Теми статей
Обрати теми

Путівка для працівника. Оподаткування

Савченко Олена, налоговый эксперт
Податки & бухоблік Липень, 2019/№ 58
Друк
Добре, коли підприємство піклується про здоров’я працівників не на словах, а на ділі. Наприклад, надає безкоштовні (чи зі знижкою) путівки на оздоровлення. Інше питання, що бухгалтеру потім доведеться розбиратися з оподаткуванням/неоподаткуванням такої путівки ПДФО, ВЗ, ЄСВ, документальним оформленням її передачі працівникові, врешті-решт, відобразити придбання і видачу путівки у бухгалтерському обліку. Але якраз із цим ми можемо допомогти. Тим більше є привід — літо у розпалі. Коли ж іще відпочивати, якщо не зараз?!

Документальне оформлення

Якщо ми хочемо заощадити на ПДФО і ВЗ (умови економії ми розглянемо нижче ☺), то важливо, щоб путівка була надана саме роботодавцем. Отже, навіть якщо путівка потрібна в дитячий оздоровчий табір для дитини працівника, з проханням про її надання до роботодавця повинен звернутися найманий працівник. Примірні тексти заяви можуть бути такими:

— «Прошу надати путівку на оздоровлення в санаторій «ХХХ», м. ХХХ» — у разі, якщо працівник бажає оздоровитися сам;

— «Прошу надати путівку в дитячий оздоровчий табір «ХХХ» (2-га зміна) для мого сина Петренка Петра» — якщо працівник бажає оздоровити свою дитину;

— «Прошу надати сімейну путівку в санаторій «ХХХ», м. ХХХ, для мене і моєї дружини Петренко В. А.» — якщо працівник бажає оздоровитися або відпочити з одним із членів своєї сім’ї.

Після отримання від працівника відповідної заяви роботодавець розглядає можливість придбання такої путівки. Якщо рішення буде прийнято на користь працівника, підприємство придбаває путівку.

Видача путівки працівнику здійснюється на підставі наказу роботодавця по особовому складу.

ПДФО і ВЗ

Оскільки згідно з наказом путівка надається роботодавцем своєму працівникові, то саме працівник буде одержувачем «путівкового» доходу.

Це справедливо і для випадку, коли на підставі заяви працівника йому видається путівка для оздоровлення його дитини, дружини, батьків. Адже, придбаваючи за рахунок власних коштів і надаючи працівникові путівку на його оздоровлення/відпочинок/лікування та/або оздоровлення/відпочинок/лікування членів сім’ї працівника безкоштовно або зі знижкою, роботодавець надає такому працівникові негрошовий дохід (тобто, по суті, покриває витрати, які б поніс такий працівник, якби придбавав цю путівку самостійно).

Тепер давайте з’ясуємо, чи оподатковується такий дохід ПДФО (ВЗ)?

Можливість уникнути оподаткування ПДФО (ВЗ) у цьому випадку надає абзац другий п.п. 165.1.35 ПКУ. Він виводить з-під оподаткування вартість путівок на відпочинок, оздоровлення і лікування, у тому числі на реабілітацію інвалідів, на території України платника податку та/або членів його сім’ї першого ступеня споріднення, які надаються його роботодавцем — платником податку на прибуток підприємств безкоштовно або зі знижкою (у розмірі такої знижки) один раз на календарний рік, за умови, що вартість путівки (розмір знижки) не перевищує 5 розмірів мінзарплати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року.

Перелік вимог, які повинні бути одночасно дотримані, щоб із вартості путівки, наданої безкоштовно, або із суми знижки від вартості путівки не утримувалися ПДФО і ВЗ, ми навели в табл. 1.

Таблиця 1. Що говорить «путівковий» п.п. 165.1.35 ПКУ

Вартість путівки від роботодавця, наданої безкоштовно або зі знижкою (у розмірі такої знижки) не оподатковується ПДФО і ВЗ, якщо…

1

Путівку надає роботодавець — платник податку на прибуток

Відповідно якщо путівка надана неплатником податку на прибуток (єдиноподатником, ФОП-загальносистемником, незалежним професіоналом), з усієї вартості путівки, що надається безкоштовно (із суми знижки від вартості путівки), треба утримати ПДФО (ВЗ).

2

Путівка призначена для відпочинку, оздоровлення, лікування, реабілітації безпосередньо працівника роботодавця, що надав путівку, та/або членів сім’ї працівника першого ступеня споріднення

Підпункт 14.1.263 ПКУ відносить до членів сім’ї першого ступеня споріднення фізичної особи її батьків, чоловіка (дружину), дітей, у тому числі усиновлених. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

3

Одержувач путівки — найманий працівник, у якого з цим роботодавцем укладений трудовий договір (контракт)

Якщо одержувач путівки — стороння фізична особа, яка не є найманим працівником роботодавця, звільнення від ПДФО (ВЗ) не спрацює. Саме тому вище ми наполягали, що заява про надання путівки має бути написана від імені працівника.

4

Відпочинок, оздоровлення, лікування (реабілітація особи з інвалідністю), на підставі наданої путівки відбуватиметься на території України

Якщо путівка надана для відпочинку, оздоровлення, лікування, реабілітації за кордоном (не на території України!) — оподатковуємо ПДФО (ВЗ).

5

Раніше у звітному році підприємство не надавало цьому працівникові не оподатковувану на підставі абзацу другого п.п. 165.1.35 ПКУ путівку на його оздоровлення та/або оздоровлення членів сім’ї першого ступеня споріднення

Тобто ця звільняюча норма ПКУ спрацьовує щодо працівника один раз протягом календарного року. Відповідно якщо в цьому календарному році працівник вже отримував від цього роботодавця путівку, не оподатковувану на підставі абзацу другого п.п. 165.1.35 ПКУ, при видачі наступної путівки ПДФО (ВЗ) не уникнути.

6

Вартість путівки, наданої працівникові його роботодавцем безкоштовно, або сума знижки від вартості путівки не перевищує у 2019 році 20865 грн.

Якщо вартість безкоштовної путівки (розмір знижки) перевищила 20865 грн., то вона в повній сумі (а не в сумі перевищення над неоподатковуваною межею) увійде до складу оподатковуваного доходу працівника.

Важливо! Якщо хоча б одна з перерахованих у табл. 1 вимог не виконується, то вся вартість путівки, отриманої платником податків безкоштовно, або сума знижки, якщо путівка була надана йому з індивідуальною знижкою, увійде до складу його оподатковуваного доходу. На що звернути увагу бухгалтерові в такій ситуації, читаємо далі.

Особливості оподаткування. Оподатковувана путівка (її частина) надається платнику податків у негрошовій формі. А це, передусім, означає, що до бази оподаткування вона повинна потрапити збільшеною на «натуральний» коефіцієнт (див. п. 164.5 ПКУ). За ставки ПДФО 18 % його величина складає 1,219512.

З оподатковуваної ПДФО путівки (знижки) утримуємо ВЗ

При цьому «натуральний» коефіцієнт не застосовуємо, оскільки це не передбачено п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ (див. лист ДФСУ від 08.06.2016 р. № 12626/6/99-99-13-02-03-15, 103.25 БЗ).

Сплатити ПДФО і ВЗ з такого доходу треба протягом трьох банківських днів з дня, що йде за днем його надання (нарахування, виплати) (п.п. 168.1.4 ПКУ).

Замість путівки — компенсація. Якщо працівник сам придбав путівку, а роботодавець прийняв рішення компенсувати її вартість (усю або частину), то сума грошової компенсації увійде до складу оподатковуваного доходу працівника і з неї має бути утримано ПДФО і ВЗ.

Форма № 1ДФ. У розд. І Податкового розрахунку за формою № 1ДФ вартість путівки (суми знижки) від роботодавця відображаємо з ознакою доходу «156», незалежно від способу їх оподаткування.

Якщо роботодавець компенсує працівникові вартість путівки, то суму такої компенсації, на наш погляд, слід відобразити в Податковому розрахунку з ознакою доходу:

— «101» — якщо можливість такої компенсації передбачена колективним (трудовим) договором в розділі «Оплата праці»;

або

— «126» як дохід у вигляді додаткового блага (п.п. «г» п.п. 164.2.17 ПКУ), якщо в колективному (трудовому) договорі про таку виплату нічого не сказано.(ср. )

У рядку «Військовий збір» розд. II Податкового розрахунку відображаємо дохід від отримання путівки, незалежно від того, оподатковується він чи ні.

ЄСВ

Вартість путівки (сума знижки від її вартості, сума компенсації вартості путівки), наданої роботодавцем своєму працівникові для його оздоровлення та/або оздоровлення членів його сім’ї, увійде до бази нарахування ЄСВ у складі заробітної плати (п.п. 5 п. 3 розд. ІV Інструкції № 449*, п.п. 2.3.4 Інструкції № 5**).

* Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

** Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

Таким чином,

для цілей ЄСВ путівка працівникові підприємства — це зарплата

Тут не має значення, оподатковувалася така путівка ПДФО і ВЗ чи ні.

А ось якщо путівка надавалася сторонній особі (непрацівнику), то на її вартість підприємство ЄСВ не нараховує. Підстава — таке підприємство не є страхувальником для цієї особи.

Податок на прибуток

За загальним правилом у малодохідників безкоштовна передача путівки грає на зменшення об’єкта оподаткування через нарахування у бухобліку витрат від списання її вартості.

А ось від високодохідників і малодохідників-добровольців ПКУ в окремих випадках вимагає компенсувати нараховані у бухгалтерському обліку витрати шляхом визначення збільшуючих різниць. У випадку з путівками — мова про збільшуючі різниці з п. 140.5 ПКУ.

Так, згідно з абзацом другим п.п. 140.5.10 ПКУ фінрезультат до оподаткування треба збільшувати на суму повної або часткової компенсації один раз на календарний рік вартості путівок на відпочинок, оздоровлення і лікування на території України фізособи — платника податків та/або її дітей віком до 18 років роботодавцем, що є платником податку на прибуток.

Коригування доведеться проводити у разі, якщо така компенсація не включається в загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід фізичної особи — платника ПДФО.

Різницю, що збільшує бухгалтерський фінрезультат, відображаємо в рядку 3.1.10.1 додатка РІ.

І все б добре, коли б не два «але».

По-перше, відразу видно, що не збігається суб’єктний склад:

— працівники і члени сім’ї першого ступеня споріднення в абзаці другому п.п. 165.1.35 ПКУ;

— працівники і діти віком до 18 років у «податковоприбутковому» п.п. 140.5.10 ПКУ.

Тобто виходить, що різниця викосить не усе, що пільгувалося за ПДФО (ВЗ), а вибірково.

По-друге, при формальному прочитанні п.п. 140.5.10 ПКУ можна зробити висновок, що фінрезультат слід збільшувати, тільки якщо підприємство виплачує працівникові компенсацію за путівки (повну або часткову). Але вище ми вже говорили, що, на думку податківців, ПДФО-пільги (за абзацом другим п.п. 165.1.35 ПКУ) у разі компенсації вартості путівки якраз немає.

Тому як бути із згаданою податковоприбутковою різницею, не зрозуміло. Роз’яснень від фіскалів із цього приводу досі немає.

ПДВ і путівки

Суми вхідного ПДВ від вартості путівки підприємство — платник ПДВ включає в податковий кредит (за наявності податкової накладної постачальника, зареєстрованої в ЄРПН).

Передача путівки працівникові зі знижкою. Це звичайна операція постачання на території України. Вона є об’єктом оподаткування ПДВ за ставкою 20 % (п.п. «а» п. 185.1 ПКУ). Базу оподаткування в цьому випадку визначають за загальними правилами, встановленими п. 188.1 ПКУ, а саме виходячи з договірної вартості, але не нижче ціни придбання.

Передаємо безкоштовно. Безкоштовна передача товарів для цілей ПДВ також вважається постачанням (п.п. 14.1.191 ПКУ). Отже, на дату вручення путівки працівникові підприємство — платник ПДВ повинно нарахувати податкові зобов’язання з цього податку.

Оскільки при безкоштовній передачі договірна вартість дорівнює нулю, податкові зобов’язання слід нараховувати виходячи з мінбази, що дорівнює ціні придбання

За такою операцією платник ПДВ складає дві податкові накладні:

— звичайну — на суму, розраховану виходячи з договірної (нульової) вартості постачання (на покупця);

— з типом причини «15» — на суму, розраховану виходячи з мінбази (на себе).

Обидві податкові накладні необхідно зареєструвати в ЄРПН.

Підприємство компенсує вартість путівки. Якщо працівник підприємства самостійно придбаває путівку, а підприємство компенсує працівникові (грошима) її вартість, то об’єкта оподаткування ПДВ у цьому випадку не виникає.

Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку вартість оплачених підприємством путівок відображаємо на субрахунку 331 «Грошові документи в національній валюті». За дебетом цього субрахунку — придбання путівок, а за кредитом — їх видачу працівникам підприємства.

Порядок відображення у бухгалтерському обліку операцій з придбання і видачі путівки працівникові розглянемо на прикладі.

Приклад. Працівникові Шевченку А. В. у 2019 році надана путівка на оздоровлення у вітчизняний санаторій вартістю 36000 грн. (у тому числі ПДВ — 6000 грн.). Підприємство надало путівку працівникові зі знижкою 70 %. Працівник сплатив підприємству 30 % від вартості путівки (10800 грн.).

Зарплата працівника — 15000 грн.

Оскільки сума знижки з вартості путівки (25200 грн.) перевищує неоподатковувану у 2019 році межу (20865 грн.), то така знижка в повному обсязі потрапить в оподатковуваний дохід працівника.

Оскільки «путівковий» дохід наданий у негрошовій формі, то до бази оподаткування ПДФО він увійде збільшеним на «натуральний» коефіцієнт (1,219512):

25200 х 1,219512 = 30731,71 (грн.).

Сума ПДФО складе:

30731,71 х 18 : 100 = 5531,71 (грн.).

ВЗ утримуємо з чистої суми знижки з вартості путівки. «Натуркоефіцієнт» тут не передбачений ПКУ.

Сума ВЗ дорівнює:

25200 х 1,5 : 100 = 378 (грн.).

На наш погляд, до бази нарахування ЄСВ «путівковий» дохід повинен потрапити в сумі, збільшеній на «натуральний» ПДФО-коефіцієнт. Адже саме в такій сумі цей дохід буде відображений у бухобліку. При цьому ч. 2 ст. 9 Закону № 2464*** визначено, що обчислення ЄСВ здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, згідно з якими провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які нараховується ЄСВ. Якщо ви дотримуєтеся нашої позиції, то сума ЄСВ з вартості путівки складе:

*** Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

30731,71 х 22 : 100 = 6760,98 (грн.).

Операції з придбання і надання путівки працівникові підприємство у своєму обліку відобразить так, як показано в табл. 2.

Таблиця 2. Облік придбання і видачі путівки

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн.

Дт

Кт

Придбання путівок

1

Перераховано санаторію передоплату за путівку

371

311

36000

2

Відображено податковий кредит з ПДВ (до отримання ПН, зареєстрованої в ЄРПН)

644/1

644/ПДВ

6000

3

Включено вхідний ПДВ до податкового кредиту (отримано ПН, зареєстровану в ЄРПН)

641/ПДВ

644/1

6000

4

Отримано путівку від санаторію

331

631

30000

5

Списано раніше відображену суму податкового кредиту з ПДВ

644/ПДВ

631

6000

6

Здійснено залік заборгованостей

631

371

36000

Видача путівки працівникові

1

Внесено працівником до каси підприємства кошти в оплату частини вартості путівки

301

377

10800

2

Сплачено:

— ЄСВ на путівку

651

311

6760,98

— ПДФО з путівки

641/ПДФО

311

5531,71

— ВЗ з путівки

642

311

378

3

Видано путівку працівникові

377

331

30000

4

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ при видачі путівки працівникові виходячи з вартості її придбання

377

641/ПДВ

6000

Нарахування доходу працівникові

1

Нараховано працівникові зарплату за фактично відпрацьований час і «путівковий» дохід

(15000 + 30731,71)*

92

661

45731,71

**** Для спрощення прикладу проводки з виплати авансу ми не наводимо.

2

Нараховано ЄСВ на дохід працівника

(45731,71 х 22 : 100)

92

651

10060,98

3

Утримано:

— ПДФО (45731,71 х 18 : 100)

661

641/ПДФО

8231,71

— ВЗ (45731,71 х 1,5 : 100)

661

642

685,98

4

Сплачено:

— ЄСВ (10060,98 - 6760,98)

651

311

3300

— ПДФО (8231,71 - 5531,71)

641/ПДФО

311

2700

— ВЗ (685,98 - 378)

642

311

307,98

5

Здійснено залік заборгованостей

661

377

25200

6

Виплачено заробітну плату

(45731,71 - 8231,71 - 685,98 - 25200)

661

311

11614,02

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі