Теми статей
Обрати теми

Подаємо новий Звіт до ФСС

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Податки & бухоблік Квітень, 2019/№ 26
Друк
1 квартал 2019 року добіг кінця. Стартує пора звітів. І серед добре знайомого вам набору з’явився абсолютно новий звіт до ФСС. Тож давайте з ним знайомитися.

2019 рік ознаменувався скасуванням одразу двох звітів до Фонду соціального страхування (ФСС). Так, востаннє за підсумками 2018 року роботодавці подавали до ФСС:

— Звіт по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (форма Ф4-ФСС з ТВП),

та

— Звіт щодо сплати заборгованості за «нещасними» страховими коштами.

Але ж святе місце пустим не буває. І на зміну названим звітам прийшов абсолютно новий Звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування, форму якого наведеною у додатку до постанови № 28*.

* Постанова правління ФСС від 12.12.2018 р. № 28.

Та засмучуватися не варто. Річ у тім, що

подаватимуть Звіт лише страхувальники, які на звітну дату мають заборгованість зі сплати страхових коштів до ФСС

Про яку заборгованість йде мова? Про непогашену заборгованість перед Фондом, яка утворилася:

станом на 01.01.2011 р. і не погашена на звітну дату (тобто заборгованість за доЄСВшні періоди, пов’язана з несвоєчасною виплатою заробітної плати) та

за результатами проведених Фондом перевірок звітного року та минулих років і складається із суми не прийнятих до зарахування витрат за соцстрахуванням, пені та штрафів за недотримання законодавства про соціальне страхування.

Дуже хотілося б вірити, що серед вас, друзі, немає таких, що мають заборгованість за старими доЄСВшними внесками, і що на ваших підприємствах заробітна плата виплачується своєчасно. Тому звернемо вашу увагу на тих страхувальників, у кого виникла заборгованість перед ФСС після проходження перевірки і кому, можливо, доведеться подавати новий звіт до ФСС.

Чому можливо? Тому, що навіть якщо вже сталася така халепа, що за результатом перевірки вам потрібно повернути Фонду частину витрат за соцстрахуванням та сплатити штраф і пеню, то звітувати ФСС слід буде тільки у тому випадку, якщо ви цю заборгованість не погасили до кінця звітного періоду.

Тобто

у разі погашення всієї суми заборгованості зі сплати страхових коштів (пені, штрафів) до кінця звітного періоду Звіт до відділення робочого органу Фонду не подається

На цьому наголошує ФСС у Методрекомендаціях**, що наведені на офіційному сайті Фонду (fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/962769).

** Методичні рекомендації щодо заповнення Звіту по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до ФСС від 05.02.2019 р.

Розглянемо, як це працює, на прикладі.

Приклад 1. На початку березня 2019 року ФСС під час перевірки страхувальника виявив у нього помилки, пов’язані з неправильним нарахуванням сум допомоги по тимчасовій втраті працездатності. Всю суму за актом страхувальник перерахував Фонду одразу (також у березні) до кінця звітного кварталу.

У такому випадку страхувальник новий звіт до ФСС не подає. Адже на звітну дату у нього відсутня заборгованість перед Фондом.

Звідси висновок — не хочете морочити собі голову Звітом до ФСС, намагайтеся, щоб на звітну дату у вас була відсутня заборгованість перед Фондом. Тоді і Звіт щодо заборгованості вам подавати не потрібно буде.

Але, якщо вже так сталося, що борг існує, що робити? Знайомитися зі Звітом.

Графи та рядки

Форма нового Звіту наведена в додатку до постанови № 28. Складається Звіт із заголовної частини, необхідної для ідентифікації страхувальника, та двох таблиць. Причому

страхувальники без доЄСВшних боргів в таблиці 1 Звіту до ФСС заповнюють лише графи 3, 4, 7 — 9. Інші графи — для «древньої» заборгованості. Таблицю 2 — не заповнюють

Розглянемо заповнення таблиці 1 Звіту для нових боржників на конкретному прикладі.

Приклад 2. Використовуючи умови прикладу 1, припустимо, що до закінчення звітного періоду страхувальник не встиг погасити заборгованість перед Фондом. При цьому сума неправомірно витрачених коштів Фонду склала 3000 грн., штраф — 1500 грн. (50 %), пеня — 300 грн. Заборгованість за доЄСВшні періоди відсутня.

Згідно з умовами прикладу роботодавець на кінець звітного кварталу має заборгованість перед ФСС. Йому доведеться заповнити та подати Звіт за I квартал 2019 року, а саме його заголовну частину та таблицю 1, так, як це показано на рисунку.

Наведемо пояснення до фрагменту таблиці 1 Звіту до ФСС (див. рисунок).

img 1

Звіт заповнюємо в гривнях із копійками.

Рядок 2 «Нараховано страхових коштів з початку року» — зведений. У ньому відображаються підсумки рядків 2.1 і 2.2. У нашому випадку у рядок 2 потрапили тільки дані з рядка 2.1 «за результатами проведеної перевірки».

Важливо! У рядку 2.1 відображаємо всі непогашені суми за актом, навіть у тому випадку, коли ви будете оспорювати їх через суд.

І якщо Феміда буде на вашому боці, то суму списаної заборгованості за прийнятим судовим рішенням, яке набрало законної сили, ви проставите у рядку 4 «Списано заборгованості з початку року згідно з рішенням суду» Звіту.

Заповнений Звіт засвідчується підписами керівника, головного бухгалтера (за наявності такої посади у страхувальника) і скріплюється печаткою (за наявності).

Порядок подання

Звіт подається до відділень робочих органів виконавчої дирекції Фонду одним із двох способів:

— на паперових носіях (особисто ніжками);

— поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення відповідно до вимог Порядку оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, затвердженого постановою КМУ від 28.07.97 р. № 799 (ср. ). У разі вибору такого способу подання Звіт вважатиметься поданим у день отримання відділенням поштового зв’язку від страхувальника поштового відправлення.

А ось у електронній формі подати Звіт, на жаль, не вийде.

Строки подання

Звіт подаємо щокварталу наростаючим підсумком. Строки: до 10 квітня, до 10 липня, до 10 жовтня, до 15 січня.

Увага! Відправлення Звіту поштою має бути здійснено не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку його подання.

Ще раз акцентуємо вашу увагу! У разі погашення страхувальником заборгованості перед Фондом до кінця звітного періоду Звіт не подається.

Відповідальність

За несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, а також відображення у звітності недостовірних даних передбачена адміністративна відповідальність згідно зі ст. 1654 і 1655 КпАП — від 136 до 255 грн. (при повторному порушенні протягом року — від 170 до 340 грн.

Якщо сам виявив

Зверніть увагу. Ми розглянули ситуацію, коли заборгованість виникла внаслідок проведеної перевірки страхувальника Фондом. А якщо страхувальник самостійно до початку перевірки органом Фонду виявив помилку у розрахунку страхових коштів? Чи потрібно йому подавати Звіт?

Ні, не потрібно. У такому разі страхувальник повинен надлишково нараховані та виплачені кошти повернути до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення та одночасно надіслати обґрунтоване письмове пояснення щодо причин повернення страхових коштів.

висновки

  • Вперше Звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів подаємо до ФСС за підсумками 1 кварталу 2019 року.
  • Звіт подають страхувальники-боржники, які станом на звітну дату мають непогашену заборгованість перед Фондом, (1) що утворилася станом на 01.01.2011 р. та/або (2) нарахована за результатами проведених Фондом перевірок звітного та минулих років.
  • За 1 квартал 2019 року Звіт потрібно подати до 10 квітня 2019 року.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі