботи в нічний час.

…створив, але не працевлаштував = АГС5?

5 Адміністративно-господарські санкції.

Щоб виконати «інвалідний» норматив, підприємство зобов’язане було працевлаштувати у 2018 році 1 особу з інвалідністю.

Форма № 3-ПН про наявність вакансії двірника, на яку може бути працевлаштована така особа, була направлена до центру зайнятості ще в січні цього року, але охочих зайняти це робоче місце поки не знайшлося. Спілкувалися з Фондом інвалідів. Він погрожує АГС. Невже санкцій не уникнути?

Як показує практика, Фонд інвалідів не морочиться із з’ясуванням причин невиконання роботодавцем «інвалідного» нормативу і наполягає на однозначній сплаті АГС. Це підтверджується навіть самою формою «інвалідного» Звіту, в якій якщо працевлаштував менше, ніж треба (рядок 02 менше рядка 03), то відразу вписуй суму АГС (рядок 06).

Але (!) в ситуації, описаній читачем, поспішати розлучатися з грошиками не варто. І ось чому.

Законом № 875 на роботодавця покладений обов’язок (1) створити робочі місця і умови для працевлаштування осіб з інвалідністю і (2) надавати центрам зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю.

Пошук таких осіб для працевлаштування — це обов’язок Державної служби зайнятості

Про це йдеться у ст. 181 Закону № 875.

Якщо роботодавець проінформував центр зайнятості про створені ним робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю (надав форму № 3-ПН, в якій зазначив, що хоче прийняти на роботу осіб з інвалідністю), а центр зайнятості так нікого йому і не направив, то вважаємо, що роботодавець вжив усі залежні від нього заходи з працевлаштування осіб з інвалідністю на створені ним робочі місця. Такої ж думки дотримуються і суди. Підтвердження тому — свіженька постанова ВС від 26.06.2018 р. у справі № 806/1368/176.

6 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/74992116.

У ній суд зазначив: обов’язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком займатися пошуком осіб з інвалідністю для працевлаштування.

Окрім цього, ВС нагадав, що наразі не встановлена періодичність подання звітності за формою № 3-ПН. Є лише вимога, що така звітність подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Тобто передбачено одноразове інформування про кожну вакансію. Щомісячно направляти такі звіти до центру зайнятості, якщо на початок місяця місце, виділене для особи з інвалідністю, залишилося незайнятим, не треба!

висновки

  • Для застосування пільгової ставки ЄСВ 8,41 % до бази нарахування працівника з інвалідністю роботодавцеві-юрособі достатньо мати завірену копію довідки до акта огляду в МСЕК.
  • У виконання «інвалідного» нормативу приймається кількість працівників з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.
  • Заборони на одночасне включення одного і того ж працівника і в «інвалідний» норматив, і в «трудову» квоту чинним законодавством не встановлено.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі