Кому на ЦПД жити добре

В обраному У обране
Друк
Савченко Олена, експерт з питань оплати праці
Податки та бухгалтерський облік Жовтень, 2018/№ 86
У підприємства є необхідність/бажання залучити сторонніх осіб до виконання певних видів робіт (надання послуг) на умовах ЦПД. Усі плюси та мінуси такого договору враховані. АЛЕ, не поспішайте приймати остаточне рішення. У деяких сферах діяльності ЦПД має свої нюанси. А є низки робіт/послуг, де ЦПД «від бити» взагалі складно. Детальніше про це поговоримо в цій статті.

Бухгалтерські послуги

Щоб забезпечити ведення бухобліку, підприємство може самостійно обрати форму його організації. Частина 4 ст. 8 Закону про бухоблік дозволяє ведення на договірних початках бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або підприємством, суб’єктом підприємницької діяльності, самозайнятою особою, що здійснює діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторській діяльності. Отже, підприємство, наприклад, може користуватися послугами фахівця з бухобліку, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юрособи*.

* Виняток становлять підприємства, які представляють громадський інтерес, — вони зобов’язані утворити бухгалтерську службу на чолі з головним бухгалтером, до складу якої входять не менше двох осіб (виняток становлять недержавні пенсійні фонди та інститути спільного інвестування). Це, зокрема, підприємства — емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до біржових торгів; банки; страховики; недержавні пенсійні фонди; інші фінустанови (крім тих, що належать до мікропідприємств і малих підприємств); підприємства, які відповідно до Закону про бухоблік належать до великих підприємств.

Найбільш відповідний вид ЦПД для таких взаємовідносин — договір про надання послуг. Тим паче, що Закон про бухоблік говорить саме про використання послуг фахівця з бухобліку. Якщо ви все-таки вирішили використати цей варіант оформлення відносин з бухгалтером, то радимо врахувати наші рекомендації.

Предмет договору. Кращий варіант — щоб предметом договору на бухгалтерське обслуговування було «надання бухгалтерських послуг», «ведення бухгалтерського обліку», «складання, підписання та надання фінансової та податкової звітності» тощо. Не вписуйте до договору такі формулювання: «виконання обов’язків бухгалтера», «виконання функцій згідно з професією бухгалтера», «на виконавця покладається повна матеріальна відповідальність».

Крім того, ЦПД не повинен покладати на виконавця бухгалтерських послуг обов’язок підпорядковуватися: головному бухгалтерові, керівникові або іншим особам; внутрішньому трудовому розпорядку чи будь-яким іншим організаційним документам підприємства, у тому числі з питань ведення бухобліку.

Виконавець бухгалтерських послуг за ЦПД має бути повністю самостійним (незалежним) і діяти на власний ризик

Обов’язки виконавця бухгалтерських послуг. Чітко сформулюйте в ЦПД перелік дій, за які виконавець бухпослуг несе відповідальність. До цього переліку можуть входити, зокрема: складання та підписання первинних (та інших) документів, заповнення регістрів бухгалтерського обліку; ведення податкового обліку на підприємстві; складання, підписання та надання фінансової, податкової і статистичної звітності; супровід перевірок.

Вартість бухгалтерських послуг і порядок виплати винагороди. Не включайте до договору умову про почасову оплату робіт (послуг). Краще зазначте, які конкретно роботи (послуги) виконавець повинен виконати (надати), щоб отримати ту чи іншу суму. Наведіть вартість кожної дії, яка включена до переліку обов’язків виконавця. В Акті наданих послуг також зазначайте конкретний виконаний обсяг наданих послуг.

Послуги охорони

Відразу скажемо, ЦПД на надання послуг з охорони/спостереження за об’єктом — ризикова справа. Особливо якщо послуги з охорони надаються особою, яка не є підприємцем. Маючи намір укласти з такою особою ЦПД, доведеться постаратися, щоб у відносинах перевіряючі не вбачили «трудового» забарвлення.

Адже ЦПД зазвичай укладають для виконання разових робіт. А мета особи, яка надає послуги з охорони, — забезпечувати збереження об’єкта постійно, протягом усього часу, поки вона його охороняє. При цьому очевидно, що для замовника важливо, щоб виконавець охороняв об’єкт у певний час доби, тобто щоб він підпорядковувався певному графіку, встановленому замовником.

Часто всі ці фактори дозволяють контролерам засумніватися в цивільно-правовому характері відносин між підприємством і фізособою, яка надає послуги охорони, і перекваліфіковувати їх у трудові (див., зокрема, ухвалу ВАСУ від 05.12.2014 р. у справі № К/9991/60626/11). Хоча при грамотному оформленні ЦПД від претензій перевіряючих можна відбитися. Так, якщо в ЦПД прописати, що виконавець зобов’язується просто спостерігати за цим об’єктом протягом певного проміжку часу (не підлаштовуючись під графік роботи підприємства), то сам собою цей факт не повинен свідчити про підпорядкування виконавця замовникові. При цьому важливо, щоб у договорі з особою, яка надає послуги з охорони, не було вказівок на те, що вона підпорядковується внутрішньому розпорядку замовника та їй установлюється певний графік роботи.

Бажано, щоб у штатному розписі підприємства не було вакансії за посадою охоронника (сторожа, консьєржа тощо).

Ще один важливий момент, що стосується осіб, які надають послуги з охорони. Охоронна діяльність є ліцензованою (ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про охоронну діяльність» від 22.03.2012 р. № 4616-VI). Тому послуги охорони на основі ЦПД може надавати лише підприємець, який має відповідну ліцензію. Але якщо підприємство задовольняється простим наглядом за цим об’єктом, то тут можна обійтися без ліцензії.

Послуги в IТ-сфері, дизайн

Відносини з фахівцями IT-сфери, дизайну можуть будуватися на підставі ЦПД, але тут потрібно дотримуватися відповідних умов.

Предметом таких договорів є: «послуги з інформаційно-технічного обслуговування», «ремонт комп’ютерної техніки», «підготовка макета» тощо.

Зрозуміло, у договорі має бути прописаний перелік конкретних обов’язків, що покладаються на виконавця. Формулювання, наприклад, може бути таким: «Виконавець зобов’язується виконати за завданням Замовника роботу зі створення творів у сфері інформаційних технологій, а саме:

— графічний дизайн окремого об’єкта (дизайн сайтів, банерів, рекламних матеріалів, створення персонажів, анімація, створення логотипів);

— програмування (створення CGI-скриптів, консольних програм, flesh-програмування, інші види програмування);

— верстання HTML-шаблону;

— створення сценарію банера, конкретної комп’ютерної гри, переклад і створення описів конкретного сайту, написання статті на задану тему».

Але обов’язково пропишіть кінцевий результат, за який ви готові заплатити і після досягнення якого ЦПД буде розірвано.

Про жодне підпорядкування внутрішньому розпорядку підприємства, дотримання певного графіка роботи в ЦПД не згадуйте

Також уважно потрібно поставитися до прописуваних у договорі умов оплати виконаних робіт (наданих послуг) (див. вище про бухгалтерські послуги).

А ось на наданні послуг адміністратора системи зупинимося окремо. Залежно від розміру і специфіки компанії від особи, яка надає такі послуги, вимагатимуть налаштування апаратного і програмного забезпечення для стабільної роботи, проведення установки/інсталяції серверів/сервісів, модернізацію існуючих, обслуговування офісної комп’ютерної техніки, здійснення підтримки користувачів тощо. Тобто як не крути, але уникнути необхідності підпорядкування внутрішньому розпорядку підприємства, систематичності надання послуг не уникнути. Та й із такими ознаками ЦПД, як «конкретний результат роботи + виконавець сам собі замовник», тут точно буде біда. Тож у випадку із сисадміном прийнятніше трудовий договір.

Надання послуг з перевезення

Усе, що ми сказали вище про умови укладення ЦПД на бухгалтерські послуги, охоронні послуги (послуги спостереження), стосується і послуг перевезення (єдина відмінність — ліцензування, але про нього трохи пізніше). Так само в ЦПД не зазначайте, у ролі кого наймаєте виконавця послуг, а просто описуйте його завдання (конкретний обсяг послуг). Тобто ви не пишете в договорі, що наймаєте водія, а фіксуєте, що виконавець повинен перевезти певний вантаж установленим маршрутом.

Бажано, щоб при наданні послуг перевезення водій використовував власний транспорт. Інакше зникає, зокрема, ризиковий характер послуги. А це може викликати в перевіряючих бажання визнати такі відносини трудовими. Якщо все-таки послуги перевезення виконавець надає вам, використовуючи ваш транспорт, то рекомендуємо передати транспортний засіб перевізнику-ЦПДшнику в користування на підставі договору оренди, позички тощо.

І ще один момент, що заслуговує на увагу. Деякі послуги з перевезення підлягають ліцензуванню (див., зокрема, п. 24 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 р. № 222-VIII). Якщо ви уклали договір з підприємцем, який надає такі послуги, поцікавтеся: чи є в нього відповідна ліцензія?

«Збутові» послуги

Послуги зі збуту (постачання) продукції можуть бути реалізовані в межах ЦПД. Найвідповідніший вид ЦПД тут — договір про надання послуг. Також ви можете укласти з ФОП агентський договір або договір доручення, особливості оформлення яких регулюють гл. 31 ГКУ і гл. 68 ЦКУ відповідно.

Проте попереджаємо: договір має бути підготовлений дуже ретельно з урахуванням усіх наших рекомендацій, щоб у перевіряючих не залишилося сумнівів — перед ними дійсно ЦПД, а не трудовий договір. Ну і звісно ж, не забуваємо зазначити в ЦПД, який кінцевий результат виконання особа повинна передати за таким договором.

«Ресторанні» і «торговельні» послуги

Зупинимося на ЦПД на роботах/послугах, які схожі з обов’язками, здійснюваними офіціантами, барменами, касирами, продавцями в межах трудового договору. Відразу скажемо, що завдання обстояти реальність таких ЦПД дуже складне. Особливо якщо має місце систематичність і тривалість ЦП-відносин.

З приводу послуг на обслуговування зали (а-ля бармен/офіціант/адміністратор зали) суди також дотримуються позиції про те, що праця громадян, які надають такі послуги, не вписується в ЦПД, оскільки вони не є самостійними. Ці особи виконують роботи / надають послуги в межах діяльності закладу ресторанного господарства із систематичним виконанням трудових функцій. Те ж саме і з послугами з касового обслуговування, продажу товару в магазині (а-ля касир, продавець у магазині). Тут у наявності трудові відносини, і обстояти зворотне дуже складно.

Підряд/послуги з приготування їжі (а-ля кухар). Якщо особа готує страви на окремі замовлення, то проблем не виникає. Якщо робота постійна, підпорядковується розпорядку закладу ресторанного господарства або, скажімо, кондитерського цеху, то тут виправдати ЦПД буде складно.

Послуги з прибирання

Якщо це разова акція — запитань, звісно ж, не виникає.

А ось якщо такі послуги надаються систематично, регулярно, то причіпки перевіряючих можливі. У будь-якому разі в договорі потрібно чітко прописати, які саме клінінгові послуги і в якому розмірі будуть надані виконавцем та оплачені замовником (миття підлоги, чищення меблів, миття вікон тощо).

Тренерські послуги у фітнес-центрі, послуги з обробки повідомлень у колцентрі

Щодо цих послуг можна сказати все те ж саме, що й про послуги з адміністрування систем. Тут у наявності регулярність надання послуг, підпорядкування розпорядку підприємства, тож виправдати ЦПД складно.

Але ситуації бувають різні. Так, якщо, наприклад, особа надає такі послуги несистематично, то, на наш погляд, обстояти такий ЦПД можна. Головне його правильно оформити.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити