Складаємо РК до «старої» ПН: номер рядка зазначати обов’язково

В обраному У обране
Друк
Кравченко Дар’я, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Жовтень, 2018/№ 87
Лист ДФСУ від 08.10.2018 р. № 4313/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

висновок документа

Складаючи розрахунок коригування (РК) до «старої» податкової накладної (ПН) за формою, затвердженою наказом № 957*, у графі 1 «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується» такого РК слід зазначити порядковий номер рядка ПН, який належить відкоригувати

* Наказ Мінфіну від 22.09.2014 р. № 957.

Починаючи з 01.04.2016 р. у формі РК «оселилася» нова графа 1 «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується». Про правила її заповнення у Порядку № 1307** не сказано ні слова. Проте, виходячи з роз’яснень податківців (див. категорію 101.15 БЗ), у ній зазначають номер, що відповідає номеру рядка «№ з/п» з ПН, що коригується.

** Порядок заповнення ПН, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Якщо РК складається до ПН за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307 (наразі чинна), — проблем немає. У формі таких ПН є графа 1 «№ з/п». Тобто до гр. 1 РК залишається лише перенести номер рядка, зазначений у гр. 1 ПН, що коригується.

Але! До 01.04.2016 р. ПН виписували за формою, затвердженою наказом № 957. І в ній не було графи 1 «№ з/п». Як бути тоді? Від початку переходу на нову форму ПН/РК було два виходи із ситуації:

— або зовсім не заповнювати цю графу в РК;

— або присвоювати відповідний номер рядка у ПН на власний розсуд.

Проте у разі вибору другого варіанту система не пропускала РК для реєстрації в ЄРПН, оскільки не могла знайти рядок з таким номером у «старій» ПН.

Єдиним виходом було залишати гр. 1 незаповненою (на свій страх і ризик).

Дещо пізніше на цю проблему відреагували й самі контролери. У категорії 101.07 БЗ з’явилося роз’яснення, в якому вони повідомили: у разі складання РК до ПН, складеної за формою, затвердженою наказом № 957, гр. 1 розділу Б РК заповнювати не потрібно. Сьогодні аналогічне роз’яснення міститься в категорії 101.15 БЗ.

Водночас на практиці усе дещо інакше. Програмне забезпечення податківців, налаштоване під нову форму, вимагає проставляти порядкові номери в «порядковій» гр. 1 РК, навіть якщо такий РК виписується до «старої» ПН.

І, судячи з усього, податківці не збираються змінювати його налаштування, що якраз і підтверджує лист, який коментується. Тим більше, що строки для коригування таких ПН (без номера рядка) вже добігають кінця. Нагадаємо: на думку контролерів, строк, протягом якого платник ПДВ може відкоригувати ПН (скласти до неї РК), обмежений 1095 днями (категорія 101.15 БЗ).

У зв’язку з цим можна вчинити так: якщо порядкового номера не було в ПН, його можна присвоїти! Тобто для проведення коригувань порядкові номери позицій, що коригуються, слід визначити самостійно. Для цього визначте (порахуйте) порядковий номер того рядка, під яким позиція, що коригується, значиться в ПН (номер рядка по порядку). І вже з урахуванням такого порядкового номера проводьте коригування.

Приклад. Постачальник відвантажив покупцеві дві товарні позиції (товар А і товар Б). Склав ПН і зареєстрував її в ЄРПН. У такій ПН рядки не нумерувалися. При цьому товар А занесено до першого за порядком рядка, а товар Б — до другого. З часом покупець повертає частину товару Б.

У такому разі постачальник виписує РК з причиною коригування «Зміна кількості». При цьому, заповнюючи перший рядок (зі знаком «-» у гр. 7 на всю кількість), у гр. 1 РК він ставить «2» (номер рядка по порядку, в якому було зазначено такий товар у ПН). А заповнюючи другий — порядковий номер рядка, якого в ПН спочатку не було, у нашому випадку «3» без знака у гр. 7 на кількість, що залишилася (лист ДФСУ від 05.06.2018 р. № 2450/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити