Теми статей
Обрати теми

Коли свято бухгалтеру не в радість… (сплачуємо податки, реєструємо ПН/АН)

Децюра Сергій, податковий експерт
Щороку за традицією Кабмін з метою святкування новорічних та різдвяних свят рекомендує перенести передсвяткові робочі дні (зазвичай це останні дні грудня) на вихідні. Для працівників підприємства такі дії роботодавця є певним благом, а от для бухгалтерії це створює незручності зі сплатою податків, реєстрацією податкових та акцизних накладних тощо. Про що слід пам’ятати бухгалтеру при таких перенесеннях, поговоримо далі.

Перенесення — не таке вже й благо

Ось і у 2019 році Кабмін рекомендував (див. розпорядження від 10.01.2019 р. № 7-р) для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями в суботу та неділю (крім органів Пенсійного фонду, ДП «Укрпошта», Держказначейства та банківських установ), перенести робочі дні з:

— понеділка 30 грудня на суботу 21 грудня;

— вівторка 31 грудня на суботу 28 грудня.

По суті гарні рекомендації. Якщо підприємство погодиться з такими перенесеннями, то його працівники зможуть на Новий рік відпочивати аж цілих 4 дні (з 29.12.2019 р. по 01.01.2020 р.).

А от з працівниками бухгалтерії такі перенесення можуть зіграти злий жарт. Річ у тім, що на кінець місяця припадає (може припасти):

— сплата практично всіх місячних податків і зборів;

— граничний строк для реєстрації податкових накладних (ПН) за першу половину місяця, а також акцизних накладних (АН) з реалізації пального.

Враховуючи це, бухгалтерія має гарно продумати свої дії в передноворічні дні, щоб не потрапити на штраф за несвоєчасну сплату місячних податків і зборів та несвоєчасну реєстрацію ПН і АН та РК до них.

Про те як це зробити, читайте нижче.

Сплачуємо податки вчасно

Податки і збори за ПКУ. Більшість підприємств в останні дні грудня зазвичай сплачують ПДВ, акцизний податок, плату за землю, рентну плату (в частині місячних платежів), а також ПДФО та ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу за минулий місць.

Граничний строк їх сплати за листопад 2019 року припадає на 30 грудня. Але цей день , як ми з’ясували раніше, є вихідним.

Коли ж тоді слід сплачувати податкові зобов’язання з цих податків і зборів?

На жаль, граничні строки сплати податкових зобов’язань (як річних податків і зборів, так і місячних) перенести на пізніші періоди не вдасться

Річ у тім, що у ПКУ згадки про таке перенесення на сьогодні немає.

Водночас суд (див. постанову ВСУ від 09.06.2015 р. у справі № 21-18а15) // reyestr.court.gov.ua/Review/46047496) дозволяє переносити граничний строк сплати тільки у тому випадку коли переноситься граничний строк подання декларації в зв’язку з тим, що цей строк припадає на вихідний чи святковий. Наприклад, коли подача декларації з рентної плати припадає на 20 число (вихідний — неділя), то рахувати 10 днів для визначення граничного строку сплати слід з 21 числа (дати, на яку перенесено строк подачі декларації). Тобто сплатити зобов’язання, на думку слуг Феміди, в такому випадку можна не 30-го, а 31-го. Хоча податківці з цим не погоджуються. Роз’яснення із БЗ 129.04, яким фіскали дозволяли робити таке перенесення, з 28.03.2019 р. не чинне.

Крім того, саме програмне забезпечення у випадку сплати зобов’язання пізніше дозволеного строку, визначеного у ПКУ, може вважати таку сплату несвоєчасною й автоматично нараховувати штраф. Тому краще не ризикувати і у випадку перенесення граничного строку подачі декларації строки сплати не переносити.

Отже, якщо граничний строк сплати податкових зобов’язань з ПДВ, акцизного податку, рентної плати, плати за землю, ПДФО і ВЗ за листопад 2019 року припадає на 30 грудня (вихідний день), то сплатити їх слід не пізніше останнього робочого дня, що передує граничному строку сплати таких податкових зобов’язань, тобто 28 грудня (субота).

Система електронних переказів НБУ 28.12.2019 р. працюватиме до 13:00*

* bank.gov.ua/news/all/viznacheno-reglament-roboti-sep-nbu-ta-poryadok-roboti-bankivskoyi-sistemi-ukrayini-v-period-zavershennya-zvitnogo-roku-7446

Тому тим, хто буде платити податки 28 грудня, це слід зробити до 13 години.

Звертаємо увагу підприємств, які не будуть використовувати рекомендації Кабміну і не переноситимуть робочі дні з 30 та 31 грудня. Вони також мають сплатити податкові зобов’язання не пізніше 28 грудня. Якщо цього не зробити, то вони потраплять на штраф за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань згідно із ст. 126 ПКУ.

До відома! Законодавці планують внести зміни до ПКУ і встановити перенесення граничного строку сплати податкових зобов’язань, якщо він припадає на вихідний або святковий день, на операційний (банківський) день, що настає за таким вихідним або святковим днем (п. 57.1 ПКУ). Але поки що це лише законодавча ініціатива, і чи стане вона реальністю — покаже тільки час (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 74, с. 2). Якщо це і станеться, то не раніше початку 2020 року.

ЄСВ гірничих підприємств. Такі підприємства ЄСВ сплачують з нарахованих за календарний місяць, але не виплачених доходів, що входять в базу нарахування ЄСВ, не пізніше 28 числа наступного місяця (абзац перший ч. 8 ст. 9 «ЄСВшного» Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI).

Враховуючи те, що 28.12.2019 р. — робочий день, то сплатити ЄСВ за листопад такі підприємства мають не пізніше цього дня.

Реєстрація ПН

Граничний строк реєстрації. Відповідно до п. 201.10 ПКУ реєстрація ПН та/або РК до них у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням таких граничних строків:

— для ПН/РК до ПН, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, — до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

— для ПН/РК до ПН, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, — до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

З цього випливає, що платники ПДВ в останні дні кожного місяця масово реєструють ПН, що були складені у першій половині цього місяця (з 1 по 15 число місяця).

При цьому слід пам’ятати, що зареєструвати ПН чи РК до ПН можна лише протягом операційного дня, тобто частини дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку ПН та/або РК та реєстрація або зупинення реєстрації (п. 2 Порядку № 1246**).

** Порядок ведення ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

При цьому операційний день зазвичай триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години (п. 3 Порядку № 1246). Отже, за звичайних умов зареєструвати ПН/РК до ПН у вихідні, святкові або неробочі дні не можна.

Водночас це правило не стосується тільки випадків, коли 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день. Якщо так сталося, то такий вихідний, святковий або неробочий день вважається операційним днем. Тобто протягом цього дня можна зареєструвати ПН чи РК в період з 8 до 20 години.

Якщо брати ПН і РК до ПН, які складені в першій половині грудня 2019 року, і той факт, що вихідними днями вважаються 29, 30, 31 грудня, то граничним днем для реєстрації ПН і РК за першу половину грудня буде 31.12.2019 р. Цей день хоч і є вихідним, але оскільки він є останній в місяці, то згідно із п. 3 Порядку № 1246 він вважається операційним, а отже в цей день реєструвати ПН і РК до них у ЄРПН будуть! На підтвердження реєстрації ПН/РК повинна надійти квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН/РК.

Що ж стосується 29 і 30 грудня, то ці дні є просто вихідними для ЄРПН, а тому в жоден із цих днів реєструватися ПН і РК не будуть. При цьому не має значення, будуть для підприємств ці дні за графіком робочі чи ні. Головне те, що для ЄРПН ці дні не будуть операційними.

Тож радимо бухгалтерам зареєструвати ПН і РК до них за першу половину грудня 28.12.2019 р.

Якщо ж це з певних причин не вдасться (наприклад, не вистачає реєстраційного ліміту), то у вас теоретично буде ще запасний варіант 31.12.2019 р. Хоча зазвичай в останній день реєстрації ПН і РК як за першу половину місяця, так і за другу ЄРПН працює з перебоями. Крім того, у минулому році операційний день з 31.12.2018 р. був перенесений на іншу дату, отож не виключено, що так може статися і в цьому році. Тому слідкуйте за новинами ДПСУ, а краще не відкладайте реєстрацію ПН і РК на останній день.

Реєстраційний ліміт на 31.12.2019 р. Також варто зазначити, що коли підприємство вирішило реєструвати ПН і РК до них за першу половину грудня 31.12.2019 р., то радимо попіклуватися заздалегідь про наявність у підприємства для такої реєстрації розміру реєстраційного ліміту.

Звичайно, можна сподіватися, що 31 грудня на підприємство будуть зареєстровані вхідні ПН і РК на збільшення і тим самим реєстраційний ліміт збільшиться до такого розміру, що буде достатнім для безперешкодної реєстрації ваших ПП і РК. Водночас, якщо реєстраційного ліміту не вистачить, то пам’ятайте, що 31 грудня вам не вдасться збільшити його на суму перерахованих на свій електронний ПДВ-рахунок коштів для його поповнення.

Адже банки здійснювати перерахування коштів після 13-ї години 28 грудня і аж до кінця року не будуть. Збільшити реєстраційний ліміт за рахунок поповнення ПДВ-рахунку ви зможете востаннє у 2019 році 28 грудня, та й то тільки здійснивши сплату до 13 години.

Реєстрація 31 грудня. Тут пропонуємо поговорити з вами про трудові моменти. Ми з вами розуміємо, що працювати треба у робочий час. Але у бухгалтерів, які займаються реєстрацією ПН і РК, не завжди виходить дотримуватися цього правила.

У житті часто практикується реєстрація у вихідні та у неробочий час, і при цьому з «трудової» точки зору це ніяк не оформлюється (не показується така робота в табелі обліку робочого часу та не оплачується згідно із КЗпП). Якщо так, то зверніть увагу ось на що.

Для того, щоб інспектори праці дізналися про таку роботу, не обов’язково, щоб їм про це розповів працівник чи роботодавець. Повідомити органи Держпраці можуть податківці, якщо при перевірці зацікавляться часом реєстрації ПН і РК.

Якщо діяти за КЗпП, то треба офіційно залучити працівника до роботи у вихідний день.

Однак це можна зробити лише у виняткових випадках, перелічених у ст. 71 КЗпП, і необхідність реєстрації ПК і РК не зовсім туди «ліпиться» (хіба що під п. 3 ст. 71 підганяти запобігання зайвим витратам при сплаті штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН). А отже, можливі наїзди інспекторів праці (якщо, звісно, вони завітають до вас), що залучення неправомірне. Якщо переконати у зворотному не вийде, роботодавцю загрожуватиме штраф в 1 мінзарплату (абзац восьмий ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Але у будь-якому випадку, якщо офіційно відбулося залучення до роботи, то години роботи у вихідний день повинні бути протабельовані та має бути вирішене питання щодо компенсації такої роботи згідно зі ст. 72 КЗпП (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 15, с. 65). Це може бути за згодою сторін або надання іншого дня відпочинку, або оплата у подвійному розмірі.

Втім деінде суди дотримуються ліберальної точки зору. Так, є судові рішення, де суди акцентують увагу, що КЗпП не обмежує право працівника здійснювати під час відпустки чи інших періодів відпочинку передбачені трудовим договором функції за власною ініціативою (див. ухвалу Харківського апеляційного адмінсуду від 18.01.2017 р. у справі № 820/5671/165) // reyestr.court.gov.ua/Review/64261046).

При цьому обмеження щодо залучення до роботи у вихідні дні та гарантії щодо оплати такої роботи прописані у КЗпП виключно для випадків, коли таке залучення проведене за ініціативою власника або уповноваженого ним органу, тобто роботодавця.

Якщо ж працівник за власної ініціативи залишається на роботі попрацювати після закінчення робочого дня, чи знову ж таки з власної ініціативи виконує свою роботу у вихідний день, то це, по-перше, КЗпП не забороняє, а по-друге, додатково не обліковується та не оплачується.

Звісно, що це варіант для «зубатих» роботодавців, які будуть відстоювати свою правду перед Держпраці (можливо, і в суді).

А чи є простий, прозорий і безштрафний варіант? Так, якщо працівник та роботодавець будуть заодно. Розказуємо. Йдемо від працівника, який займається реєстрацією ПК і РК. Вибираємо відносно незавантажений робочий день у нього, наприклад, 17 грудня 2019 року. Далі працівник пише заяву з проханням перенести його робочий день з вівторка 17 грудня на вівторок 31 грудня. Роботодавець видає наказ про перенесення. Таким чином, 17 грудня працівник відпочиває, 31 грудня — звичайний робочий день працівника.

Реєстрація АН

Проблем з реєстрацією АН, граничний строк реєстрації яких відповідно до п. 231.6 ПКУ припадає на 30 і 31 грудня, бути не повинно.

Річ у тім, що Єдиний реєстр акцизних накладних (далі — ЄРАН) працює постійно — 24 години щодня (тобто і у вихідні дні), крім часу, необхідного для технічного обслуговування (п. 3 Порядку ведення ЄРАН, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2016 р. № 114).

При цьому технічне обслуговування ЄРАН проводиться у часові проміжки з незначною кількістю реєстрації АН/РК до АН. А інформація про запланований час технічного обслуговування ЄРАН розміщується на офіційному веб-сайті ДПС не пізніше ніж за 24 години до початку технічного обслуговування.

Тобто

якщо 30 чи 31 грудня не проводитиметься технічне обслуговування ЄРАН, то зареєструвати АН можна без проблем і в ці дні

Тому слідкуйте за веб-сайтом ДПС. Але навіть якщо технічного обслуговування в ці дні ДПС не плануватиме, якщо можна, то краще реєструйте АН/РК заздалегідь.

До того ж якщо потрібно подавати заявки для поповнення обсягу залишку пального (не вистачає реєстраційного ліміту для реєстрації АН/РК в період з 29 по 31 грудня), то краще це робити заздалегідь (не пізніше 27.12.2019 р., або в крайньому разі з самого ранку 28.12.2019 р.). Адже для збільшення реєстраційного ліміту за заявкою платник акцизного податку перед її подачею має поповнити Е-рахунок. В період з 29 по 31 грудня це зробити не вдасться (банки в цей період не працюватимуть), тому, щоб без проблем збільшити ліміт для реєстрації, краще робити всі маніпуляції не в останній день.

Також радимо тим платникам пального акцизу, які складають зведені АН за використане пальне у власних цілях, не затягувати із їх складанням і реєстрацією на останні дні місяця.

висновки

  • Сплатити податкові зобов’язання з ПДВ, акцизного податку, плати за землю, рентної плати (в частині місячних платежів), а також ПДФО та ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу за минулий місяць слід не пізніше 28.12.2019 р.
  • Зареєструвати ПН та РК до них за першу половину грудня теоретично можна 31.12.2019 р., але краще це зробити заздалегідь. А саме не пізніше 28.12.2019 р.
  • АН, граничний строк реєстрації яких припадає на 30 і 31 грудня, можна буде зареєструвати у ці дні у ЄРАН, якщо у реєстрі не буде проводитися технічне обслуговування.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі